9 C°

Tan Ruiwu osvojio europsko srebro, Gaćina došao do četvrtfinala

Autor: Viktor Bogut

21.10.2012. 22:00

Naturalizirani hrvatski stolnotenisač Tan Ruiwu osvojio je srebrno odličje na Europskom prvenstvu u danskom Herningu nakon što je u finalu izgubio od prvoga nositelja Nijemca Tima Bolla sa 4:1 (11:2, 11:6, 11:7, 11:13, 11:9) u setovima. Kao što je i bilo očekivano, Tan Ruiwu u finalu nije imao šanse protiv najboljega europskog igrača i šesterostrukog prvaka Europe Bolla, ali mu je ipak uzeo jedan set. Kinez s hrvatskom putovnicom je i najveće iznenađenje prvenstva jer je bio rangiran tek kao 26. igrač, a dospio je u finale pobijedivši u četvrtfinalu i drugoga nositelja Nijemca Dmitrija Ovčarova. Ruiwu je izbacio čak tri Nijemca na putu do finala, ali preko najboljega Timma Bolla nije mogao. Od hrvatskih stolnotenisača u novijoj povijesti prvakom Europe u pojedinačnoj konkurenciji bio je Dragutin Šurbek davne 1968. u Lyonu, a Zoran Primorac je dvaput osvajao srebra – 1998. i 2000.
Odličan rezultat napravio je i Zadranin Andrej Gaćina. On je završio svoj nastup na Europskom prvenstvu u četvrtfinalu. Gaćina je u osmini finala svladao Slovenca Bojana Tokiča sa 4-1, ali u četvrtfinalu nije uspio. I njemu je koban protivnik bio Timo Bolle, koji je pobijedio sa 4-1. Gaćina je pružio čak i jači otpor Bollu nego Tan Ruiwu, a ključnim se pokazao četvrti set kojeg je Boll dobio s 19-17 i poveo s 3-1.
Dok je briljirao u pojedinačnom dijelu, Gaćina nije imao sreće u parovima. Zadranin je zajedno s Portugalcem Marcosom Freitasom bio branitelj titule, ali ovaj put je portugalsko-hrvatska kombinacija poražena u 2. kolu. S 3-2 (12-10, 4-11, 8-11, 11-6, 11-2) svladali su ih Austrijanci Stefan Fegerl i Xiaoquan Feng.
Zanimljiv nastup imao je i zadarski veteran Zoran Primorac. On se direktno našao u glavnom ždrijebu turnira, a u prvom kolu,  dvoboju veterana svladao je Belgijanca Jean-Michela Saivea sa 4-2 (4-11, 9-11, 11-9, 11-6, 11-7, 12-10), no tu je stao. U drugom kolu izbacio ga je legendarni Bjelorus Vladimir Samsonov sa 4-0 (11-8, 11-6, 11-6, 11-8).