Obrana ostala na Masleničkom mostu

02.02.2017. 23:00

Nije se to činio kao dvoboj ranjenih lavova koji traže pobjedu spasa u A-1 ligi, već je dvoboj Cibone i Zadra izgledao u velikoj mjeri kao revijalna utakmica u kojoj se igračima i nije previše igrala obrana. Na žalost u takvoj igri, Cibona je pronašla više napadačke koncentracije i u dobroj mjeri iskoristile sve rupe u defanzivi Zadra, a tih rupa je bilo dobrano previše.
Zadrani su kiksali baš u svakom defanzivnom segmentu, od individualne odgovornosti, preko kolektivne obrane, branjena pick&rolla, “strana pomoći”, branjena tranzicije, tako da 14 pogođenih trica “vukova” uz 52 posto šuta, nije spektakularan učinak, već činjenica da su igrači Damira Mulaomerovića u velikom dijelu utakmice imali lakši šuterski trening. Zadrani su katastrofalno rotirali, bilo kada su Zagrepčani napadali preko “pick&rolla”, bilo kada su bili u “post” igri, tako da je Cibona imala prevelik broj čistih, otvorenih šuteva, koje je, naravno, na svom terenu i iskoristila. S druge strane niti Cibona nije igrala prekvalitetnu obranu, što je odlično iskoristio Lovro Mazalin, koji je ovu utakmicu igrao s velikom količinom energije i to mu je priskrbilo 25 koševa, iako se niti Mazalin nije proslavio u defanzivnom dijelu.
Aramis Naglić tako nije u svom debiju za Zadar ostvario pobjedu. Ne treba zaboraviti da je Zadar igrao bez Ivana Ramljaka, Maja Kovačevića te dva stranca, koji nisu bili registrirani u prvom dijelu sezone. No, isti problem imala je i Cibona, koja nije mogla koristiti usluge Scotta Reynoldsa i Luke Žorića, startnog “playa” i startnog centra.
A Zadar je velik dio prve četvrtine izgledao sasvim dobro. Vidjelo se na licima igrača, ali i na energiji stručnog stožera da su Zadrani s velikom dozom samopouzdanja stigli “pod toranj”. Poveli su 5:0, 12:4 pa 20:10. Naglić je na teren poslao svoju nominalno najjaču petorku koju su činili Lovre Bašić, Jakov Vladović, Lovro Mazalin, Ivan Marinković i Boris Barać. Ali trener Zadra je vrlo rano krenuo u rotacije, željeći zadržati svježinu nositelja, tako su u igru već u prvoj četvrtini ušli i Kristijan Krajina i Toni Jelenković i Ivan Vraneš. I pad je uslijedio gotovo odmah.
Cibona je do sedme minute promašila gotovo sve i izgubila nekoliko lopti, ali nakon rotacija koje su se dogodile u Zadrovoj momčadi, “vukovi” su potpuno zagospodarili terenom i u iduće tri minute stigli do egala. Kontrolu utakmice momčad Damira Mulaomerovića uspostavila je početku druge dionice, kada je napravila seriju 8:0 i Zadar više nije došao u mogućnost vratiti se u utakmicu. Iako je napad u pojedinim trenucima funkcionirao vrlo dobro, obrana nije postojala, a bez obrane se ne može slaviti u Zagrebu. Dobro razdoblje Naglićeva momčad imala je krajem druge četvrtine, kada se uspjela primaknuti na samo -3 i do sredine treće dionice razmak je bio minimalan. Konačan slom zadarskog sastava krenuo je nakon toga, kada je Mulaomerović stavio zonu i tu se Zadrani više nisu snašli. U četvrtoj četvrtini Zadar je izgubio i ono malo energije što je imao, a Cibona je to iz minute u minutu koristila.

CIBONA – ZADAR 102:88

(27:25, 24:23, 23:19, 28:21)
ZAGREB – Dvorana Dražen Petrović. Gledatelja 700.
CIBONA: Uljarević 6, Šakić 19 (7-8), Marinelli 18 (2-2), Marić, Ćorić 3 (1-1), Bošnjak 8, Rozić 10 (2-4), Ljubičić, Sulejmanović 11 (1-1), Slavica 5 (3-3), Joksimović 12, Gospić 10. Trener: Damir Mulaomerović.
ZADAR: Bašić 11 (2-2), Vladović 9, Vraneš, Jelenković 7, Krajina 5, Špaleta 2 (0-1), Brzoja, Marinković 16 (2-3), Tomas, Barać 13 (3-4), Mazalin 25 (3-4)
Šut za dva: Cibona 22-41 (54%); Zadar 24-44 (55%)
Šut za tri: Cibona 14-27 (52%) Marinelli 4, Uljarević 2, Joksimović 2, Gospić 2, Bošnjak 2, Rozić 2; Zadar 11-24 (46%) Mazalin 4, Bašić 3, Vladović, Jelenković, Krajina, Barać.
Slobodna bacanja: Cibona 16-19 (84%); Zadar 7-10 (70%)
Skokovi: Cibona 32 (25+7); Zadar 34 (24+10)