U nastavku ostali bez bitnih bodova i Domagoja Vukovića

Košarkaši Zadra tijesno poraženi od Mege Mozzart u 25. kolu
Mega je znalački iskoristila sve što joj se ponudilo, posebno u trećoj četvrtini u kojoj se domaćin nije uspio napadački nametnuti, a završne minute su donijele Zadranima za žuntu dvije nevolje, jer se u neuspjelom pokušaju preokreta još teško ozlijedio Domagoj Vuković koji će izbivati s terena do kraja sezone
Marin GOSPIĆ
BITKA ZA OSTANAK PRIPALA GOSTIMA - Justin Carter i Domagoj Vuković

Dolazak Mege na Višnjik označen je u stožeru Zadra utakmicom vrijednom potvrde ostanka u regionalnoj ligi, no nakon 40 minuta kontra mlađahne beogradske momčadi sastav Srđana Helbicha bio je primoran sve odgoditi za novi pokušaj koji im slijedi u petak na Gripama u direktnom dvoboju sa Splitom. Mega je znalački iskoristila sve što joj se ponudilo, posebno u trećoj četvrtini u kojoj se domaćin nije uspio napadački nametnuti, a završne minute su donijele Zadranima za žuntu dvije nevolje, jer se u neuspjelom pokušaju preokreta još teško ozlijedio Domagoj Vuković koji će izbivati s terena do kraja sezone.

Vukli Junaković i Drežnjak

Važnost bodova za jednu i drugu momčad predmnijevala je i bitno pojačane angažmane u obrani, no to se osim nekoliko uvodnih minuta nije zbilo u prvom poluvremenu. Stil igre mlade i skočne Mege nije davao previše prostora domaćim košarkašima da naprave rezultatski bijeg, ali kako je izgledalo prvih sedam minuta dvoboja dobro je da se Zadrani nisu našli i u većem minusu od četiri koša (12:16). Jedini koji je u tom kasnom buđenju pronalazio put do mrežice bio je Drežnjak, a na drugoj strani uredno su paniku sijali Ruzhentsev i Simanić. Srećom, Beograđani su premlad sastav da bi mudrim napadima iskorištavali očite mane i umor početne petorke domaćina, a kad je i Helbichu konačno zazvonilo da na teren mora poslati svježe alternative onda se i naglo popravilo stanje na semaforu. Ulaskom Junakovića i Vukovića umjesto indisponiranih Mavre i Thompsona podigla se borbenost, ali i počela dobivati bitka pod koševima, a ta dva bitna košarkaška segmenta bila su uzrokom što je kraj prve dionice Zadar dočekao s tri viška na svom kontu. Slična priča s kraja te četvrtine prenijela se i u drugu dionicu. Helbichove trupe su za dlaku šišali goste u ružičastim dresovima, no nažalost nisu uspjele odmaknuti dalje od tri plusa. Čak četiri puta je u tom razdoblju Zadar imao tri viška (29:26, 31:28, 33:30, 35:32), ali svaki put bi i Mega imala spreman odgovor. Napadački je domaćina nosio Junaković sa svojim ubojitim kamikaza prodorima na obruč koji su gotovo u pravilu pronalazili svoj cilj. Ubacio je Šibenčanin u kratko vrijeme deset poena, a njega je potom u završnom dijelu druge četvrtine naslijedio Drežnjak. Taj je dvojac uz više nego solidnog Vukovića uspio do odlaska na odmor održati ta magična tri koša prednosti (43:40), s tim da su Zadrani mogli uistinu žaliti za većim vodstvom prvenstveno zbog činjenice da su izdominirali goste u skok igri (19-11).

Kobna treća dionica

Ipak, sav taj golemi trud iz prvog dijela Helbichovi igrači uspjeli su ekspresno pokvariti u početnih pet minuta nastavka. Dopustili su Megi da 14:2 serijom odleprša na devet prednosti (45:54), i tako se odjednom pretvorili iz lovine u lovca. Uspješno je potom amortiziran taj gostujući nalet iako će na kraju treće četvrtine pisati da je Zadar uspio ubaciti svega 11 poena. Mavra, pa Vuković i Jordano spustili su zaostatak s devet na tri koša (54:57), ali je Mega u završnu dionicu ipak odnijela šest prednosti (54:60). Gosti su unatoč silnom zalaganju domaćih igrača uspješno održavali se u plusu, iako se Zadar nakon trica Drežnjaka i Mavre u dva navrata našao na tri minusa (57:60, 62:65). Ulaskom u zadnje četiri minute prišuljali su novom tricom Drežnjaka na dva koša zaostatka (65:67), ali Simanić i Matković nisu dopustili potpuni preokret već su svojima priskrbili više nego solidnih šest viška (67:73). Jordano je potom pronašao ruku i s dvije trice za završnih 120 sekundi osigurao primicanje na tri minusa (73:76), a s istim odstojanjem (75:78) ušlo se i u zadnju minutu susreta. Potpunu euforiju nastalu u tim trenucima na tribinama Krešinom doma za trenutak je ubio Vukovićev promašaj trice kao i ubačaj Cerovine za 75:80, ali je i novu nadu pred završne 34 sekunde donio kapetan Mavra dalekometnim projektilom za 78:80. No, sva ufanja u pobjedu domaćeg sastava razbio je omaleni Megin Amerikanac s laganim polaganjem na 14 sekundi do kraja, pa i jednim pogođenim bacanjem nakon Carterovog brzog koša za 80:83. Mega je radila prekršaj i poslala Vukovića na liniju, a tamo je stasiti Riječanin umjesto prvog pogodio drugo bacanje (81:83), usput se i teže ozlijedio, te se tako na jedan bizaran i tragičan način zaključila barem zasad priča o osmoj pobjedi koja donosi Zadru rješenje opstanka. Najefikasniji u gubitničkim redovima bio je Drežnjak s 20 koševa, a Simanić je s 21 poenom predvodio Megu.