Jedno dobro poluvrijeme premalo za prvo slavlje u Laktašima

Košarkaši Zadra upisali očekivani poraz na gostovanju kod Igokee u 22. kolu
Pitanje pobjednika odlučeno je serijom 14:2 krajem treće i početkom četvrte dionice kojom se domaćin uzdigao do nedostižnih 13 viška
ABA LIGA
Zadrane je u nastavku dočekao razgoropađeni domaćin

Sportska dvorana u Laktašima i dalje će ostati neosvojiva tvrđava za košarkaše Zadra koji su jučer u srazu 22. kola regionalne lige upisali 11. poraz na terenu Igokee. Domaća momčad, nakon podosta muka koje su im zadali igrači Srđana Helbicha u prvom poluvremenu, uspjela se u trećoj četvrtini nametnuti svojom nespornom kvalitetom kao i širinom klupe pobjegavši Zadranima na dvoznamenkastu prednost da bi onda u završnih 10 minuta mirno privela utakmicu s pobjedom koja ih je približila plasmanu u doigravanje dok su na drugoj strani Zadrani sa sedam pobjeda na svom kontu ostali i dalje u komotnijoj situaciji u odnosu na najugroženiji dvojac Krku i Split.

Raspoloženi Thompson i Carter

Bez obzira na izostanke Antonija Jordana i Duje Brale te Aleksandra Bursaća u navijačkom izdanju na klupi, Zadrani su odlučno ušli u utakmicu i tako osigurali sebi više nego ravnopravno nadmetanje s favoriziranim domaćinom. Prva dionica je protekla u američkom štihu i na jednoj i na drugoj strani, a u gostujućim redovima glavnu riječ su vodili Thompson i Carter. Ovaj prvi je ubacio prvih devet zadarskih poena i praktički sam održavao egal rezultat (9:9), dok je potonji preuzeo napadački teret na svoja leđa u drugom dijelu prve četvrtine s također devet ubačaja. Sve je to dovelo do izrazito učinkovitih deset minuta Helbichovog sastava koji su se našli na četiri viška (19:23). Nažalost, nije se ta prednost dugo održala jer je Igokea u prvim minutama druge četvrtine iskoristila odmaranje zadarskih Amerikanaca te tricama Radanova i Vulića prešla u vodstvo (25:24). Uvidio je strateg Zadra da neće moći previše na klupi držati inspiriranog Thompsona pa se njegovim povratkom na parket označio povratak navikama iz prve četvrtine. U smiraj prvog poluvremena Zadar se preko Thompsona i Junakovića popeo do vrlo ugodnih pet plusa (32:37), međutim nije uspio i odnijeti tu zalihu na odmor jer je domaćin vješto isposlovao nekoliko izlazaka na liniju za bacanja i tako se prema svlačionicama otišlo s poravnatim rezultatom (37:37). Zadrani su imali razloga žaliti za propuštenom prednošću jer su nadskakali Igokeu (19-14), no nisu bolje naplatili čak sedam njihovih promašenih bacanja (5-12), a to je pak domaćin uspješno iskompenzirao odličnim šutom za tri (6-12).

Ostali bez goriva u nastavku

Više nego solidnih prvih 20 minuta Helbichove trupe su trebale potvrditi u često ključnoj trećoj četvrtini, no očekivano je Igokea podigla intenzitet obrane i zagradila reket što ju je onda i poguralo prema rezultatskoj uzbrdici. Glavnu riječ u domaćim redovima u tim je trenucima preuzeo snažni i iskusni Jošilo koji je u kooperaciji s Tanaskovićem odveo svoje na šest plusa (50:44). Uspio se Zadar rekuperati na račun Drežnjaka (53:52), ali to je tek na kratko omelo Igokeu koja je u svojim redovima imala i vrlo raspoloženog šutera Wallera, a on je pak svojom petom tricom u utakmici pokrenuo odlučujuću domaću seriju 14:2 koja se protegla do uvodnih minuta završne dionice. Sastav Dragana Bajića našao se sedam minuta prije kraja na velikih 13 plusa (67:54) i praktički u tim trenucima prelomio pitanje pobjednika. Ostali su igrači Zadra bez goriva u svojim rezervoarima, stigao ih je umor prouzročen ponajviše osjetno kraćom rotacijom od protivnika pa se pokušaj njihovog eventualnog povratka bazirao na nerezonskim vanjskim šutovima, a to protiv kvalitetnije i puno šire Igokee nije moglo proći. Jošilo i Waller predvodili su domaće sa 17 i 15 poena, a u zadarskim redovima Carter i Thompson su ubacili najviše, obadvojica po 16 koševa s tim da je Thompson uhvatio 11 lopti. Odlične brojke u Laktašima upisao je i Junaković koji je zabio 13 poena, čemu je pridodao po pet skokova i asistencija te četiri ukradene lopte.