Zadar u čast »dvanaestog anđela« Hrvoja Ćustića uvjerljivo slavio protiv Hrvaca

Prije četrnaest godina prestalo je kucati srce mladog nogometaša momčadi sa Stanova
U 24. minuti utakmice, na južnoj tribini upalilo se nekoliko dimnih bombi i baklji zadarskog Tornada, a tribine Stanova velikim su pljeskom odale počast svome Dvanaestom anđelu. Trenutak tuge, sjećanja na jedan bolni trenutak koji nikada ne bi trebao biti zaboravljen i koji bi trebao biti veliko upozorenje kako se ništa slično na nogometnim travnjacima u Hrvatskoj više nikada ne bi ponovilo
Vedran SITNICA
HRVOJEV BROJ 24 - Djeca iz Škole nogometa HNK Zadra na travnjaku Stanova

U 24. minuti utakmice, na južnoj tribini upalilo se nekoliko dimnih bombi i baklji zadarskog Tornada, a tribine Stanova velikim su pljeskom odale počast svome Dvanaestom anđelu. Trenutak tuge, sjećanja na jedan bolni trenutak koji nikada ne bi trebao biti zaboravljen i koji bi trebao biti veliko upozorenje kako se ništa slično na nogometnim travnjacima u Hrvatskoj više nikada ne bi ponovilo. Sjećanja su navrla na trenutak kada je izgubljen jedan mladi život, trenutak kada je na jučerašnji dan prije četrnaest godina prestalo kucati srce razigranog mladića, nogometaša Zadra Hrvoja Ćustića. Hrvoje će definitivno ostati vječno u sjećanjima svih onih koji su ga poznavali, svih zaljubljenika u najvažniju sporednu stvar na svijetu u Krševanovom gradu. Bit će sigurno idol budućim naraštajima nogometnog kluba sa Stanova, a nadajmo se i da će se i na druge načine obilježavati sjećanje na njega jer on je to jednostavno zaslužio. Ako je nešto sigurno Zadrani te Hrvoje sigurno nikada neće zaboraviti.

Svečarski ton

U tom tužnom svečarskom tonu započela je jučerašnja utakmica Zadra i Hrvaca na Stanovima, dvoboj 25. kola Treće HNL u kojoj su Zadrani od prve minute puni motiva krenuli po pobjedu za svog Hrvoja. U 9. minuti velika prilika Zadrana. Čepo je izveo korner s lijeve strane, koju nakratko izbija obrana Hrvaca. Lopte se na 15 metara od gola gostiju dočepao Jordan, odlično okrenuo svog čuvara i gađao desni kut gostujućih vratiju. Vugdelija krajnjim naporom izbija loptu u novi korner nakon kojeg više nije bilo spasa za goste. Čepo ponovno izvodi udarac iz kuta, a najviši u skoku je Ante Vukadinović koji vara istrčalog Vugdeliju i glavom šalje loptu u mrežu - 1:0. U 24. minuti slična situacija pred vratima gostiju. Čepo je ubacio, a Jerbić pucao glavom, ali uz pomoć jednog obrambenog igrača gostiju lopta odlazi u korner. S druge strane ponovno je nabacio Čepo i opet glavom pucao Jerbić čiji udarac ispod grede vadi Vugdelija. Igrala se 34. minuta kada su Zadrani izborili kazneni udarac. Dugo su Zadrani pritiskali obranu Hrvaca i u nekoliko im navrata oduzimali lopte, ali je nedostajala završnica. Ovoga puta Iveljić je s lijeve strane ubacio poluvisoku loptu na prvu vratnicu, Jordan je bio prvi na lopti, a ruši ga Banić. Sudac Kulušić nije dvojio, odmah je pokazao na bijelu točku. Precizan izvođač jedanaesterca bio je Čepo, Vugdelija je otišao u jednu stranu, lopta u drugu - 2:0. U 43. minuti Bačić je u slalomu nanizao nekoliko igrača Hrvaca, ali nedostajalo je snage za pravi udarac. U nastavku akcije lopta se odbila do Banovića koji dobro puca s 20 metara, ali malo preko gola.Banović je u 45. minuti na drugoj vratnici pronašao Jurića koji iz voleja tuče iznad gola.

