Još malo do ostanka

19.03.2011. 23:00

Nakon petog kola Lige za ostanak na Višnjiku se definitivno lakše diše. Košarkašice Zadra sa 73:61 svladale su Požegu, odnosno pritisak i nesigurnost koji je domaćem sastavu predstavljao najveću prijetnju uoči posljednjih šest ovosezonskih ispita. Uspiju li isto napraviti i u predstojećem dvoboju sa Splitom, „bijelo-plave” će stići nadomak šeste uzastopne prvoligaške sezone.
Egal igru u šestoj je minuti zamijenila prva značajnija prednost domaćih. Zadar je vodio 14:8, no u istom ritmu nije uspio završiti prvu četvrtinu. Slavonke s nekoliko povezanih koševa na mali odmor odlaze s minimalnih 16:17.
Međutim, početak, odnosno cijela druga dionica, pripala je izabranicama Marije Mazije. Sve raspoloženija Glorija Sikirić svojim je dalekometnim ubačajima i prodorima predvodila Zadranke u 8:0 seriji, kojom su domaće u 14. minuti stigle do 24:17. Odlučnost u obrani i bolji postotak ubačaja Zadrankama je omogućio da potkraj prvog poluvremena stignu do tada najvećih plus 12 (36:24), a za nastavak njihovog dobrog izdanja i dalje je najzaslužnija bila Sikirić. Na poluvremenu je semafor pokazivao 41:30, dok je razigravačica Zadra pored svog imena upisala 17 koševa i čak devet uhvaćenih lopti.
Teret imperativa igračice Marije Mazije nije sputavao niti početkom nastavka, pa su na svom kontu uskoro imale i 16 koševa viška (46:30 u 23.). Iako do kraja treće četvrtine nisu uspjele riješiti pitanje pobjednika; a Požega je smanjila zaostatak, Zadar je održavao prednost od 10 ili 12 koševa. Tricom Sikirić, u posljednjih se 10 minuta ušlo rezultatom 62:49.
Košarkašice s Višnjika nastavile su se bolje snalaziti u igri bez klasičnih centara, a u sve češćim prilikama podno suparničkog obruča nalazila se Blažević. Nije se mogla pohvaliti sjajnom realizacijom, no ponajviše njenim zaslugama Zadar je dolazio u šanse iz ponovljenih napada, odnosno iznuđivao osobne pogreške Slavonki. Premalo raspoloženih igračica u plavim dresovima nije moglo zaustaviti Zadranke koje su četiri minute prije kraja imale najveću prednost od 18 koševa (71:53). Bilo je jasno da će se u završnici odlučivati jedino o koš razlici.
– Nakon dva poraza i problema koje smo imali u igri, uspjeli smo se dići tijekom proteklog tjedna i ostvariti značajnu pobjedu. Ne možemo biti zadovoljni sa svim što smo prikazali, no većim smo dijelom odigrali dobro, povremeno i odlično. Žao mi je što zbog možebitnog zatvaranja kruga klubova s istim brojem bodova nismo uspjeli pobijediti s većom razlikom, no na kraju ipak moram biti zadovoljna. Čestitam curama na zalaganju i osvojenim izuzetno važnim bodovima – izjavila je Marija Mazija, trenerica Zadra.

ZADAR – PLAMEN POŽEGA 73:61

(16:17, 25:13, 21:19, 11:12)
ZADAR – Dvorana 3 ŠRC Višnjik. Gledatelja: 100. Suci: Luka Kardum i Ante Bralić (oba Šibenik).
ZADAR: Sesar 10 (1-2), Jačan, Kovačević, Perica 7 (1-2), Sikirić 21 (6-8), Tokić 2, Blažević 14 (2-7), Majstorović 13 (1-2), Meštrović 6, Popović, Skroče. Trenerica: Marija Mazija.
PLAMEN POŽEGA: Lovrić 10, Božić 9 (4-4), Šegota, A. Budim 9 (1-5), Tošić 15 (2-4), Soldo 14 (4-6), Lea Hrmić 4, E. Budim, Lana Hrmić. Trener: Vladimir Englman.
Šut za dva: Zadar 22-49 (45%); Plamen Požega 19-37 (51,5%).
Šut za tri: Zadar 6-12 (50%, Sesar 3, Sikirić 3); Plamen Požega 4-27 (15%, Lovrić 2, Tošić, Božić).
Slobodna bacanja: Zadar 11-21 (52,5%); Plamen Požega 11-19 (58%).
Skokovi: Zadar 46 (12); Plamen Požega 26 (5).
Osobne pogreške: Zadar 21; Plamen Požega 18.