Uzele bodove i koš razliku

22.01.2012. 23:00

Košarkašice Zadra sinoć su  pred svojom publikom prekinule niz od tri uzastopna poraza. Slavljem u dvoboju s Pulom, prvim u nastavku A-1  lige, pokazale su da i dalje ne  odustaju od plasmana među  osam najbolje plasiranih ekipa – doigravanja. Njega su  najavile odlučnošću i boljim  izdanjem većim dijelom susreta, koje im je priskrbilo konačnih 75:55.
Adut domaćih u uvodnim  minutama bila je Zorka Bilić,  čija su tri ubačaja podno reketa i trica Lare Nikpalj držali  “bijelo-plave” u egalu. Rezultat je sredinom prve četvrtine  glasio 9:9, a Zadar je, unatoč  činjenici da nije uspostavio  dominaciju, djelovao kompaktno na obje strane terena.  Nadu su Mazijinom sastavu  ulijevala raznovrsna rješenja  u napadu, ali i dobro odrađen  zonski presing na svojoj polovici. Da su imale više koncentracije u defanzivnom skoku i izlascima na šutove Zadranke su na prvi mali odmor  mogle otići s većom prednošću, no i s plus četiri  (18:14) najavile su dobru partiju.
Oba sastava drugu su četvrtinu započela nervozno, s  mnogo propuštenih prilika,  ali Zadar je griješio manje,  posebice Zorka Bilić. Centar  domaćih do 15. je minute ubacila 12 koševa te tako već na  startu nadmašila svoj ovosezonski prosjek. Istovremeno  je potpuno stala realizacija  Puljanki za dva, pa je semafor  pokazao do tada najvećih, devet koševa razlike (26:17). Na  radost domaće publike Zadranke su do poluvremena  nastavile u visokom ritmu:  agresivnom obranom i brzom  tranzicijom dolazile su u šanse za “lake” koševe, od kojih je  većina okončana pljeskom  dobro ispunjenog Višnjika.  Bilić je do 20. minute pokvarila postotak ubačaja, ali ne  i Antonia Erslan, Balić i Sesar,  zaslužne za uvjerljivih 38:22.
Osim što su s dva povezana  koša u dva navrata zaprijetile,  gošće do sredine treće četvrtine nisu uspjele promijeniti  odnos snaga. Zadar je znao  zadržati plus 16, ali je zato  posustao uoči posljednjih 10  minuta, kada su “zelene” zonskim presingom i dalekometnim ubačajima stigle na izglednijih 52:42. Pula nije odigrala toliko kvalitetno koliko  su domaće igračice djelovale  opušteno, kao da je sve već  gotovo, a takav ih je pristup  koštao nervoze na otvaranju  posljednje četvrtine i Mazijine jezikove juhe.
Rezultat 56:49 u 33. sugerirao je neizvjesnu završnicu,  posebno nakon što su Zadranke prethodno promašile  nekoliko otvorenih šutova.  Ipak, do nje nije došlo jer su  košarkašice s Višnjika ubrzo  prebacile u brzinu više te tri i  pol minute do isteka vremena  ponovno stekle dvoznamenkastu zalihu (65:53). Ne  želeći izgubiti niti završni dojam dvoboj 14. kola zaključile  su s najvećih plus 20 (75:55).  U slučaju jednakog skora na  kraju prvenstva razlika od 20  koševa daje primat domaćoj  ekipi, koja je u prvom susretu  u Puli poražena 66:84.

Mazija: Zamalo smo spašavali živu glavu

Unatoč lošijem postotku realizacije u završnicama  akcija i mnogo nervoze odigrale smo vrlo dobro prve  dvije četvrtine, međutim, nisam zadovoljna načinom  na koji smo reagirale u trećoj četvrtini. Kada smo  povele s osjetnijom razlikom opustile smo se i dopustile Puli da se vrati u utakmicu. Zamalo smo  morale spašavati živu glavu, a vratile smo se angažmanom i pametnijom igrom u završnici- kazala je  Marija Mazija, trenerica Zadra.

ZADAR – ROCKWOOL PULA 75:55

(18:14, 20:8, 14:20, 23:13)
ZADAR – Dvorana 3 ŠRC Višnjik. Gledatelja: 120. Suci: Goleš i Mirčeta  (oba Šibenik).
ZADAR: Štrmelj, Sesar 6, Marija Erslan, Balić 10 (2-2), Perica 4, Nikpalj  14 (3-4), A. Erslan 16 (2-2), Majstorović 5 (1-1), Marta Erslan, Baždarić,  Frakin, Bilić 20 (4-4). Trenerica: Marija Mazija.
ROCKWOOL PULA: Đukić 10 (1-2), Đikić 15 (8-9), Tukić, Cvjetković 6  (4-6), Krajcar, Percan, Zubak 13 (5-6), Barić, Ramljak 9 (1-3), Jakelić 2.  Trener: Ivan Đukić.
Šut za dva: Zadar 27-59 (46%); Rockwool Pula 12-41 (29%).
Šut za tri: Zadar 3-8 (37%, Sesar 2, Nikpalj); Rockwool Pula 4-17 (23%,  Đukić 3, Đikić).
Slobodna bacanja: Zadar 12-15 (80%); Rockwool Pula 19-26 (73%).
Skokovi: Zadar 40 (12); Rockwool Pula 36 (12%).Osobne pogreške: Zadar 21; Rockwool Pula 19.