Trideset minuta kao iz udžbenika za povratak na vrh kolone

Košarkaši Zadra slavili kod Splita u zaostaloj utakmici 16. kola
Prvo ime kod Zadra bio je ponovno Thompson koji je uz 16 poena upisao i 11 skokova dok su Mavra i Vuković ubacili po 15 koševa
Vedran SITNICA
»DOUBLE-DOUBLE« ZA SLAVLJE NA GRIPAMA - Trevor Thompson

Košarkaši Zadra odradili su teško gostovanje u Splitu u zaostaloj utakmici 16. kola HT Premijer lige za čistu peticu i pokazali nadmoć u izravnoj borbi za prvo mjesto pred ulazak u Ligu za prvaka. Igrači u žutim dresovima nisu bili na visini zadatka u trećem ovosezonskom dalmatinskom derbiju te su se našli u potpuno podređenom položaju u početnih 30 minuta dvoboja, da bi u zadnjoj četvrtini iskoristili umor i opuštenost gostujućih igrača za ublažavanje visokog poraza.

Zadarska lavina na otvaranju

Očekivana bitka između dva Srđana, domaćeg Subotića i gostujućeg Helbicha, potrajala je tek nekoliko uvodnih minuta dalmatinskog okršaja. Nevjerojatno zvuči, ali u borbi za prvo mjesto pred ulazak u Ligu za prvaka košarkaši Zadra su znalački ukrali šou na splitskim Gripama s vrhunskim otvaranjem utakmice kojim su onda i ubili svaku draž derbija. Zadrani su se nakon dvominutnog početnog zagrijavanja (3:5) zakotrljali malom dvoranom na Gripama poput grude snijega na vrhu padine i izazvali ogromnu lavinu, doslovno zatrpavši »Žute« do odlaska na odmor. Domaći sastav uspio je odoljeti tek prvom naletu Helbichovih trupa kada su serijom 5:0 praktički anulirali Zadrovih početnih sedam viška (5:12), no uslijedio je potom silovit gostujući udar serijom 15:2 koja se razvukla do kraja prve dionice. Pokazat će se ubrzo da je tih deset minuta koje je Zadar zaključio s 15 prednosti (12:27) bilo dovoljno da se nekih tisuću gledatelja u splitskoj dvorani umjesto derbija primora na gledanje košarkaške jednosmjerne ulice. Njihovi ljubimci naletjeli su, barem što se tiče uvodne tri četvrtine, na izrazito raspoloženi Zadar, i to na oba kraja terena. U obrani su gosti znalački navlačili »Žute« na nepopularna soliranja i igru jedan na pet dok se u napadu lakoćom pronalazila dubina i u tom arealu pod košem Thompson i Vuković su trebali samo potvrđivati savršene lopte koje su dolazile uglavnom iz ruku kapetana Mavre pa kasnije Junakovića i Jordana. Zadar je od početka pokazivao momčadsku igru dok se to nije moglo kazati za domaćina koji je u drugoj četvrtini naletio na još veću minu jer se Zadar samo uspinjao s prednošću do maksimalnih 26 plusa (26:52) pred kraj prvog poluvremena. Bilo je dovoljno pogledati semafor nakon uvodnih 20 minuta igre koji je jasno pokazivao da je gostujući sastav bio daleko ispred domaćeg u ovom dvoboju. Čak devet strijelaca Zadra tj. svih devet igrača koje je Helbich poslao na parket ubacili su najmanje po koš, a u prilog svemu navedenom išao je i ogroman nesrazmjer u asistencijama, s 19 zadarskih naspram tek četiri »Žutih«.

Pad u zadnjoj četvrtini

Povratak iz svlačionica nije donio velike promjene ni što se tiče ritma ni rezultata jer su oboje uglavnom kontrolirali gosti. Polovicom treće četvrtine odlepršao je Zadar i do 28 viška (38:66), a onda je nastupio mali pad u njihovoj igri koju je Split iskoristio za malo vidanje dubokih rana. Individualna kvaliteta veterana Ukića donijela im je malu satisfakciju kao i nekoliko vanjskih šuteva Kovačevića i Čampare pa se na šest minuta prije kraja zadarska velika prednost prepolovila (66:80) i zaključale su Gripe u tim trenucima jer je Zadar u pet minuta ubacio tek jedan poen. Ipak, uzavrele strasti u domaćim redovima je potom primirio Vuković s ubačajem za 68:82 koji je onda i stabilizirao gostujuću momčad. Isti igrač anulirao je malo potom novu tricu Kovačevića kojom se se Split prišuljao na deset zaostatka (72:82) i domaća momčad nije više imala snage da u preostale dvije i pol minute ostvari povratak u živu utakmicu. Prvo ime kod Zadra bio je ponovno Thompson koji je uz 16 poena upisao i 11 skokova dok su Mavra i Vuković ubacili po 15 koševa. Kod »Žutih« Ukić je prednjačio Čampara s 14 poena dok je Ukić dodao 13.