Hrvatska pred vratima polufinala

11.08.2008. 22:00
Hrvatska pred  vratima polufinala

Nakon samo dvije utakmice odigrane u skupini  hrvatski vaterpolisti već razmišljaju o polufinalu. S pravom. Nakon zagrijavanja protiv Italije izabranici Ratka Rudića jučer su deklasirali aktualne europske viceprvake  Srbe. Pomalo uspavani dopustili su Srbima da steknu značajnu prednost, no kada se zagrijao moćni Rudićev vaterpolski stroj u Yingdong bazenu je  igrala samo jedna momčad. I  kada je u pitanju obrana i kada  je u pitanju napad. Doduše u  posljednjih nekoliko minuta  Igor Hinić i suigrači malo su  pokvarili dojam prebacivši u  nižu brzinu nakon što su shvatili da je pitanje pobjednika  riješeno, što su Srbi iskoristili  da bi ublažili rezultatsku katastrofu i spriječili pravi potop.I Hrvatima je prijetio potop i  da Samir Barać u četvrtoj minuti prekrasnim lobom nije iznenadio uspavanoga Denisa  Šefika tko zna kako bi se utakmica odvijala. Ovako početni  minus (1:3) i nije izgledao  loše koliko je loše izgledala  igra hrvatskih vaterpolista u  prvoj dionici. Srbi su zahvaljujući Aleksandru Šapiću i  Vladi Vujasinoviću iskoristili  prve dvije situacije s igračem  više, Hrvati svoje dvije nisu  znali materijalizirati. No, u  drugoj četvrtini kao da su u  bazenu zaplivali neki drugi  vaterpolisti. Doduše, i prvi  napad s igračem više nakon  što je isključen Udovičić Vrdoljak nije uspio iskoristiti,  ali je na scenu potom stupio  Maro Joković i dvama projektilima u 11. i 12. minuti donio je drugo poravnanje na  utakmici (3:3). Hrvatska serija  nije se na tome zaustavila, Samir Barać odvažio se u 14. minuti okušati udarac sa osam  metara, lopta je pogodila vratnicu, odbila se Šefiku u glavu i  završila u mrežu. Deprimirao  je taj pogodak vrsnoga srpskog  vratara, ali i njegove suigrače,  koji naprosto više nisu imali  prilike igrati vaterpolo. Niti kada su snage u bazenu bile poravnate, niti kada su imali brojčanu prednost. Hrvatska obrana toliko je dobro funkcionirala da su Srbi nakon prvih  dvaju golova s igračem više do  kraja utakmice propustili čak  devet uzastopnih prilika za  poentiranje. S druge strane  “brkati momci” ušli su u seriju  koja bi tek povremeno bila prekidana. U 16. minuti Đogaš s  igračem više pogađa za 5:4,  na otvaranju treće dionice  Smodlaka nakon krasne akcije s Baraćom donosi 6:4, u  18. minuti Hinić postavlja velikih 7:4 nakon što je ostao  sam poput duha pred Šefikom. Tri minute kasnije pobjednik je već izvjestan, Samir  Barać i Maro Joković pogađaju za 9:4. Najveću prednost  hrvatski vaterpolisti imali su  u 28. minuti nakon što se  Smodlaka lavovskom borbom izborio za poziciju i elegantnim udarcem posljednji  put na utakmici svladao Šefika.