Zadranke odradile obavezu

04.03.2012. 23:00

Iznenađenja u susretu između košarkašica Gospića i Zadra nije bilo. Gošće su ispit 18. kola A-1 lige apsolvirale upisavši očekivano visoku pobjedu, ne dopuštajući ekipi Marije Mazije da im ozbiljnije zaprijeti u niti jednom segmentu igre. Zbog goleme razlike u kvaliteti ishod ove utakmice znao se i prije njenog početka, pa možemo reći da su oba sastava jednostavno odradila obvezu. Potvrdu plasmana u doigravanja Zadranke će tako potražiti u posljednja četiri kola, u kojima će loviti osmo ovosezonsko slavlje.
U uvodnim minutama Zadar se predstavio s petorkom: Gambiraža, Balić, Antonia Erslan, Majstorović i Nikpalj, koja je brzom tranzicijom i pojedinačnom inspiracijom pokušavala razbiti bedem podno suparničkog obruča. Marija Vrsaljko već je do sredine prve četvrtine sakupila tri blokade, pa je bilo očito da će “bijelo-plave” do pogodaka morati zaobilaznim putem, a ne kroz reket. U tome je najčešće uspijevala Lara Majstorović, no na svaku dobru reakciju zadarskog krila Ličanke su odgovarale dvostrukom mjerom. Semafor je tako u 10. pokazao 11:23.
Početkom drugog perioda Marija Mazija je na parket poslala rekonvalescenta Zorku Bilić, tako želeći barem djelomično ublažiti dominaciju gošći u skok igri. Igračica na poziciji centra do 14. joj se minute zahvalila s pet ubačaja, asistencijama i agresivnošću na obje strane terena pridružila joj se i Martina Gambiraža, no za zaustaviti goropadni Gospić to je ponovno bilo premalo. Tri i pol minute do odlaska na veliki odmor rezultat će glasiti 19:42, a na poluvremenu će ekipa u plavim dresovima na svom kontu imati zalihu od 31 koša (25:56). Za utjehu barem, u prvom dijelu košarkašicama s Višnjika morala se priznati želja za nadigravanjem i izostanak impresioniranosti renomiranim suparnica.
Visoka i već nedostižna prednost na poluvremenu nije zaustavila Gospićanke, štoviše. Mc Bride, Mandir, Vrsaljko i ostatak predstavnica najbolje hrvatske ekipe iz napada su u napad nastavile povećavati razliku. Brojne ukradene lopte i lakoća dominacije u reketu omogućili su im da u 25. stignu do plus 43 (29:72). Kako je utakmica praktički bila gotova, Mazija je do kraja treće četvrtine u igru počela uvoditi sve više igračica s klupe; isto je već odavno radio i Stipe Bralić, no klupa Zadra i klupa Gospića dva su različita pojma, o kojima je do kraja utakmice najbolje svjedočio semafor. Jedino preostalo pitanje odnosilo se na konačnu koš razliku, a ona je po isteku 40. bila plus 72 (41:113) za aktualne državne prvakinje.

ZADAR – GOSPIĆ CO 41:113

(11:23, 14:33, 9:33, 7:24)
ZADAR – Dvorana 3 ŠC Višnjik. Gledatelja: 100. Suci: Mario Goleš i Ante Braica (oba Šibenik).
ZADAR: Gambiraža 17 (2-2), Marija Erslan 2 (2-4), Žilić, Balić 6 (2-2), Nikpalj 2, A. Erslan 2, Majstorović 7, Bodrožić, Baždarić, Frakin, Bilić 5 (1-2). Trenerica: Marija Mazija.
GOSPIĆ CO: Ivezić 17 (2-2), Mandir 12, G. Devčić, Dover 11 (3-4), P. Devčić, Jurčević 14, McBride 13 (3-3), Komplet 13 (1-2), Badnjak 8 (1-2), Vrsaljko 13 (1-1), Pavetić 12 (4-4). Trener: Stipe Bralić.
Šut za dva: Zadar 14-39 (36%); Gospić CO 34-49 (69%).
Šut za tri: Zadar 2-20 (10%, Gambiraža, Majstorović); Gospić CO 10-24 (42%, Jurčević 4, Ivezić 3, Mandir 2, Badnjak ).
Slobodna bacanja: Zadar 7-10 (70%); Gospić CO 15-18 (83%).
Skokovi: Zadar 25 (9); Gospić CO 43 (11).
Osobne pogreške: Zadar 17; Gospić CO 12.

Mazija: I kompletne ne bismo imale šanse

Trenerica Zadra Marija Mazija po isteku susreta s Gospićem kazala je kako je poraz njene ekipe u 18. kolu bio neminovan.
– Igrale smo bez Lucije Štrmelj i Lucije Perice, no svakako ne bismo imale šanse protiv Gospića koji ima veliku razliku u kvaliteti. Odigrale smo dobro samo u prvoj četvrtini, a kasnije moje igračice nisu ispoštovale dogovor iz svlačionice. Sada se trebamo okrenuti nama puno važnijim utakmicama: u gostima protiv Pletera te domaćim s Omišem i Medveščakom.

A-1 LIGA (Ž)

Rezultati 18. kola: Zadar – Gospić CO 41:113, Pleter – Studenac Omiš 89:69, Medveščak – Novi Zagreb 64:71, Rockwool Pula – Croatia 2006 56:79, Agram ZG – Dubrava (otkazano zbog suspenzije Dubrave), Jolly JBS slobodan.