Oranje čeka Elf ili Furiju

Autor: Drago Bajković

06.07.2010. 22:00

Nizozemska je prvi finalist Svjetskog prvenstva u Južnoarfičkoj republici. Urugvaj nije uspio iznenaditi Oranje koje je posebno u drugom poluvremenu srušilo snove južnoamerikanaca.
Nizozemci prvi prijete u 3. minuti. Nakon ubačaja s desne strane i nesigurnosti Muslere, s ruba šesnaesterca tuče Kuyt, malo iznad vratiju. U 18. minuti Nizozemska je došla u vodstvo. Nitko se nije nadao da će Van Brochorst je opaliti s 30 metara i pogoditi sam gornji lijevi kut urugvajskih vratiju. Muslera je vršcima prstiju dotakao loptu, ali nije uspio spriječiti fantastičan zgoditak kapetana Oranja – 0:1. Prvi udarac u okvir vratiju Urugvajaca bilježimo u 36. minuti, pokušao je Cavani, ali preslabo za Stekelenburga. U 41. minuti Urugvaj je izjednačio. Forlan je opalio s 25 metara po sredini vratiju, Stekelenburg je ostao u raskoraku i Urugvajci utakmicu vraćaju na početak – 1:1. U prvih dvadesetak minuta drugog poluvremena igralo se čvrsto, ali bez izrazitih prigoda s obje strane. Urugvajci imaju prvu pravu priliku u 66. minuti. Diego Forlan izveo je slobodan udarac s 28 metara malo iskosa gađajući donji desni kut nizozemskih vratiju. Koliko god je bio dobar udarac, toliko je bolja bila obrana Stekelenburga. Minutu kasnije Van der Vaart je odlično pucao s desetak metara, Muslera skida njegov udarac. Igrala se 70. minuta kada je Sneijder ponovno doveo Nizozemsku u vodstvo. Njegov udarac s 15-ak metara iskosa zakačio je nekoga od obrambenih igrača Urugvaja i završio iza leđa Muslere – 1:2. Samo dvije minute kasnije Nizozemci ponovno postižu pogodak. Kuyt je ubacio s lijevoga boka, a Robben je glavom pogodio sam desni kut Muslerova gola – 1:3. Urugvajci su u sudačkoj nadoknadi uspjeli smanjiti zgoditkom Pereire udarcem s ruba šesnaesterca, ali više od toga nisu mogli. Nizozemci čekaju dvoboj Njemačke i Španjolske kako bi saznali suparnika u finalu.

URUGVAJ – NIZOZEMSKA 2:3

CAPE TOWN – Stadion Green Point. Sudac: Irmatov (Uzbekistan). Strijelci: 0:1 Van Brochorst (18′), 1:1 Forlan (41′), 1:2 Sneijder (70′), 1:3 Robben (72′), 2:3 Pereira (90′). Žuti kartoni: Caceres (Urugvaj), Sneijder, Boulahrouz, Van Bommel (Nizozemska)
URUGVAJ: Muslera, M. Pereira, Godin, Victorino, A. Pereira (od 78. Abreu), Gargano, Perez, Arevalo, Cavani, Forlan (od 84. Fernandez), Abreu. Izbornik: Oscar Tabarez.
NIZOZEMSKA: Stekelenburg, Boulahrouz, Heitinga, Mathijsen, Van Brochorst, Van Bommel, De Zeeuw (od 46. Van der Vaart), Robben (od 89. Elia), Sneijder, Kuyt, Van Persie. Izbornik: Bert van Marwijk.