Zadar se spasio na Kvarneru

11.10.2016. 22:00

Zadrani su pobjedom krenuli u prvenstvo. Nakon katastrofalnih poraza u AB ligi od Crvene Zvezde i posebice Cedevite, Zadar je uspio slaviti u Rijeci protiv Kvarnra rezultatom 72:77. Momčad s Višnjika se nudila, ali domaći su imali previše žutih napadačkih minuta u trima četvrtinama da bi učinili ono što je uspjelo Splitu u prvom kolu – pobijediti ABA ligaša. Kuriozitet je promašenih svih 18 pokušaja za tri poena Zadrana (Vladović 0-7, Brzoja 0-6), kod kojih je zaigralo samo sedam igrača, ali to su sve naplatili s crte slobodnih bacanja. Izveli su ih 35, domaći samo osam…
– Dobili smo jednu tvrdu utakmicu, neizvjesnu do kraja. Poslije serije poraza u ABA ligi izgubili smo samopouzdanje, a za pripremu ove utakmice nije bilo puno vremena – priznaje Ante Matulović, trener Zadra.
– Ostali smo sa smanjenom rotacijom, to je naša realnost. Sada je na redu Šibenik, pobjeda bi značila dodatno samopouzdanje uoči izuzetno teške utakmice u nedjelju protiv MZT-a.
Mauro Veljačić je davao ton igri Riječana, koji su njegovom tricom u sedmoj minuti druge dionice poveli sa sedam razlike (41:34). Gosti se nisu mogli sastati s vanjskim šutom (trice 0-6 u prvih 20 minuta), što su domaći naplatili.
Revija promašaja i nekoliko početničkih pogrešaka Manceova sastava u trećoj četvrtini, u kojoj su domaći ubacili samo 11 poena, a pet minuta u nizu nijedan, Zadrani su kaznili kontrama, a Barnjakovu nesportsku pogrešku vodstvom 54:52.
Posljednjih deset minuta tricom je otvorio kapetan Siniša Štemberger, koji je izjednačio omjer (59:59). No, samo tri minute kasnije Štemberger je izgubio živce, ispod koša je borilačkim zahvatom zaustavio Baraća, stisak oko vrata bio je prečvrst i za neki drugi sport. Izbjegnuta je tučnjava, a Štemberger je isključen. Gosti su ubacili četiri poena iz slobodnih bacanja (nesportska plus isključenje), spojili seriju 10:0 i 6:59 minuta prije kraja poveli 69:59. Riječanima se ukazao još jedan tračak nade (63:69), ali nisu iskoristili napad, da bi Kučanu bila dosuđena nesportska pogreška. Brzoja je povećao razmak na plus osam, a razigrani Boris Barać na plus deset. Kraj priče. Bez obzira na dvije Veljačićeve trice u finišu.

KVARNER 2010 – ZADAR 72:77

(27:26, 18:14, 11:19, 16:18)
RIJEKA – Centar Zamet. Gledatelja 300. Suci: Jovović (Zagreb), Hadžić (Pula) i Jelena Tomić (Zagreb). Opunomoćenik: Miletić (Rijeka).
KVARNER 2010: Barnjak 2, Veljačić 18 (2-2), Vucić 12, Antunović, Kučan 5, Miličević 14 (0-2), Štimac 12 (2-2), Kalpić 6 (2-2), Gilbert, Štemberger 3.
ZADAR: Vladović 10 (4-4), Jelenković. Krajina 7 (3-4), Jurica, Špaleta, Brzoja 14 (6-9), Marinković 16 (4-9), Tomas, Barać 24 (6-6), Vrkić, Mazalin 6 (2-3).
Osobne pogreške: Kvarner 2010 25, Zadar 19. Pet osobnih pogrešaka: Štemberger (34′).
Isključenje: Štemberger (34′). Slobodna bacanja: Kvarner 2010 6-8, Zadar 25-35.
Trice: Kvarner 2010 8-26 (Veljačić 4, Miličević 2, Kučan i Štemberger 1), Zadar 0-18.
Skok: Kvarner 2010 34 (9), Zadar 38 (10).