Vi ste ovdje
Početna › Županija › Gradovi › Biograd › Psihosocijalna pomoć roditeljima 65-ero djece s poteškoćama u razvojuPsihosocijalna pomoć roditeljima 65-ero djece s poteškoćama u razvoju
Poruka greške
Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls u _taxonomy_menu_trails_menu_breadcrumb_alter() (linija 436 od /opt/nginx-1.17.9/htdocs/zadarskilist.hr/sites/all/modules/taxonomy_menu_trails/taxonomy_menu_trails.inc).

Na području Centra za socijalnu skrb Biograd na Moru ima 65-ero djece s poteškoćama u razvoju.
- U zajedništvu s Gradom Biogradom, počevši od svibnja, u trajanju od 12 mjeseci, pokrećemo projekt pod nazivom »Psihosocijalna pomoć i podrška roditeljima djece s poteškoćama u razvoju na području Grada Biograd na Moru«, kazala je Ivana Zrilić, ravnateljica biogradskog Centra za socijalnu skrb.
Ukupni trošak projekta iznosi 20.687,52 kuna. Troškove tiskanja radnog i oglasnog materijala kao i osvježenje za sve sudionike radionica snosit će Centar za socijalnu skrb Biograd na Moru.
Dva puta mjesečno
- Opći cilj je unaprijediti kvalitetu života roditelja i djece s poteškoćama u razvoju, istaknula je Zrilić, zahvalivši se pritom gradonačelniku Ivanu Knezu na svestranoj podršci Centru i empatiji prema djeci s poteškoćama u razvoju.
Radionice će se provoditi po Gestalt psihoterapijskom pravcu, koji je jedan od široko prihvaćenih suvremenih pravaca psihoterapije. Psihoterapeutkinja Mirjana Kostić, dipl. socijalna radnica, provest će i 11 grupnih susreta.
- Naime, radionice će se provoditi dva puta mjesečno, na način da jedan susret vodi psihoterapeutkinja, a drugi susret vodi supervizorica psihosocijalnog rada. Svaki susret trajat će dva sunčana sata. Mjesec srpanj predviđen je za godišnje odmore. Radionice će se odvijati u prostoru Centra, u popodnevnim satima, kazala je Zrilić.
Specifični cilj je osnažiti majke i očeve s područja Grada Biograda na Moru, čija djeca imaju određene poteškoće u razvoju, a radi uspješnijih rezultata liječenja i prevencije daljnjih zdravstvenih i socijalnih problema.
- Roditelji su s velikom radošću primili vijest od održavanju radionica, već je prijavljeno 15 roditelja, istaknula je Zrilić.
Reduciranje roditeljske brige i stresa
Naime, trenutak u kojem je roditeljima priopćena vijest o tome da je njihovo dijete rođeno ili je steklo teškoću u razvoju, kaže ona, ostaje trajno zapamćen, iz razloga što se radi o spoznaji koja dugoročno mijenja cjelokupni život obitelji.
- Djelatnice Centra, u neposrednom radu s roditeljima djece s poteškoćama u razvoju su uočile potrebu roditelja za savjetovanjem, komunikacijom, odnosno kontinuiranom stručnom podrškom kao bi osnažili vlastite resurse i poboljšali skrb o djeci. Različita istraživanja su pokazala da pravovremeno savjetovanje i pružanje informacija o prirodi djetetovih poteškoća i načinima njihova uklanjanja kao i općenito edukacija, u znatnoj mjeri reduciraju roditeljske brige i stres te im pomažu u procesu prilagodbe na odgoj djeteta, navodi Zrilić.
Podrška i usmjeravanje
U radu s grupom roditelja djece s poteškoćama u razvoju prije svega fokus će biti na razvoju i jačanju njihovih snaga, kako bi se što lakše nosili sa svakodnevnim izazovima s kojima se susreću u djetetovom liječenju, doživljavanju njihove bolesti u odnosu na sebe kao osobe i u odnosu na okolinu.
- U svom radu s majkama i očevima supervizor će primijeniti znanja i vještine koje je stekao u svom obrazovanju kako bi pružio podršku u reflektiranju i procesu odlučivanja o aktualnim pitanjima svakog člana u određenoj situaciji. Pružat će podršku u izazovnim situacijama i sukobima s kojima se svaki roditelj čije dijete je narušenog zdravlja susreće, objašnjava Zrilić.
Isto tako nastojat će, kaže ona, pružiti podršku i usmjeravanje u procesima promjena te pomoć u dolaženju do rješenja za izazove koje će svaki član »staviti u fokus« na svakom pojedinom susretu.
- Pružanje emocionalne podrške tijekom savjetovanja je važan aspekt oporavka obitelji, prije svega u prihvaćanju emocija koje roditelji osjećaju, a koje mogu biti vrlo neugodne, poput krivnje, usamljenosti i srama.
Važni jedni drugima
Time se kod roditelja dalje pokreće postupak suočavanja s teškoćama i pronalaženja poticajnih načina u brizi za dijete što svakako skraćuje period negacije poteškoća. Istovremeno se roditelju pomaže u nadilaženju osjećaja nemoći i u preuzimanju aktivnog stava u liječenju i rehabilitaciji djeteta.
- Kroz emocionalnu podršku pokazujemo kako smo jedni drugima važni kao pojedinci te na koje smo sve načine spremni dati razumijevanje i pomoć drugima kako bismo im olakšali postojeću situaciju, zaključila je Zrilić.
- Prijavite se ili registrirajte za slanje komentara
- 251 čitanje
Grlić Radman uzvratio na Milanovićeve uvrede: 'On visi po seoskim birtijama'
Europsko vijeće podržalo Hrvatsku: Uvodimo euro 1. siječnja 2023.
Što sve žene za vrijeme seksa ne žele čuti?
U 3. maju porinuoultraluksuzni kruzer za polarna krstarenja “Scenic Eclipse II”