15 C°

Prvi korak ka ostanku

23.10.2011. 22:00

Tradicionalni A-1 rivali Zadar i Agram sinoć su se na Višnjiku ogledali u susretu u kojem je ulog bilo prvo ovosezonsko slavlje. Nakon uvjerljivih poraza u prvom, obje su ekipe u drugom kolu tražile bodove za uspješan nagovještaj ostanka u prvoligaškom društvu. Na radost domaće publike taj su važan korak napravile njihove miljenice; izabranice Marije Mazije neizvjesnu su utakmicu okončale sa 71:61 – rezultatom koji su osigurale u samoj završnici.
Trenerica Zadra na startu je dvoboja na parket poslala: Sesar, Balić, Erslan, Nikpalj i Majstorović, petorku koja je sredine prve četvrtine lovila prednost gošći od dva ili tri koša. Zadar je u napadu nudio više raznovrsnih rješenja, no problema su “bijelo-plave” imale u defanzivnom dijelu, posebice u reketu. Na ruku im je išla činjenica da je Nina Premasunac, ponajbolja igračica u dresu Agrama, do sedme minute već napravila treću osobnu pogrešku, međutim, upravo je Premasunac zaslužna što se na prvi mali odmor otišlo sa 14:16 za ekipu u crnim dresovima. Agram je bio daleko od uvjerljivog izdanja, no raspoloženiji od sastava koji je početnih 10 minuta odigrao u grču.
Želeći bolju kontrolu pod obručima (zaustaviti Premasunac) Mazija je početkom drugog perioda umjesto Lare Majstorović uvela Zorku Bilić, koja se odmah po ulasku nametnula agresivnošću na suparničkoj strani, a njen tim nakon dvije minute poveo 20:16. Zadar je sve do poluvremena nastavio revno promašivati zicere, no probuđena Davorka Balić griješila je manje od ostalih, omogućivši Mazijinoj ekipi da zadrži kakvu-takvu prednost. Osječanka je sa 14 ubačaja za 20 minuta pokazala da je spremna preuzeti ulogu lidera domaćih, ali bilo je razvidno da do kraja neće moći sama.
“Bijelo-plave” su se u ovoj utakmici predstavile bez ozlijeđene Lucije Perice, što im je predstavljalo dodatni hendikep, no nakon dvije minute u trećoj četvrtini napravile su 6-0 seriju te otišle na 40:32. Balić su se pridružile Majstorović i Sesar pa je Zadar zadržao nadmoć sve do posljednje dionice, u koju se ušlo rezultatom 53:46. Njihova je igra izgledala kudikamo bolje nego u uvodnim minutama, ali činilo se da će i posljednjih 10 minuta obilježiti neizvjesnost.
U 35. minuti Agram je zaprijetio približivši se na 59:58, na samo koš minusa koji je bio plod nekoliko povezanih i uglavnom nepotrebnih pogrešaka domaćih. Međutim, planove gošći poremetila je tehničkom greškom Šarić-Alatović, dok je Zadar tri minute do isteka vremena ponovno imao obećavajućih 66:58. Pitanje pobjednika konačno je riješeno minutu i pol do kraja, kada su Balić i Sesar pospremile za neuhvatljivih i najvećih plus 12 (70:58).

ZADAR – AGRAM ZG 71:61

(14:16, 20:16, 19:14, 18:15)
ZADAR – Dvorana 3 ŠRC Višnjik. Gledatelja: 120. Suci: Mario Goleš,  Ante Bralić (oba Šibenik).
ZADAR: Štrmelj 2 (2-2), Sesar 10, Perica, Balić 28 (7-8), Nikpalj 6  (2-3), Erslan 13,  Majstorović 6 (2-2), Bodrožić, Vukić, Bilić 6 (0-2).  Trenerica: Marija Mazija.
AGRAM ZG: Vujić 10 (4-4), Vuković 7 (1-2), Šalić, Belošević,  Meštrović 10 (1-2), Cvitković, Glavaš, Šarić – Alatović 12 (4-6),  Premasunac 22 (4-4), Muža. Trenerica: Tina Periša.
Šut za dva: Zadar 26-58(44,8%); Agram ZG 16-42 (38%).
Šut za tri: Zadar 2-13 (15,5%, Balić, Erslan); Agram ZG 5-14  (35,7%, Meštrović 3, Vujić 2).
Slobodna bacanja: Zadar 13-17 (76,5%); Agram ZG 14-18 (77,8%).
Skokovi: Zadar 29 (15); Agram ZG 37 (13).
Osobne pogreške: Zadar 19; Agram ZG 17.

Mazija: Zadovoljna sam bodovima

Bodovi me svakako vesele, no večeras se  nismo predstavile u  željenom izdanju. Moja  je ekipa griješila previše. Nadam se da  ćemo uoči nadolazećih  utakmica uspjeti ispraviti nedostatke jer ovaj  sastav definitivno  može više – kazala je  Marija Mazija, trenerica  Zadra.