Uvjerljivo slavlje

Tek što je krenulo drugo poluvrijeme, u prvom napadu Zadrani su stigli do novog pogotka. Jordan je s lijeve strane ušao u šesnaesterac gostiju i pokušao prizemnom loptom uposliti nekog od suigrača. Lopta se od bloka odbija do Dominika Bačića koji prekrasnim volejom s 15 metara pogađa »rašlje« nemoćnog Vugdelije - 3:0. U 64. minuti Zadar je zabio i četvrti pogodak na utakmici. Pinčić je iz svog šesnaesterca ispucao dugačku loptu na polovicu gostiju, Vukadinović je prebacio glavom za Jordana koji se othrvao napadima Banića i pogodio mrežu Vugdelije - 4:0. U 71. minuti nakon jednog opasnog centaršuta gostiju, u pokušaju izbijanja Buljat je zamalo pogodio vlastitu mrežu. Igrala se 79. minuta kada je Vugdelija i peti put kapitulirao. Kapetan Zadra Jerbić dugom je loptom uposlio Stojčevića koji ulazi u šesnaesterac gostiju i neobranjivo pogađa za 5:0. U 85. minuti Pranić je na lijevoj strani uposlio Iveljića koji centrira na prvu vratnicu, a Jordan glavom »strišaje« loptu koja umalo završava u mreži gostiju. Uvjerljiva pobjeda Zadra koji ovu utakmicu za svog Hrvoja jednostavno nije mogao izgubiti.

Zadarska dica tijelima iscrtali Hrvojev broj 24

Jučerašnja ceremonija obilježavanja tužnog stradavanja igrača Zadra Hrvoja Ćustića počela je ujedno i najljepšim djelom kada su djeca, polaznici Škole nogometa HNK Zadra svojim tijelima na sredini igrališta Stanovi iscrtali broj 24 koji je s ponosom tijekom svoje nogometne karijere nosio Hrvoje Ćustić. Nakon toga pjesmu »Dvanaesti anđeo« koju je napisao Romeo Santini izveli su Rudolf Dvorski, Ićo Sikirić i Dario Terzin. Uslijedila je ceremonija polaganja cvijeća i paljenja svijeća na mjestu tragične Hrvojeve pogibije u kojoj su sudjelovali Darko Banić, predsjednik NS Zadarske županije, Mario Smodlaka, dopredsjednik HNS-a, Leo Burčul, dopredsjednik NS ZŽ, Vesna Budimir, delegat ovog susreta i Iva Bokanović. predsjednica HNK Zadar.

ZADAR 5 - HRVACE 0

ZADAR - Igralište Stanovi. Gledatelja: 600. Sudac: Dario Kulušić (Šibenik). Pomoćnici: Stipe Brajković (Šibenik) i Ante Severinski (Vodice). Strijelci: 1:0 Vukadinović (10’), 2:0 Čepo (35’-11m), 3:0 Bačić (46’), 4:0 Jordan (63’), 5:0 Stojčević (79’). Žuti kartoni: Čelić, Jordan (Zadar). Crveni: -.
ZADAR: Pinčić, Ćelić (od 66’ Pranić), Iveljić, Jurić (od 66’ Djeveljekaj), Banović, Čepo, Jordan, Jerbić, Buljat, Vukadinović (od 75’ Bačkov), Bačić (od 75’ Stojčević). Trener: Želimir Terkeš
HRVACE: Vugdelija, Ljubić, Rončević, Klepo, Jurendić (od 24’ Banić), Kelez (od 66’ Omerović), Plavša, Udovičić, Matanović, Ribičić (od 52’ Grgat), Katić (od 52’ Bakić). Trener: Grgica Kovač

Marijan Kustić sa Svetkom Ćustićem položio cvijeće na Hrvojev grob

U jutarnjim satima u Murvicu su stigli predstavnici Hrvatskog nogometnog saveza, predsjednik Marijan Kustić sa Zorislavom Srebrićem i Marijom Smodlakom. Također su tamo bili Darko Banić, predsjednik Nogometnog saveza Zadarske županije, predstavnici HNK Zadra, predsjednica Iva Bokanović, trener Želimir Terkeš te kapetan Jure Jerbić. Oni su s Hrvojevim ocem Svetkom Ćustićem položili cvijeće na njegovo posljednje počivalište, te bili nazočni na misi koja je služena u Murvici.
- Nikada ne smijemo zaboraviti Hrvoja i svake ćemo godine obilježavati ovaj dan. Upravo nas ta tragedija treba voditi u našoj nakani da u svim nogometnim sredinama radimo na poboljšanju infrastrukture na stadionima. Također želim reći da smo u razgovoru sa Svetkom Ćustićem i predsjednikom NSZŽ dogovorili jedan veliki nogometni turnir koji bi se sljedećih godina trebao igrati u Zadru - kazao je Marijan Kustić.