Mir, mir, mir do neba

03.04.2011. 22:00

Od svih kvalifikacijskih susreta ovosezonske Lige za ostanak, dvoboj šestog kola sa Splitom za košarkašice Zadra nosio je predznak najvažnijeg. Uzevši u obzir težak raspored u tri preostala ispita, dva nova boda izabranicama Marija Mazije jamčila su gotovo mirnu završnicu prvenstva i otvaranje vrata šeste uzastopne A-1 sezone, odnosno bolji međusobni skor u srazu s izravnim konkurentom. Na oduševljenje 100-tinjak domaćih navijača, “bijelo-plave” sinoć su svladale pritisak i gošće iz grada pod Marjanom, dok im je konačnih 63:59 omogućilo povratak na drugu poziciju na ljestvici.
Početna petorka Zadra: Sikirić, Sesar, Perica, Meštrović i Jačan u uvodnim se minutama mučila s realizacijom, odnosno s Čizmić, Škarom i Zovkom, trolistom visokih suparničkih igračica. Domaće su teško dolazile u izglednije prilike za šut, dok je Split, poglavito iz ponovljenih pokušaja, bilježio minimalno, ali konstantno vodstvo. Sredinom prve četvrtine rezultat je tako glasio 3:6, pokazujući da ni Splićanke nisu u najboljem šuterskom izdanju. Sličnu košarku gledali smo sve do isteka 10 minute i skromnih 10:12.
Želeći zaustaviti dominaciju Splita pod obručima, Mazija je početkom druge dionice na parket odlučila poslati i rekonvalescenta Blažević, čime je dobila veću agresivnost u obrani, a uskoro i prvo vodstvo. U 15. minuti Sikirić je s linije slobodnih bacanja zabila za 18:17. Međutim, “bijelo-plave” nisu nastavile u željenom pravcu. Prestatične na postavljenu zonu i sa slabim postotkom ubačaja iz igre i iz slobodnih bacanja, na poluvremenu su još i mogle biti zadovoljne s minusom od pet koševa (26:31). Nadu u bolji nastavak davale su im tek dvije dobro odrađene akcije u završnici prvog dijela.
Puževim korakom košarkašice s Višnjika su nakon četiri minute igre u trećoj četvrtini stigle do izjednačenja (35:35), a nakon trice Meštrović i do tada najvećeg vodstva. Semafor je pokazao 38:35 – nagradu za požrtvovnost domaćih. Ipak, tehnička greška Marije Mazije, dvije minute do kraja četvrtine, poremetila je ritam Zadranki. Split je od 42:38 napravio 8-0 seriju. Dalekometnim ubačajem u posljednjim sekundama Perica je smanjila na 45:46, s koliko se ušlo u posljednjih 10 minuta.
Nakon dobro odrađenog defanzivnog posla domaće su igračice u 35. ponovno imale plus četiri (54:50), no njihova serija i dalje nije bila dovoljna za prelomiti susret. Split je, naime, uspijevao zadržati se na dva ili tri koša minusa – dovoljno za najavu produžetka. Međutim, igra u ritmu ubačaj za ubačaj išla je na ruku Zadru. Sa svakim novim napadom vrijeme je radilo za domaće. U posljednjih 60 sekundi tako se ušlo s 59:55 i posjedom lopte domaćih. Majstorović je izborila dva slobodna, a zabila jedno, no Zadranke su odmah potom osvojile loptu. Blažević je pospremila za 62:57 i veliko slavlje na Višnjiku. U preostalim sekundama gledali smo minimalnu i beznačajnu korekciju rezultata (63:59).

ZADAR – SPLIT 63:59

(10:12, 16:19, 19:15, 18:13)
ZADAR – Dvorana 3 ŠRC Višnjik. Gledatelja: 120. Suci: Davor Stojić i Karlo Mirčeta (oba Šibenik).
ZADAR: Sesar 7 (1-1), Jačan, Kovačević 3 (1-2), Perica 1 (2-2), Sikirić 10 (3-10), Tokić, Blažević 12 (2-6), Majstorović 5 (3-4), Meštrović 15 (10-14), Skroče. Trenerica: Marija Mazija.
SPLIT: Goleš, Babun 10 (2-5), Zubak 11, Laura 1 (1-2), Biočić 3 (0-2), Boban, Parunov 3, Zovko 16 (7-8), Čizmić 2, Škara 13 (6-13). Trener: Boran Grgin.
Šut za dva: Zadar 16-36 (44,5%); Split 11-41 (27%).
Šut za tri: Zadar 3-15(20%, Perica, Sikirić, Meštrović); Split 7-18 (39%, Zubak 3, Biočić, Parunov, Zovko, Škara).
Slobodna bacanja: Zadar 22-39 (56,5%); Split 16-30 (53,3%).
Skokovi: Zadar 37 (6); Split 40 (13).
Osobne pogreške: Zadar 24; Split 28.

MAZIJA: JOŠ NIJE GOTOVO

– Čestitam curama na ekipnoj pobjedi. Nju smo ostvarili iako u sastavu nismo imali niti jednu posebno raspoloženu igračicu. U prvom poluvremenu odigrali smo jako loše, tražili smo se u obrani i u šutu, no u drugom smo odlučili krenuti glavom kroz zid, što nam se na kraju isplatilo. Sada imamo bolji međusobni skor sa Splitom, no nije još sve gotovo. Pred nama su tri utakmice koje trebamo pošteno odraditi – izjavila je nakon utakmice Marija Mazija, trenerica Zadra.

BLAŽEVIĆ POVUKLA

Ivana Blažević sinoć je još jednom demonstrirala koliko znači ekipi Zadra. Unatoč ozljedi zgloba i izostanku s treninga cijeli protekli tjedan, četvorka “bijelo-plavih” svojim je ulaskom u drugoj četvrtini pogurala Zadranke do jedne od najvažnijih ovosezonskih pobjeda. Igračica koja je doslovno sa štaka uskočila u tenisice zabila je 12 koševa i uhvatila 13 lopti.