Foto: Velimir BRKIĆ
Ova dva prekrasna para labudova su prije mjesec dana nekoliko dana bili tu u uvali. Nakon toga ih nije bilo dva dana. Kao da su “u more propali”, ali su se vratili. Prijaju im brojne vrulje. Izgleda da su u ovoj pitomoj uvali odlučili ostati zauvijek, kaže Dalibor Pavić Dabo
U srijedu će biti točno mjesec dana od kad su dva para labudova sletjela u Sukošan. Labudovi su još tu. Udomaćili su se i to ne bilo gdje, već u jednoj od uvala Zlatne luke znakovito zvanoj Labudov jaz.
– Labudov jaz je pun vrulja koje ovdje izviru od pamtivijeka pa je tu more bočato. Labudovi su jednostavno svoji na svome – i po imenu jaza i po moru, odnosno vodi, govori Dalibor Pavić Dabo, jedan od susjeda koji hrani ove najljepše vodene ptice.
Labuđi pjev
Labudovi su ovdje obitavali i protekle zime, ali su ostali tek dva-tri dana. “Lanjski” labudovi za razliku od ovogodišnjih su bili prstenovani.
– Ova dva prekrasna para labudova su prije mjesec dana nekoliko dana bili tu u uvali. Nakon toga ih nije bilo dva dana. Kao da su ‘u more propali’, ali su se vratili. Prijaju im brojne vrulje. Izgleda da su u ovoj pitomoj uvali odlučili ostati zauvijek. Hvala im, uljepšavaju nam ove zimske dane. Ma, posvojit ćemo ih, razdragano će Dabo.
Labudovi i labuđi pjev nadahnjuju ljudsku maštu, divljenje i pažnju. Dobili su i imena – Labud i Labudica, Blitvar i Blitvarica. Njihova ljepota i gracioznost nikoga ne ostavljaju ravnodušnim.
– Ako se odlučite baciti im nešto hrane, najbolje je da to bude kukuruz, može i usitnjeni, ili blitva, salata, zelje. Izbjegavajte kruh jer kod labudova izaziva probavne smetnje, govori baka Senka Grginović s najlon vrećicom punom “zelenjave”.
Svako zrno kukuruza, list blitve ili zelja dobrodošlo je za labudove kljunove. Ponekad iziđu na obalu i ‘druže’ se s ljudima, vjerovali ili ne, jedu im iz ruke.
Pitome ptice
– Lako uspostavljaju kontakt s ljudima, pitomi su i labudovi i ljudi. Labudovi prilaze onima koji ih hrane, ne plaše se fotobljeskalica. Nekako je baš sve poput najljepše bajke, čudnovato i neobično lijepo, govori Marinko Peljušić koji ne živi kod stoljetnog Labudovog jaza nazvanog po labudu već na obližnjem Ždralovcu nazvanom po ždralu.
Iako poneki sat odlete na sukošanski Ruševac u Miškov jaz ili ispred motela Joso i kod Križa, gdje također ima mnogo vrulja, poput bijelih pahulja labudovi se vraćaju “doma”. Zabijele stari Labudov jaz i uljepšavaju sukošansku zimsku idilu bez snijega.
– Sukošan je i oduvijek bio omiljena labuđa i općenito ptičja ‘destinacija’ o čemu svjedoče brojni obiteljski ili pojedinačni nadimci: Labud, Tica, Golub, Gutak, Lastavica, Sipa, Miš, Zec, Mede, Zmija, Kenja, Pule, Gudlić, Mačak, Žaba, Škakavac, Komarac i drugi, nabrajaju.
O labudovima su već ispričane brojne priče, a djeca su tu gotovo po cijele dane. Tako mnogi Sukošanci, žitelji okolnih naselja, prolaznici i turisti dolaze znatiželjno gledati, fotografirati ili nahraniti ove bijele ljepotane.
najnovije
najčitanije
Zdravlje i ljepota
fizički i mentalni
Ukoliko ne jedete dovoljno, tijelo će pokazati važne signale
Zadar
LOKALNI IZBORI
Stranka Centar predstavila kandidate: ‘I Zadar i Zadarska županija predugo taoci loših politika’
Crna Kronika
veći nedostaci
Dva minibusa za prijevoz djece isključena iz prometa
Hrvatska
josip kelemen
Savjetnik platforme ‘Halo inspektore’ najavio nove akcije: “Pozvat ćemo ljude da predlože što žele”
Crna Kronika
33-godišnjak
Splitski vozač u Zadru odbio test na droge pa ostao bez 1320 eura
Hrvatska
podaci porezne uprave
Bojkot daje rezultate? Do 11 sati 40 posto manje računa, iznos manji za 47 posto
Hrvatska
NOVI PODACI
Porezna uprava objavila nove podatke, do 16 sati iznos računa manji za čak 50 posto!
Zadar
OKRUŽENA LJEPOTOM
POSEBNA VOŽNJA Napravili smo đir Jadranskom magistralom, od Zadra do Draga: ‘Tužna je činjenica da…’
Nogomet
Transfer karijere
Gradinjanin Ivan Nekić preselio u redove njemačkog prvoligaša Holstein Kiela
Zadar
nezadovoljstvo građana