Subota, 20. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

5 C°

»Kožna infekcija pojavila se kod djece i odraslih koji se kupaju na ošljačkoj rivi«

07.08.2021. 09:52


Čitateljica Daniela Valčić, javila nam se uznemirena jer se, kazala je, među dječicom na Ošljaku širi kožna infekcija impetigo.
– Već sam apelirala na sve službe kojih sam se mogla sjetiti. Pisala sam Zavodu za javno zdravstvo Zadar, Državnom inspektoratu, načelniku Preka i Uredu gradonačelnika Zadra. Otok Ošljak je zaštićeni krajobraz – park šuma i do sada nismo imali sličnih problema vezano za čistoću mora. No, prije desetak dana pojavila se infekcija na koži kod jedne osobe, a sad je već kod četvoro – petoro djece. Simptomi su poput impetiga ili neke slične kožne infekcije. Kraste se brzo prenose po tijelu od nogu, ruku, lica, glave. Do sada se infekcija pojavila kod djece i odraslih koji se kupaju na ošljačkoj rivi, mjestu koje je oduvijek bilo glavna kupališna točka. S obzirom na to se radi o samom centru otoka, na poziciji je dosta kuća koje nemaju adekvatno riješene septičke jame, a primaju turiste. Ne želim nikoga optuživati, ali bojim se kako veliki dio fekalija, ako ne i sve, završi u moru upravo u dijelu gdje se najveći broj mještana kupa. Mještani su nekoliko puta, u ranim jutarnjim satima primijetili fekalije kako plutaju po površini vode, a i ronioci, koji istražuju ošljačko podmorje su također uočili cijev odvodnje otpadnih voda u moru, kazala je Valčić, te nam opisala simptome osipa.
– U početku se na koži pojave vodeni plikovi, koji se pretvore u kraste kada plik pukne. Pošto se djeca često diraju po tijelu, osip se vrlo brzo proširi po cijelom tijelu. Neka od zaražene djece piju antibiotike, dok drugima roditelji mažu kreme protiv osipa. Plikovi se pojavljuju po cijelom tijelu, pa i na vrlo nezgodnim mjestima kao što je unutrašnjost nosa i unutarnja strana bedara. Zbog cijelog problema djeca se boje družiti s onima kod kojih se razvio osip, istaknula je Valčić te dodala kako se nada da će Sanitarna inspekcija izaći na teren, uzeti uzorke mora za analizu, a nakon toga provesti i mjere kojima bi se ova situacija sanirala.
Jedini odgovor koji je Valčić dobila je od Epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo Zadar, kako im je, da bi utvrdili činjenično stanje i obavili epidemiološki izvid, potreban broj i popis imena djece koja su zahvaćena kožnim promjenama, ime liječnika koji im je dijagnosticirao kožne promjene te točno mjesto gdje se djeca kupaju. I mi smo također pokušali dobiti Epidemiološku službu, no do zaključenja ovog članka u tome nismo uspjeli.


Problema je bilo i ranije, na drugim mjestima
Tijekom 2019. godine u Zadarskom je listu objavljen niz članaka o ovom istom problemu, koji se pojavio diljem županije.
Tako je u kolovozu 2019. godine do izbijanja impetiga došlo u Vinjercu, gdje se nekoliko djece zarazilo kupajući se u blizini ugostiteljskog objekta, koji je fekalije ispuštao u more. Sanitarna i vodopravna inspekcija tada je nadležnost prebacila na Općinu Posedarje, koja je bila dužna reagirati putem komunalnog redara. Da je riječ o septičkoj jami ugostiteljskog objekta potvrđeno je kada je uočeno da se u izlivenim fekalijama nalazi i toaletni papir.
Ista se priča ponovila i u Salima, gdje su se u uvali Sašćica, na površini mora u strogoj kupališnoj zoni, povremeno javljali neugodni mirisi, fekalije i uljne fleke. Na toj lokaciji nalaze se hoteli koji su kao i većina domaćinstava spojeni na kanalizacijski sustav koji nema pročišćivač. U tom je razdoblju čak je 20-ak djece iz Sali bilo zaraženo impetigom. Dr. Alen Medić za Zadarski je list tada izjavio kako su odmah nakon primanja dojave iz Sali kontaktirali tamošnju liječnicu koja im je rekla kako nema razloga za paniku.
– Radilo se o pojedinačnim slučajevima kakvih imamo svako ljeto na raznim lokacijama. Na ovakve dojave mi izlazimo kad god je to moguće i uzimamo uzorke vode, odnosno mora za analizu, kazao je tada Medić.