Ponovno na pobjedničkom kolosijeku

06.02.2011. 23:00

Susret 13. kola A-1 lige  košarkašica iz zadarske bi  perspektive teško mogli okarakterizirati presudnim, no za  ekipu Marije Mazije sinoćnji  je dvoboj s Agramom nosio  predznak jednog od važnijih.  Važnijih prvenstveno iz razloga što je trebao poslužiti  za provjeru mogućnosti “novog” Zadra – onog bez ozlijeđene Antonije Erslan i  onog koji će uskoro biti  suočen s Ligom za ostanak,  dok su što bolji skor na  ljestvici i povratak na pobjednički kolosijek bili “tihi”  imperativ domaćih. Nakon 45  minuta na Višnjiku mogli  bismo reći kako su “bijelo-plave” uspjele pronaći  igru, ali  i rezultat. Zadar je u  produžetku slavio 67:63.
Zbog bolesti Marije Mazije  Zadranke je u sinoćnji dvoboj  poveo pomoćni trener Šime  Vidaković, koji je na početku  na parket poslao petorku:  Popović, Meštrović, Sikirić,  Blažević, Perica. Ona će se u  uvodnim minutama ravnopravno nositi s visinom dominantnijim gošćama, dok je  zalog nadama “bijelo-plavih”  bilo i dobro šutersko otvaranje susreta. S dva dalekometna ubačaja Sikirić je  predvodila Zadranke, a Ina  Marin je s druge strane svojim pogocima najavila još  jedno u nizu sjajnih izdanja  na Višnjiku. Zadranke su  sredinom prvog perioda vodile 10:7, no ubrzo su stale te  je Agram napravio 5-0 seriju.  Pomogla je Vidakovićeva minuta odmora, nakon koje se  Zadar diže te prvih 10 minuta  završava rezultatom 17:14.
Nakon kratkog odmora  gošće su, na čelu s Marin,  ponovno preuzele inicijativu.  Semafor je poslije 4 minute  igre tako pokazao 18:26. S 14  koševa u 14 minuta Ina Marin, Zadranka u dresu zagrebačkog kluba, potvrdila je  da s pravom slovi za jednu od  najboljih igračica A-1 lige.  Meštrović je sa šest uzastopnih koševa vratila Zadar  na minus 1 (26:27) sredinom  druge četvrtine, no ritam i  povratak “bijelo-plavih” poremetila je namjerna pogreška Sesar. Agram će do  poluvremena imati sedam  ubačaja viška (30:37).
Do sredine treće četvrtine  domaće su igračice još jednom uspjele uloviti priključak, odnosno prestići  Agram. Serijom 8-0 nakon 6  minuta igre stigle su do  38:37. Agram nije zabio  gotovo sedam minuta, a  prvi koš s linije slobodnih  bacanja ubacila je Kovač  (40:38). Ključ je bio u  odličnom defanzivnom  preuzimanju Marin, bez  čijeg su učinka Zagrepčanke bile osuđene na stagnaciju. Tricom Perice 40  sekundi do isteka treće četvrtine Zadar je zaključio  15-2 seriju, a treću četvrtinu  s 45:39. U 10 minuta Agram nije  dao niti jedan koš  iz igre. Za spomenuta dva trebala  su im četiri pokušaja iz slobodnih.
Ipak, predah je  poremetio Zadranke koje su nakon 4  minuta i dalje ostale na 45 ubačaja,  dok se Agram tricom Alatović sasvim približio  (45:44). Dokaz da  Zadar “ne sluša”  šut na semaforu je  bio najočitiji tri minute prije kraja.  Semafor je svijetlio  46:49. Razliku od  tri ili pet koševa  Agram je održavao  sve do posljednjih  40 sekundi kada je  Zadar smanjio na  53:55, a Blažević  stala na liniju slobodnih bacanja.  Promašila je oba, a  Marin osvojila loptu za novi napad,  odnosno pogodak  alatović. Iako nisu  uspjele realizirati  napad, Perica je  presjekla loptu te  se kod 55:57, sedam sekundi prije  kraja, i ona našla  na liniji slobodnih.  Njena mirna ruka  Zadrankama je donijela produžetak (57:57).
Kod 59:57 Agram je zbog  pete osobne ostao bez Marin,  no izostanak ponajbolje  igračice gostujućih, suprotno  očekivanom, nije umanjio izglede Agrama. Štoviše, pitanje pobjednika bilo je neizvjesno sve do posljednje minute. Odličnom defanzivnom  rolom, a potom i tricom Sesar  kod 60:60 Zadar je konačno  prelomio dvoboj.

ZADAR – AGRAM ZG 67:63

(17:14, 13:23, 15:2, 12:18 – 10:6)
ZADAR – Dvorana 3 ŠRC Višnjik. Gledatelja: 120. Suci: Ante Brajica i  Karlo Mirčeta (oba Šibenik)
ZADAR: Sesar3, Jačan, Kovačević, Perica 9 (3-3), Sikirić 17 (3-9),  Tokić, Blažević 16 (4-8), Štrmelj, Majstorović 4 (2-2), Meštrović 18 (4-8),  Popović, Skroče. Trener: Šime Vidaković.
AGRAM ZG: Drljanovčan 3 (0-2), Kovač 3 (3-4), Vukadin 11 (4-6),  Horvatić, Nikpalj 7 (1-2), Marin 20 (10-11), Ljubičić, Alatović 14 (8-8),  Božiček 5, Vujić. Trenerica: Tina Periša.
Šut za dva: Zadar 18-59 (30,5%); Agram ZG 11-36 (30,6%).
Šut za tri: Zadar 5-22 (22,7%, Sikirić 2, Meštrović 2, Sesar); Agram ZG  5-21 (23,8%, Marin 2, Drljanovčan, Vukadin, Božiček).
Slobodna bacanja: Zadar 16-30 (53,3%); Agram ZG 26-33 (78,8%).
Skokovi: Zadar 58 (24); Agram ZG 52 (6).
Osobne pogreške: Zadar 24; Agram ZG 24.

A-1 liga košarkašica

Rezultati 13. kola: Zadar – Agram-ZG  67:63, Pula – Croatia 2006 61:46,  Studenac-Omiš – Split 82:71, slobodna  Plamen Požega.
Redoslijed: Studenac-Omiš 22, Pula 20, Zadar 17, Croatia 2006 16, Agram-ZG 15, Pl. Požega 14, Split 13
U 14. kolu (12./13. veljače) igraju: Split – Zadar,  Agram-ZG – Pula, Croatia 2006 – Plamen Požega,  slobodan Studenac Omiš.