6 C°

Zadranke nestale u 10 minuta

17.02.2012. 23:00

Četvrtfinalni dvoboj Kupa Ružice Meglaj – Rimac preksinoć je na Višnjiku dobio svoj očekivani epilog: prolaz dalje uvjerljivom su pobjedom osigurale košarkašice Novog Zagreba, dok Zadrankama u nastavku sezone preostaje okrenuti se ligaškim obvezama i utakmicama s ekipama protiv kojih se uspjeh neće mjeriti svakim porazom ispod 20 razlike. Pet minuta koncem prvog i prvih pet minuta nastavka Zagrepčankama su bili i više nego dovoljni da prelome susret u svoju korist.
Startna petorka Zadra: Gambiraža, Antonia Erslan, Balić, Majstorović i Nikpalj u uvodnim minutama nije bila impresionirana snagom i reputacijom suparnica. „Bijelo-plave” su na parket istrčale potpuno rasterećene i željne nadigravanja, o čemu je izjednačenim rezultatom svjedočio i semafor (5:5).  Gošće ubrzo prebacuju u brzinu više: Jurić i Mada sa po četiri su ubačaja predvodile Novi Zagreb, koji je agresivnom obranom i brzom tranzicijom na suprotnoj strani terena stigao do 16:9 (u 7. min.). Ipak, visina i fizička nadmoć igračica u bijelom u prvoj četvrtini nisu dolazile do izražaja, štoviše. Sjajno raspoložena Lara Nikpalj sa devet je pogodaka omogućila domaćem sastavu da na prvi mali odmor ode sa samo košem zaostatka (17:18).
U istom ritmu nastavilo se i početkom druge četvrtine, kada je konce zadarske igre preuzela Davorka Balić. Ekipa Marije Mazije bez većih je problema dolazila u prilike za realizaciju, no nakon što im je nekoliko lopti iscurilo iz obruča „bijelo-plave” su u 15. minuti morale loviti minus od sedam koševa (20:27). Zaostatak ne bi bio velik da su Zadranke popravile postotak ubačaja, ali kako se to nije dogodilo – gotovo sve koševe do kraja poluvremena postizale su sa linije slobodnih bacanja – gošće su u 19. već vodile 40:25. U posljednjih pet minuta prvog dijela Novi Zagreb je napravio 16-2 seriju.
Minus 13 (25:48) bio je zaostatak koji su domaćice krenule stizati u trećoj četvrtini, ali i u nastavku im je malo toga (bolje reći ništa) polazilo za rukom. Matić, Mazić i Salopek pod svojim su obručem predstavljale nepremostivu barijeru za ekipu u kojoj više nije bilo niti jedne igračice sposobne prekinuti izrazito crno razdoblje. Kao i krajem prvog, u prvih pet minuta drugog poluvremena Zadar je postigao samo dva koša, što je naspram novih sedam (27:55) i furioznom naletu Zagrepčanki bilo premalo. I prije nego što je semafor u 28. zasvijetlio 30:65 bilo je razvidno da za košarkašice s Višnjika povratka nema. I u kompletnom sastavu (sa Josipom Sesar, Lucijom Štrmelj i Zorkom Bilić) Zadranke bi teško izašle na kraj sa ekipom koja uz Gospić u A-1 ligi i Kupu predstavlja svijet za sebe, a kamoli u oslabljenom i sa glavninom indisponiranih igračica.
Do kraja susreta i konačnih 46:94 Mariji Maziji je preostalo još samo priliku dati mlađim i igračicama s klupe.

ZADAR – NOVI ZAGREB 46:94

(17:18, 8:30, 9:22, 12:24)
ZADAR – Dvorana 3 ŠRC Višnjik. Gledatelja: 100. Suci: Davor Stojić, Ante Braica (oba Šibenik).
ZADAR: Gambiraža 14 (8-9), Marija Erslan, Žilić, Balić 7 (2-2), Nikpalj 16 (4-6), A. Erslan 4 (2-2), Majstorović, Marta Erslan, Baždarić, Frakin 5, Bilić. Trenerica: Marija Mazija.
NOVI ZAGREB: Jurić 12 (2-2), Čačić, Sikirić, Čunčić 11 (1-2), Bedalov 4 (2-2), Bosilj 9, Salopek 16 (4-8), Matić 12 (2-4), Mada 6, Mazić 18 (6-7), Meznarić 2 (2-2), Krajačić 4. Trener: Vladimir Ivanković.
Šut za dva: Zadar 9-35 (26%); Novi Zagreb 36-60 (60%).
Šut za tri: Zadar 4-13 (31%, Nikpalj 2, Balić, Frakin); Novi Zagreb 1-11 (9%, Bosilj).
Slobodna bacanja: Zadar 16-19 (84%); Novi Zagreb 19-27 (70%).
Skokovi: Zadar 19 (2); Novi Zagreb 54 (18).
Osobne pogreške: Zadar 22; Novi Zagreb 18.

MAZIJA: NISMO IGRALI STRPLJIVO

Očekivano, trenerica Zadra Marija Mazija na tiskovnoj konferenciji nije imala razloga za zadovoljstvo. Po isteku četvrtfinalnog Kup dvoboja kazala  je:
–      Čestitam Novom Zagrebu jer je pokazao koliko je moćan i koliko kvalitetnih igračica ima. Mi smo, s druge strane, imali dogovor u svlačionici da odigramo strpljivo, da ih ne lovimo, da igramo na duge napade, no toga smo se nažalost pridržavali samo u prvoj četvrtini. Kad su protivnice otišle na 13 koševa razlike pokušavali smo ih ekspresno stići: ubrzali smo igru, ali tu je do izražaja došla naša fizička indisponiranost i nedovoljan broj igračica u rotaciji. Gošće su to pametno iskoristile i već u drugoj četvrtini riješile pitanje pobjednika.