21 C°

Košarkaši pregazili i Ruse!

11.08.2008. 22:00

Hrvatski košarkaši i u drugom su nastupu u Pekingu prikazali sjajnu igru, te ostvarili iznimno vrijednu pobjedu protiv Rusa koja im otvara ne samo vrata četvrtfinala, već i odlične pozicije na kraju razigravanja po skupinama, a samim time bi mogli dobiti i lakšeg protivnika u četvrtfinalu.
Ponovno su naši košarkaši imali sjajan šut za tricu, pogodili su osam od 15 pokušaja iza linije 6,25 metara, a braničima je odlično pomagao i naš najviši igrač Stanko Barać koji je bio nepogrešiv s poluodstojanja.
Hrvatska je povela od samoga početka, te je u prvoj četvrtini u nekoliko navrata imala po pet poena prednosti. No, kriza se dogodila krajem prve i početkom druge četvrtine kada su Rusi zaostatak 10-14 pretvorili u vodstvo 23-18. Srećom, tada je u nekoliko navrata odlično reagirao Planinić i zadržao rezultatski priključak. U posljednje dvije i pol minute prvog poluvremena Barać, Planinić i Popović punili su koš Rusa, a u posljednjoj sekundi suci su Tomasu poklonili dva slobodna bacanja koja je naše krilo realiziralo, te se na odmor otišlo s osjetnih 42-36 za Hrvatsku.
Kako je završilo prvo poluvrijeme, nastavilo se u drugom. Barać je pogodio dva otvorena šuta s poludistance, Popović je dodao tricu, te je u 24. minuti bilo 11 razlike – 49-38. Nekoliko minuta kasnije Hrvatska je stigla i do najveće prednosti na utakmici – +13 (54-41), a razliku od 10-ak koševa naši igrači su održavali sve do pet minuta prije kraja.
Tada je Viktor Hrjapa na brzinu postigao pet koševa i smanjio na 75-69, ali odgovorio mu je Marko Tomas koji nije dozvolio da utakmica uđe u potpunu neizvjesnost da bi pobjedu zapečatio Planinić tricom za 82-74 1:14 minuta prije kraja.
U 3. kolu Hrvatska u četvrtak u 16.15 sati po hrvatskom vremenu igra protiv olimpijskih pobjednika iz Atene Argentinaca.
HRVATSKA – RUSIJA 85-78
(16-17, 26-19, 18-15, 25-27).
HRVATSKA: Ukić 7, Kus 2, Popović 22, Rozić, Prkačin 5, Tomas 9, Planinić 20, Nicević 2, Rudež, Banić 2, Lončar 4, Barać 12
RUSIJA: Voroncevič, Holden 5, Bikov 15, Kirilenko 18, Morgunov 9, Samojlenko, Hrjapa 14, Pašutin 2, Monja 3, Fridzon, Savrašenko 10, Keyru 2
ŠUT ZA DVA: Hrvatska 18-38 (47 posto), Rusija 17-31 (55 posto). TRICA: Hrvatska 8-15 (53 posto), Rusija 10-27 (37 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 25-29 (86 posto), Rusija 14-19 (74 posto).
SKOK: Hrvatska 34 (23+11), Rusija 29 (17+12)