Sport
Povratak
Zadar pobijedio Cedevitu pa zapjevali: "Nije u šoldima sve"
Piše: Roman Morović

Utakmica Cedevite i Zadra još je jednom pokazala da u sportu nije sve u novcima. Ima nešto u tom zadarskom srcu, koje se pobrinulo za još jednu veliku senzaciju protiv najjačeg, najbogatijeg i najstabilnijeg hrvatskog kluba, te aktualnog državnog prvaka. Ante Nazor očitao je košarkašku lekciju Veljku Mršiću, kao i nekim njegovim prethodnicima proteklih godina, a na terenu je briljirala cijela momčad. Vukao je Glenn Cosey sa 25 koševa, a najbolju partiju u zadarskom dresu odigrao je i Ivan Ramljak, koji je pridodao 17 poena. Boris Barać zabio je 14, a njegove četiri trice u drugom poluvremenu bile su ključne. Kao i doprinost tek pristiglog Ante Delaša (8 poena, 6 asistencija). Zadar je odigrao daleko najbolju utakmicu ove sezone i stigao do treće pobjede u ABA ligi, nakon koje mnogo toga izgleda vedrije.

Dobro otvaranje

Nakon prvih deset minuta igre Zadar je bio u minimalnom vodstvu 16:19, što će reći da je ulazak u utakmicu igrača Ante Nazora bio dosta dobar. Iako je Cedevita bila ta koja je prva povela i to 7:2, nakon četiri vezana poena Marka Arapovića. Međutim, trica Drage Pašalića u petoj minuti kao da je malo razbila početnu nervozu Zadrana pa su napravili seriju 9-0. Razigrao se Cosey, zabio dvaput zaredom pa je Ivan Ramljak poentirao za 7:11, kasnije i za 10:13. U međuvremenu je Luka Babić zabio tricu, no njegov trener Veljko Mršić je svejedno morao pozvati time-out, jer mu momčad nije bila u dobrom ritmu. U preostale dvije minute četvrtine Cosey, Ivan Marinković i Ante Delaš pobrinuli su se da Zadar ostane u minimalnom vodstvu. Iz tog razdoblja vrijedi izdvojiti i podatak o šest zadarskih asistencija, naspram samo jedne domaćih, koji su izgubili čak sedam lopti.

Delaš je odveo Zadar i na +5 početkom druge dionice, no Pullen i White vratili su Cedevitu u egal. Razigranim Amerikancima na jednoj strani na drugoj su parirali Ramljak (trica) i nadasve Bošnjak, koji je u kratkom razdoblju postigao sedam poena i držao goste u prednosti - 29:31. Egal je potrajao do 18. minute, kada je na semaforu svijetlilo 33:33, no završnica prvog poluvremena pripala je Zadranima. Ivan Ramljak pokrenuo je novu seriju, a nadovezao se raspoloženi Cosey novom dvicom i tricom za 33:40, rezultat s kojim se otišlo u svlačionice. Zadrov Amerikanac do poluvremena je zabio 13 poena. Gosti su ostali na svega šest izgubljenih lopti, a domaći su ih imali čak 11, što dobrim dijelom govori i o kvalitetnoj zadarskoj obrani.

Festival trica

Početkom nastavka Zadrani se još više odvajaju. Pašalić je zabio tricu za 35:43, a nakon što su Pullen i Babić smanjili na 41:46, Ivan Ramljak se pobrinuo za bijeg na +9, 41:50. Ista distanca bila je i nakon koševa Whitea i Coseya u 24. minuti, nakon čega su domaći ipak uhvatili priključak. I to opet zahvaljujući svojim Amerikancima, koji su ih vratili na 49:52. Cosey i Pullen razmijenili su nove trice, a onda se razigrao Boris Barać. Krilni centar Zadra vezao je osam poena (dvije trice) i u 29. minuti prvi put odveo svoje na dvocifrenu prednost - 52:63. Nakon koša Marka Ramljaka imali su gosti i najvećih +12, 53:65, no Pilepić tricom i Gordić svojim prvim košem na utakmici pobrinuli su se da Cedevita u posljednjih deset minuta igre ipak uđe s jednoznamenkastim zaostatkom 58:67.

Dugo su mrežice mirovale u četvrtroj četvrtini, a prvi je uspio poentirati White za 60:67. Međutim, nije se Cedevita uspjela ozbiljnije približiti. Delaš bacanjima, te Ivan Ramljak dvicom pa tricom ponovno su vratili na najvećih +12, 62:74 u 36. minuti. Pullen je odlučio uzeti sve u svoje ruke, vezao pet poena (67:74), no na drugoj strani je Barać imao spreman odgovor. Vezao je još dvije trice za 70:80 i usmjerio završnicu u mirnije vode. Cedevita se više nije mogla vratiti, iako su Pullen i Pilepić (dvije trice) pokušali nešto napraviti, no Cosey, Ivan Ramljak i Delaš nisu dopustili preokret.