Zadar u Krešinom domu pobijedio Szolnoki Olaj

05.10.2013. 22:00

Zadar je s pobjedom otvorio novu sezonu u ABA ligi. Teško je reći da se sada lakše diše, jer teško da će tijekom cijele sezone Zadrani lako disati, s obzirom da se nalaze u užem krugu momčadi kojima prijeti ispadanje. No, ako je suditi po prvoj utakmici, onda možda i ima nade u pozitivnu sezonu momčadi s Višnjika. A do pobjede se nije stiglo lako. Doduše, na sreću se ovaj put (poput mnogih iz prošlosti) nije ušlo u tijesnu, infarktnu završnicu, ali jednostavno nije bilo. Vrlo brzo su zadarski košarkaši došli do vodstva koje više nisu ispuštali. Igrali su dobru obranu, istrčali su niz kontri, a kada je trebalo pogađali su. Gosti nisu u prvom dijelu pokazali ništa, a počeli su igrati kada je već bilo dobrano prekasno.
Poprilično lošu napadačku igru Zadrani su prezentirali u prvom poluvremenu, ali vrlo dobrom igrom u obrani uspjeli su to nadoknaditi. Naime nakon 20 minuta igre Zadar je postigao samo 31 poen, ali je primio samo 22. No, to i nije izgledalo toliko loše. Bilo je jasno da Zadar ove sezone neće igrati košarku koja će privlačiti desetke tisuća ljudi na tribine i da glavna snaga ove momčadi mora biti obrana i što više trčanja, uz mnogo više unutarnje i okomite igre, nego šutiranja trica. I baš na taj način su Zadrani imali solidni prednost nakon prvih 20 minuta. Najviše preko Ramljakovih skokova, ali i poena iz kontri došli su do prednosti koja je ipak bila solidna, s obzirom na mali broj poena.
Josip Sobin zabio je deset koševa i imao sedam skokova, no odigrao je odličnu utakmicu i vrlo brzo je zaradio simpatije zadarske publike. Marko Car je predvodio Zadrane. Postigao je 17 koševa, ali statistiku su mu poboljšala slobodna bacanja u trenucima kada su Mađari namjerno radili prekršaje. U oba smjera je bio odličan Marko Ramljak, koji je uz tradicionalno odličnu obranbenu rolu imao i 15 koševa te osam skokova. Centarski duo Kraljević i Ivanov također su bili dvoznamenkasti, oboje su postigli po deset poena. Što se tiče stranaca, u boljem svijetlu se predstavio Lawrence, koji je zaista kvalitetno organizirao napade Zadra, unatoč što je imao tri izgubljene lopte. Što se Jardinea tiče, i dalje je vidljivo da je nespreman, no on bi trebao biti bolji iz utakmice u utakmicu.

ZADAR – SZOLNOKI OLAJ 71:67

(17:9, 14:13, 20:18, 20:27)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 3500. Suci: Radomir Vojinović, Igor Dragojević i Miloš Koljenšić (svi Crna Gora)
ZADAR: Jardine, Ivanov 10 (2-5), Kraljević 10 (2-3), Lawrence 5 (2-2), Šango, Sobin 10, Đugum, Ramljak 15 (2-2), Batur 2, Dijan 2, Car 17 (6-6), Prostran. Trener: Hrvoje Vlašić.
SZOLNOKI OLAJ: Simon 5 (3-4), Horvath 9, Keller 5 (1-5), Vojvoda 7, Marković, Rakić 3, Warren 18 (6-7), Bader 3 (1-2), Ivošev, Oliver 7 (2-2), Lorant 10 (0-1). Trener: Nedjeljko Aščerić.
Šut za dva: Zadar 21-42, 50%; Szolnoki Olaj 15-32, 47%.
Šut za tri: Zadar 5-16, 31% (Car 3, Ramlja, Lawrence); Szolnoki Olaj 8-19, 42% (Horvath 3, Warren 2, Vojvoda, Rakić, Oliver).
Slobodna bacanja: Zadar 14-18, 78%; Szolnoki Olaj 13-21, 62%.
Skokovi: Zadar 35 (24+11); Szolnoki Olaj 25 (21+4).
Osobne pogreške: Zadar 24; Szolnoki Olaj 22.