16 C°

Teškom mukom do četvrtfinala

Autor: Roman Morović

15.09.2009. 22:00

Teškom mukom Hrvatska košarkaška reprezentacija plasirala se u četvrtfinale europskog prvenstva u Poljskoj. U dramatičnoj utakmici Repešini izabranici sinoć su u odlučujućoj utakmici pobijedili Njemačku, te su tako na kraju zauzeli četvrto mjesto u svojoj skupini, posljednje koje vodi u četvrtfinale.
Hrvatska je startala s petorkom Ukić, Planinić, Rozić, Banić i Kasun, te je nakon uvodnog koša Femerlinga vrlo brzo napravila seriju 10-0 (trice Planinić i Ukić, dvice Rozić i Kasun) i povela 10-2. Njemački izbornik Bauermann pokušao je nešto promijeniti brojnim rotacijama, no bez previše uspjeha. Nakon jednog slobodnog bacanja Hamanna, Planinić i Ukić odveli su Hrvatsku prvi put na dvoznamenkastu razliku, 14-3, točno na sredini prve četvrtine. Ipak, tada je krenuo njemački šut. Prvo za dva (Femerling i Benzing), a onda, nakon koša Banića, i za tri (Shaffartzik i Jagla), te su se Nijemci vrlo brzo našli na samo tri poena zaostatka 16-13. Negativnu seriju nakratko je prekinuo Ukić, no onda ponovno Shaffartzik i Jagla pogađaju dva dalekometna šuta za njemačko vodstvo 18-19.
Na slobodna bacanja Banića u završnici prve četvrtine nadovezao se Nicević dvjema dvicama na otvaranju druge dionice, a nakon slobodnog bacanja Lončara Hrvatska ponovno ima +6, 25-19. Koju minutu kasnije Femerling je košem uz dodatno bacanje vratio svoje na -3 (27-24), ali tada Marko Popović pogađa prvo dvicu pa tricu za +8 Hrvatske, 32-24. Shaffartzik je ubacio još jednu tricu (3/3 u prvom dijelu), Hrvati pet slobodnih bacanja za redom za +10, 37-27, no u završnici prvog poluvremena Nijemce u igru vraća Jan Hendrik Jagla tricom i dvicom za 37-32, nakon dvadeset minuta igre.
Drugo poluvrijeme kreće u ritmu koš na koš. Prvo Banić, pa Femerling, zatim Ukić, pa Green i opet Ukić pa Femerling za +5 Hrvatske 43-38. Ipak, tada Schultze ubacuje svoju prvu tricu i vraća svoje na samo -2, 43-41. Dobrih nekoliko minuta kod Hrvatske je odigrao Sandro Nicević ali samo njegov učinak nije bio dovoljan da Hrvati zadrže vodstvo. I Staiger je uskoro ubacio svoju prvu tricu, a nakon slobodnih bacanja Benzinga Njemačka vodi 47-48, pedeset sekundi prije kraja treće četvrtine
S istom razlikom se ušlo i u posljednjih deset minuta (49-50), Hrvatsku je u vodstvo nakratko vratio Planinić tricom za 52-50, a onda opet Njemci rade seriju 7-2 i dolaze do +3, 54-57. Ipak, tada su Hrvati zaigrali malo čvršće u obrani i ostavili Njemačku bez koša preko tri minute. Za to su vrijeme poentirali Ukić (5) i Popović, te odveli Hrvatsku na +4, 61-57, dvije minute prije kraja. Femerling je pogodio dva bacanja za 61-59, a onda u svoj bezidejnosti hrvatskoga napada, minutu i pol prije kraja utakmice lopta dolazi do Lončara koji pogađa iznimno važnu tricu za 64-59. Uskoro je Banić poentirao za 65-59, no onda na scenu stupa iznimno raspoloženi Shaffartzik koji tricom vraća Nijemce u igru na 65-62. Planinić je u idućem napadu položio za +5, a onda opet Shaffartzik za potpunu dramu, 67-65. Ipak, Kus je u završnici bio siguran sa linije slobodnih bacanja za +4 i potvrdu Hrvatske pobjede i plasmana u četvrtfinale. Svi četvrtfinalni parovi znati će se sutra nakon što se odigraju posljednji susreti u skupini F.

SKUPINA E

Rezultati 5. kola: Rusija – Makedonija 71:69, Francuska – Grčka 71:69, Hrvatska – Njemačka 70:68
Francuska 5 5 0 380:334 10
Grčka 5 3 2 380:337 8
Rusija 5 3 2 338:338 8
Hrvatska 5 2 3 357:374 7
Makedonija 5 1 4 337:396 6
Njemačka 5 1 4 360:383 6

HRVATSKA 70 – NJEMAČKA 68 (20:19, 17:13,12:18, 21:18)

HRVATSKA: Ukić 18, Kus 2, Popović 11, Vujčić, Prkačin, Rozić 3, Planinić 11, Stojić, Lončar 6, Banić 7, Nicević 10, Kasun 2. Trener: Jasmin Repeša.
NJEMAČKA: Staiger 6, Schaffartzik 18, Schultze 5, Olbrecht, Wysucki, Hamann 8, Green 2, Plei, Harris, Femerling 15, Benzing 3, Jagla 11. Trener: Dirk Bauermann.