Utorak, 23. travnja 2024

Uspjeh se vidi i sa sedmog mjesta

01.04.2012. 22:00

Porazom od Medveščaka košarkašice Zadra zaključile su prvu fazu natjecanja u A-1 ligi te će se u doigravanju protiv Novog Zagreba (2.) predstaviti kao sedmoplasirani sastav. “Bijelo-plave” su se s dva nova boda i devetim ovosezonskim slavljem htjele popeti stepenicu više na ljestvici i tako se na najbolji način zahvaliti domaćoj publici, no negativan rezultat iz posljednjeg kola ionako im nije mogao osporiti ovosezonski uspjeh. Ostankom u ligi, a zatim i sudjelovanjem u nadmetanju osam najboljih hrvatskih klubova ekipa Marije Mazije ostvarila je oba zacrtana cilja.
Ozljeda Gambiraže
Zadar je utakmicu otvorio petorkom: Gambiraža, Bodrožić, A. Erslan, Majstorović i Nikpalj, koja imala zadatak zonskim presingom zaustaviti visinom i kvalitetom superiornije gošće. Iako im je bivša suigračica Iva Borović već na startu zadavala dosta problema, do sredine prve dionice “bijelo-plave” su uspijevale održati priključak, o čemu je rezultatom 10:10 svjedočio i semafor. Držale su priključak, no Marija Mazija nije bila zadovoljna izvedbom svojih igračica te se sve češće odlučivala na izmjene, odnosno na minutu odmora kod rezultata 10:14, kada su domaće zapale u stvaralačku krizu. Na žalost tribina predah nije donio očekivanu promjenu, već upravo suprotno; posljednje četiri minute prve četvrtine Zadranke nisu zabile niti jednom, a Medveščak je u nastavak prenio prednost od osam koševa (10:18).
U drugu četvrtinu Zadar je krenuo nastavljajući silaznom putanjom; nedovoljno agresivan u obrani i bezidejan u napadu nije predstavljao veću prijetnju igračicama u crvenom. Novi problemi za već ljutitu Maziju stigli su kada je Martina Gambiraža zadobila neugodan udarac u ruku te je morala napustiti parket do kraja susreta, međutim, ovaj je događaj očito razbudio domaće. Od 12:21 stigle su do 21:21, četiri minute do odlaska na veliki odmor. Predvođene kapetanicom Antonijom Erslan do isteka 20. Zadranke će se smjenjivati u minimalnom vodstvu, no bolje drugo poluvrijeme ionako su najavile igrom i pristupom, a ne rezultatom.
U prvom dijelu Zadar je ostao bez ponajbolje igračice i uspio sakupiti 11 izgubljenih lopti, no u minusu je bio za samo tri koša (27:30), što mu je davalo nadu da će prvu sljedeću utakmicu odigrati u Šibeniku, a ne u Zagrebu. Ona nije splasnula niti u trećoj četvrtini, u kojoj su “bijelo-plave” znale držati korak s gošćama. Ako bi Zagrepčanke nakratko i stekle zalihu od pet ili šest poena, ona se u kratkom vremenu topila u egal. Strpljivost i upornost domaćice su minutu do kraja dionice naplatile vodstvom 45:43, da bi nakon tehničke greške Majstorović, čija ekipa je stala s realizacijom, uoči posljednjeg čina imale plus četiri (47:43).
Neizvjesna završnica
Agilnost u obrani i kvalitetni solo prodori Balić i Erslan Zadru su pomogli da u 32. povede 51:43, a po sličnoj recepturi domaće su nastavile i do sredine četvrtog perioda, kada su na svom kontu imale najvećih plus 11 (59:48). Ipak, presing je Medveščaku u sljedeće dvije minute omogućio da napravi 10-0 seriju i približi se na samo koš zaostatka (59:58 u 37′). Iz nekog, jedino njima poznatog razloga, Zadranke su potpuno stale, pa je semafor minutu i pol do kraja svijetlio 59:62. Sušno razdoblje Zadra tricom je potom prekinula Balić, ali ista je igračica kod rezultata 62:64, 20 sekundi do isteka vremena, loptu poslala u aut. Gošće su u sljedećem napadu realizirale oba slobodna za 66:62 i tu je priči bio kraj.

A-1 LIGA (Ž)

Rezultati 22. kola: Zadar – Medveščak 62:66, Jolly JBS – Dubrava 79:45, Croatia 2006 – Gospić CO 59:92, Rockwool Pula – Studenac Omiš 60:89, Agram ZG – Pleter 55:70, Novi Zagreb slobodan.
Redoslijed: Gospić CO  39,Novi Zagreb38, Jolly JBS 36, Medveščak 34, Pleter 30, Studenac O. 29, Zadar 28, Croatia 27, Rockwool P. 25, Agram ZG 22, Dubrava 19

ZADAR – MEDVEŠČAK 62:66

(10:18, 17:12, 20:13, 15:23)
ZADAR – Dvorana 3 ŠC Višnjik. Gledatelja: 120. Suci: Mario Goleš i Ante Bralić (oba Šibenik).
ZADAR: Štrmelj 2 (0-2), Gambiraža 2, Marija Erslan 2, Žilić, Balić 11 (2-2), Nikpalj 7 (3-4), A. Erslan 13 (3-4), Majstorović 10 (4-4), Bodrožić 5 (1-2), Baždarić, Bilić 10. Trenerica: Marija Mazija.
MEDVEŠČAK: Begić 6 (2-4), Perić 9 (0-2), Pačovski, Tikvić 18 (4-7), Borović 11 (3-4), Seda 10, Todorić 2, Kalebić, Majstorović 10 (2-2), Radoš, Jurjević, Šarić. Trener: Braslav Turić.
Šut za dva: Zadar 20-44 (45%); Medveščak 14-28 (50%).
Šut za tri: Zadar 3-12 (25%, A. Erslan 2, Balić); Medveščak 9-24 (38%, Perić 3, Borović 2, Seda 2, Majstorović 2).
Slobodna bacanja: Zadar 13-18 (72%); Medveščak 11-19 (58%).
Skokovi: Zadar 34 (14); Medveščak 25 (6).
Osobne pogreške: Zadar 21; Medveščak 16.

Mazija: Proigrali tek nakon ozljede Gambiraže

– Najviše me smeta što smo u utakmicu ušli kao da smo gosti, a ne da kao da igramo pred svojom publikom. Otvorili smo je jako loše, da bismo proigrali tek nakon ozljede Martine Gambiraže. Šteta jer smo tako izgubili važnu igračicu u rotaciji, posebno u završnici kada se lomio rezultat – kazala je Marija Mazija, trenerica Zadra.