Helbichove trupe prošetale osječkim Gradskim vrtom

Zadar nadvisio Vrijednosnice Osijek u zaostaloj utakmici 17. kola
Najefikasnijim u pobjedničkim redovima pokazao se Drežnjak s 21 košem, Marčinković je zabio 15, dok su Thompson i Vuković ubacili 15 i 14 poena
KKZADAR
ZAKUCAO BROKERE - Trevor Thompson

Lakše od očekivanog košarkaši Zadra su se obračunali s Vrijednosnicama Osijek na njenom parketu u sklopu zaostale utakmice 17. kola HT Premijer lige i tako upisali 16. ovosezonsku pobjedu u domaćem prvenstvu. Iako su Osječani stanovnici donjeg doma i dionici borbe za ostanak u ligi nisu se igrači koje je ponovno s klupe predvodio Srđan Helbich nadali rješavanju svih dilema već nakon prvog poluvremena, posebice u situaciji kada su izvan zapisnika ostali Justin Carter i Antonio Jordano. Ipak, pokazao se sastav iz slavonske metropole preslabim za ikakav otpor favoriziranom gostu, izuzev početnih 10 minuta kada su još uvijek uživali blagodati egal rezultata.

Simultanka Marčinkovića

Zadrani su već na otvaranju imali priliku odvesti susret u izvjesne vode jer su se polovicom prve četvrtine našli na ugodnih osam viška (11:19), a zanimljivo sve koševe za goste ubacila su dvojica igrača, Thompson i Drežnjak. Posebno je dominantan pod obručima bio stasiti Amerikanac, ali njegovim pandanom na drugoj strani parketa pokazao se Topolović na čijim su leđima Brokeri izdržali prvi nalet abaligaša. Kada se Topoloviću pridružio reprezentativac Južnog Sudana Makoi rezultat je na radost malobrojnog gledateljstva u osječkom Gradskom vrtu vraćen na početno stanje (20:20), no uvodna dionica ipak je zaključena s četiri prednosti Zadra, zahvaljujući smirenosti Paponje i Junakovića (20:24). Bilo je jasno da se u drugoj četvrtini Thompsonu i Drežnjaku mora pridružiti i netko treći, a ispalo je da je taj ključni čovjek Marčinković koji je osam minuta u prvoj dionici bio bez ubačaja pa doslovno procvjetao u drugoj s 15 ubačaja i tako faktički presudio pitanje pobjednika. Helbichove trupe trebale su tek zaigrati malo jaču obranu da bi se primirila strast domaćih igrača, a jedini je koliko-toliko uspijevao Topolović probiti njihov bedem. U napadu je pak dirigentsku palicu u svoje ruke uzeo Mavra koji je dijelio lopte kao na pladnju dok je egzekucija pala na leđa Marčinkovića koji je vješto koristio prazan prostor iza obrane domaćina i po čeonoj liniji uspješno napadao obruč. Razlika je stoga počela rasti iz minute u minutu, u 15. je Zadar prvi put došao do dvocifrene prednosti (22:34), a u samom finišu druge dionice Osječani kao da su se predali što je Marčinković uz malu pomoć Vukovića i Thompsona iskoristio za odvlačenje zadarskog broda prema mirnim vodama jer je na semaforu pred nastavak zasvijetlilo okruglih 20 plusa (32:52).

Povratak Bursaća na parket

Pobjeda je stoga bila zapečatirana puno ranije nego su predviđali u gostujućem stožeru prije početka dvoboja, pa je tada Helbichu više u mislima bio sutrašnji abaligaški ogled kod Igokee. Zato je sredinom treće dionice mudro odlučio slati jednog po jednog nositelja igre na hlađenje jer se u tim trenucima prednost popela do ogromnih 30 koševa (38:68), a to je onda otvorilo prostora najmlađim pojedincima kao i rekonvalescentu Bursaću koji je dobio priliku osjetiti igru nakon višemjesečne pauze. Najefikasnijim u pobjedničkim redovima pokazao se Drežnjak s 21 košem, Marčinković je zabio 15, dok su Thompson i Vuković ubacili 15 i 14 poena. Najraznovrsniji učinak prezentirao je Mavra s tri devetke u trima najbitnijim statističkim kategorijama. Kapetan Zadra ubacio je devet poena, uhvatio devet lopti i podijelio isto toliko asistencija, a u domaćim redovima prednjačio je Topolović s 27 ubačaja.