Gambiraža efekt srušio Riječanke

16.12.2011. 23:00

Podatak da je potpis Martine Gambiraže za matični Zadar čuvan u tajnosti sve do početka subotnjeg ogleda između „bijelo-plavih” i Pletera, govori da su na Višnjiku ozbiljno računali na četvrtu ovosezonsku pobjedu. Igračica koja je u dosadašnjoj karijeri nosila dresove Mladog Krajišnika, Željezničara, Gospića, Raguse…, u 10. je kolu A-1 lige utjelovila efekt iznenađenja domaće ekipe, dok je njen učinak pogurao Zadranke do konačnih 89:73 i drugog uzastopnog slavlja. Dolazak iskusnog beka, sve bolja forma i rezultati nagovještaj su da se sastav Marije Mazije ove godine neće zadovoljiti samo borbom za ostanak.
Startna petorka Zadra: Gambiraža, Sesar, Erslan, Majstorović i Nikpalj u utakmicu je ušla podsjećajući na izdanja iz prijašnjih sezona; agresivnom obranom i brzom tranzicijom „bijelo-plave” su dolazile u prilike za lake koševe, najčešće iz polukontri. Domaća ekipa dobro je otvorila susret, međutim, lošiji postotak realizacije i brze igre podjednako željne Riječanke razlog su što je sredinom prve četvrtine semafor pokazivao 11:11. Gambiraža, Nikpalj i Perica do odlaska na prvi mali odmor nastavile su lakoćom probijati suparničku zonu, ali lopta ih i dalje nije slušala, pa su Riječanke s plus osam (16:24) prvi put značajnije zaprijetile u 9. minuti . Zadar se počeo gubiti, a potraga za pravim ritmom njegovih igračica nastavit će se i u drugom periodu.
Sa sedam ubačaja Nikpalj je bila jedna od rijetkih raspoloženih u domaćim redovima i bilo je razvidno da ne može sama. Mazija je stoga situaciju na parketu pokušala izmijeniti tražeći od svojih igračica veću agresivnost. Odlučila se na zonski presing. Premda se nije pokazao idealnim rješenjem, u tom je trenutku bio najbolje i omogućio je Zadrankama da od 21:30 na početku druge četvrtine stignu do izglednijih 31:35 u 15. minuti. Korak dalje košarkašice s Višnjika napravile su potkraj prvog poluvremena, kada su najprije izjednačile na 43:43, da bi u posljednjim sekundama došle u priliku da minimalno povedu. Pokušale su Balić i Perica, no rezultat je ostao 45:46.
Zbog ozljede zgloba Zadar je u nastavak morao bez vrlo dobre Lare Majstorović (11 koševa), što je značilo da će domaćice u drugom poluvremenu očekivati još teža borba podno obruča. Serdar i Mrčela, visinom dominantne igračice Pletera, donosile su prevagu u skoku u prvom dijelu, no početkom drugog Zadranke su vodu na svoj mlin okrenule odličnim solo akcijama i jednako takvim defanzivnim skokom. Iskazale su se Gambiraža, Perica i Balić, odnosno obrana Mazijine ekipe, pa je rezultat uskoro glasio 56:50. Do isteka 30. minute Pleter je u nekoliko navrata zaprijetio, ali novi preokret nismo gledali. Još agresivniji i lepršaviji Zadar u posljednju će četvrtinu ući s plus devet (67:58).
Gambiraža je do tada pogodila 14 puta, no još značajniji bio je njen doprinos u obrani i razigravanju „bijelo-plavih”. Bila je najzaslužnija što su se Riječanke u napadu odlučivale na šut iz neizrađenih akcija, odnosno za lake poene svojih suigračica. S potpuno spuštenom ručnom Zadar je iz napada u napad djelovao sve kompaktnije, o čemu je najbolje svjedočio semafor. Sredinom četvrte četvrtine pokazao je 81:65. Do ove faze igrati je počela kompletna domaća ekipa, pa povratka za igračice u crnim dresovima više nije bilo.

ZADAR – PLETER 89:73

(21:25, 24:21, 22:12, 22:15)
ZADAR – Dvorana 3 ŠRC Višnjik. Gledatelja: 120. Suci: Mario Goleš, Karlo Mirčeta (oba Šibenik).
ZADAR: Štrmelj, Sesar 5, Gambiraža 20 (7-7), Perica 16 (6-6), Balić 7, Nikpalj 20 (7-11), Erslan 6, Majstorović 11 (3-4), Bodrožić, Baždarić, Vukić, Bilić 4 (0-3). Trenerica: Marija Mazija.
PLETER: Iriskić 20, Tomić 10, Jerkić 1 (1-2), Vukičević, Mrčela 15 (3-6), Gašparović, Mašić 5 (1-1), Serdar 7 (3-5), Hajdin, Jazić 4, Barać 11 (1-1). Trener: Goran Šućurović.
Šut za dva: Zadar 24-44 (54,5%); Pleter 23-57 (40,5%).
Šut za tri: Zadar 6-18 (33%, Perica 2, Sesar, Gambiraža, Balić, Nikpalj); Pleter 6-21 (28,6%, Iriskić 4, Tomić 2).
Slobodna bacanja: Zadar 23-31 (74%); Pleter 9-15 (60%).
Skokovi: Zadar 33 (9); Pleter 38 (17).
Osobne pogreške: Zadar 19; Pleter 26.