18 C°

“Žuti” s 15 trica otpuhali Mršićeve igrače prema majstorici

02.06.2021. 20:36

Igrat će se ipak majstorica. Momčad Veljka Mršića nije uspjela iskoristiti drugu meč-loptu na Gripama, dapače, naletjela je na još bolji Split nego što je bio u trećoj utakmici i tako se finalna serija seli u Krešinu dvoranu, gdje će u subotu konačno pasti odluka o 29. košarkaškom prvaku Hrvatske. "Žuti" su uspjeli u svom naumu da se nakon 0-2 minusa vrate na Višnjik, a kako su odigrali četvrtu utakmicu gajit će sigurno velike nade da mogu i do potpunog preokreta, dok će iz perspektive Zadra to uistinu biti teška zadaća ako će Split pogoditi 15 trica kao što su uspjeli jučer navečer u svojoj dvorani, a s druge strane se Mršićev sastav potpuno obrukao šuterskim izdanjem ispod svakog kriterija za finale, s mizernim šutom za tri (3-18) uz čak osam promašenih slobodnih bacanja (17-25).

Zadar na plus sedam
Početak susreta donio je pregršt promašaja i nervoze što je definitivno išlo "u pirju" domaćina koji je s tri trice u pet minuta prvi stigao do malo osjetnije prednosti (7:11). U drugoj polovici prve četvrtine Zadrani se bude, proradila je osovina Mavra-Onuaku, potom je i Carter s klupe donio ogroman doprinos sa šest koševa i Mršićev momčad je zagospodarila terenom našavši se na ugodnih sedam viška (16:23). "Žuti su se od početka orijentirali na vanjski šut, potegli su dotad čak 11 trica, što im i nije donosilo neku veliku korist, ali jest zato u zadnjim sekundama prve dionice kada je Ukić pogodio iz užasno teške pozicije i tako napravio veliku uslugu svojoj momčadi. Kapetan Splita ne samo da je smanjio na 19:23, već je dao vjetar u leđa suigračima koji su se uistinu pokrenuli u drugoj četvrtini. Uloge su se samo okrenule, Zadar je počeo tonuti, a domaćin se dizao iz napada u napad i polovicom druge dionice preuzeo kontrolu rezultata. Nakon koša Onuakua za 28:31, "Žuti" su tricama Ukića i Mesičeka preokrenuli na 36:33, Vuković je potom vratio minimalni zaostatak, no domaći su ipak na odmor otišli punih džepova jer je u tim trenucima Mršićevim igračima bitnije popustila koncentracija. Dopušteno je Splićanima lagano prošetavanje reketom, nedopustivo da to rade bekovi Mesiček i Perković, a uz to su promašili i tri slobodna bacanja pa je domaći sastav nakon teške borbe, praktički koš za koš, koja se odvijala tijekom većeg dijela prvog poluvremena otišao prema svlačionici sa zavidnim kapitalom od sedam koševa (44:37).

Potop u nastavku
Međutim, nije ni početak nastavka donio Zadranima razloga za veselje, već su se morali susresti s još većom dubiozom. Mršić je bio prisiljen pozvati minutu odmora već nakon minute i pol treće četvrtine, ponukan divljačkim zakucavanjem Babića koji se nadovezao na ubačaj Ukića i Split je učas povisio letvicu, na 12 poena (49:37). No, ta mjera hlađenja nije se pokazala uopće učinkovitom, štoviše šut je Zadranima u potpunosti stao, nije nekoliko minuta ni domaćin mogao ništa pogoditi, a onda je u tom šuterskom intermezzu na obje strane svoje nišanske sprave namjestio Luković, pogodio je srpski košarkaš dvije trice za bijeg Splita na 14 plusa (56:42). Na trenutak su uzvratili Onuaku i Junaković, spustivši minus na 10 poena (58:48), ali onda je stigla potvrda da se Zadranima nisu posložile karte u ovoj četvrtoj utakmici. Uz potpunu blokadu šuta problem je bila i obrana u kojoj je ipak bilo previše propuha da ga ne bi iskoristili Mesiček i Marić koji su za završnu dionicu vratili 14 viška (62:48). Iako je ostalo još dugih 10 minuta do kraja već su početne minute završne dionice ukazale da Mršić slobodno može početi spremati strategiju za majstoricu na Višnjiku. Perković i Marčinković nastavili su torpedirati zadarski koš s vanjskih pozicija dok je Marić ubacio ispod koša i Split se šest minuta prije kraja našao na nedostižnih 19 viška (72:53). U redovima Zadra jedini su iznad sivila ostatka momčadi bili Carter s 13 ubačaja, te Onuaku i Mavra koji su ubacili po 12 koševa. Kod Splita prednjačili su Perković i Luković, s 18 i 17 ubačaja.