Rasprodaja časti

10.01.2011. 23:00

Zadar je još jednu utakmicu odigrao katastrofalno i apsolutno zasluženo izgubio. Kada se činilo da je dvoboj sa Širokim nešto najgore što je Zadar mogao odigrati, došla je i utakmica sa Zagrebom i dokaz da se uvijek može gore. Jednostavno momčad Zadra u ovom trenutku izgledala je jako blizu raspadu. Sigurno da se osjetio izostanak Ive Ivanova, koji je utakmicu gledao s tribina i to što je dobar dio momčadi Zadra bio u gripi, ali za predstavu kakvu su Zadrani pokazali u dvoboju sa Zagrebom, nema opravdanja. Zagreb je bio razigraniji, mudriji, rastrčaniji. Daleko od toga da je Zagreb po imenima mnogo jača momčad od Zadra, ali gubiti na onakan način, na koji su Zadrani sinoć izgubili, nije dopustiv. Ne u „Krešinom domu”. Zadar u niti jednom trenutku nisu bili niti blizu pobjedi i sada su ponovo na samom dnu, a što je najlošije ne čini se da bi moglo biti bolje.
Danijel Jusup je otvorio pomalo iznenađujuće sa Marčinkovićem i Ramljakom u prvoj petorci pored kojih su još stajali Vladović, Bilan i Brown. Osjetila se odmah po prvoj akciji da će biti teška utakmica za Zadrane. Bezidejnost u napadu dala je vrlo brzo mnogo radosti „mravima” koji su ls akoćom pronalazili put do koša preko dominantnog centarskog para Žorić-Kasun. U petoj minuti nakon drugog zakucavanja Žorića i prednosti Zagreba 4-13, Jusup je zatražio minutu odmora. Hokejaškom izmjenom uvodi Cara, Masona i Dundovića, no Zagrebaši preko mladog Šarića i Simona dolaze do najveće prednosti 7-18, dvije minute prije kraja prve četvrtine. U tom razdoblju već nervozna publika u Krešinom domu mogla je tek zapljeskati jednoj kontri koju je završio polaganjem Masona, no Žorić je posljednjem napadu vratio na 11 razlike (9-20).
Na popravak rezultatske bilance nije mirisalo ni otvaranje druge dionice. Brown promašuje tricu, s druge strane dva puta Šarić i zakucavanjem iz kontre Kasun odvode Zagreb na plus 15 (11-26). Smiruje strasti u sljedećim minutama vrlo agilni Brown. Stavlja dva bacanja pa dvicu, a nakon još jedne dobre obrane koš i bacanje za dolazak na ugodnijih 18-26. Uslijedio je tricaški obračun. Mašić povisuje na 18-29, Brown vraća na minus 8,  da bi Renfroe novim dalekometnim ubačajem postavio na 21-32. Car i Mason svaki sa po dva ubačaja iniciraju smanjenje na 28-34, no Renfroe je imao nemilosrdan odgovor u obliku svoje treće trice te zakucavanja nakon ukradene lopte, što je sve vratilo Zadrane u 11 minusa (28-39), četiri minute do poluvremena. Nadu u povratak brzo su uspjeli probuditi Batur s četiri poena u nizu te Car s dvicom za dolazak na misu pet (34-39), no umjesto povratka opet isti scenarij. Zagreb preko Simona i Žorića vraća na magičnih za Zadar, minus 11 (36:47). U posljednoj minuti Zadar zabija preko Batura i Cara,  a na drugoj strani Žorić svoj 14 poen, što je značilo odlazak na odmor sa rezultatom 40-49.
Niti drugo poluvrijeme nije dalo nagovjestiti bolji period Zadra. Nakon dva bezidejna napada dva puta je poentirao Žorić i odveo Zagreb na +13.  Bilan mijenja tada Browna, koji je nekoliko puta loše reagirao. No, jednostavno tada nije bilo ideje u napadu Zadra, a u obrani je niska petorka Zagreba činila problema Zadranima. Mario Dundović smanjuje tricom na 47:57. Sredinom treće četvrtine i jedna i druga momčad nisu lagano dolazile do koša. Teško je bilo reći jesu li tome razlog bile čvrste obrane, ili zaista loši napadi. No, sigurno je takva situacija mnogo više odgovarala gostima, koji se nakon zadarskog „time outa” u roku od 90 sekunde dolaze na 47:64. A treće četvrtina završava s -16 za Zadar (50:66). Zvižduci publike tada su bili apsolutno zasluženi. Zadar nije davao ništa. Niti igrači, a niti trener nije znao odgovoriti na ritam Zagreba, koji je igrao malo s četiri niska, malo s visokim centrima, malo čovjeka, malo zonu. Posljednjih deset minuta nije dalo naslutiti ništa dobro.
Pogodio je Dunndović tricu odmah, ali lako vraća to Mašić. Nakon izgubljene lopte Dundović ide na klupu s pet osobnih i u tom trenutku Zadar gubio jedinog kako-tako raspoloženog igrača. Nikako Zadar nije uspio u tim trenucima doći do nade ili kakvog manjeg zaostatka. Zagreb nije igrao bogzna kako dobro, ali ono što je tada Zadar pokazivao je čista katastrofa. U oba pravca. U konačnici je bilo samo -10 (71:81). A na kraju čak i nije se čulo previše zvižduka sa strane zadarske publike. Valjda su i navijači izgubili volju.

ZADAR – ZAGREB 71:81

(9:20, 31:29, 10:17, 21:15)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 2000. Suci: Milija Vojinović, Branislav Mrdak i Bojan Jovanić (svi Srbija).
ZADAR: Car 11 (3-4), Vladović 4 82-2), Batur 16  (0-2), Mason 10 (4-6), Ramljak 2 (2-4), Dundović 6, Marčinković 2, Brown 14 (5-5), Bilan 4 (2-4), Pelczmann 2, Vlaić. Trener: Danijel Jusup.
ZAGREB: Mašić 12 (1-2), Simon 13 (1-1), Babić 2, Kasun 10, Renfroe 15 (2-2), Bubalo, Novačić, Žorić 20 (2-2), Rančić 5 , Prostran, Šarić 4. Trener: Mladen Erjavec.
Šut za 2: Zadar 19-43 (44%); Zagreb 24-45 (53%).
Šut za 3: Zadar 5-16 (31%) Batur 2, Dundović 2, Brown; Zagreb 9-25 (36%) Mašić 3, Renfroe 3, Simon 2, Rančić.
Slobodna bacanja: Zadar  18-27 (67%); Zagreb 6-7 (86%).
Skokovi: Zadar 39 (30+9); Zagreb 27 (24+3).