Fantastičnim preokretom do pobjede

Autor: Roman Morović

16.07.2010. 22:00

Senzacionalnim preokretom i pobjedom protiv Srbije, hrvatska košarkaška reprezentacija plasirala se u polufinale Europskog prvenstva do 20 godina, gdje će večeras u 19 sati igrati protiv Grčke. Trideset sekundi prije kraja Mitrović pogađa oba bacanja za srpsko vodstvo 67:73, no tu priči nije kraj. Butorac je promašio tricu, ali nakon skoka u napadu pogađa za 70:73, a Srbi odmah bacaju loptu u bunar. Zubčić je zabio dva bacanja za povratak Hrvatske -1 (72:73), a deset sekundi prije kraja na liniji slobodnih bacanja je opet Mitrović. Dvorana je uzavrela, ali Mitrović je hladan i pogađa oba za 72:75.
Šest sekundi prije kraja lopta dolazi u kut do Butorca, koji iznuđuje prekršaj na trici i pogađa dva bacanja (74:75). Ali u napadu fantastično skače Mario Delaš i pogađa za vodstvo Hrvatske 76:75, četiri sekunde prije kraja. Srbi su promašili posljednju tricu za pobjedu i počela je ogromna fešta igrača i publike u dvorani Krešimira Ćosića. Boris Kurtović, izbornik hrvatske reprezentacije, od prve je minute na teren poslao Bilinovca, Butorca, Batura, Delaša i Radoševića, dok je njegov kolega na klupi Srbije Boško Đokić počeo s petorkom Jaramaz, Milutinović, Mitrović, Đekić i Subotić. Ivan Batur i Mario Delaš u dva su navrata donijeli Hrvatskoj minimalnu prednost, ali Dejan Musli polaganjem i Branislav Đekić tricom u 4. minuti donose Srbiji prvo vodstvo, 4:7. Do kraja prve četvrtine momčadi su se još nekoliko puta izmjenjivale u vodstvu, a nakon koševa Nemanje Nedovića (4) i Đekića (2), Srbi u 10. minuti prvi put imaju dva napada prednosti, 12:17. Prvu dionicu tricom je zaključio Delaš. Na slobodna bacanja Nemanje Jaramaza za +4 (15:19), na otvaranju druge četvrtine, uzvratili su Ivan Ramljak i Toni Prostran, koji je stisnuo zube i zaigrao, unatoč rupturi mišića zarađenoj prije svega nekoliko dana. Nedović je vratio minimalnu prednost Srbima, ali Tomislav Zubčić tada pogađa tricu za 22:21. I dalje se igralo praktički koš na koš, dok Leon Radošević nije zakucao dvaput za redom, drugi put u kontri nakon ukradene lopte, za +3 Hrvatske, 28:25, dvije minute prije poluvremena. Srpski izbornik pozvao je minutu odmora, a Nedović položio za -1, između promašenih slobodnih bacanja Ramljaka na jednoj i Muslija na drugoj strani. Da domaći na odmor ipak odu s tri poena prednosti pobrinuo se Zubčić, koji u posljednjoj akciji zabija za 30:27, na lijepu asistenciju Prostrana. Izabranici Borisa Kurtovića ipak nisu krenuli u drugo poluvrijeme onako kako su zaključili prvo. Andreja Milutinović je tricom odmah poravnao rezultat, a Nedović zabio za srpsko vodstvo 30:32. Na izjednačujući koš Delaša, Srbi rade seriju 6-0 (prvi koševi Mitrovića) i prvi put imaju +6, 32-38. Prostran i Ramljak smanjili su na -2, a na Mitrovićevu tricu istom mjerom uzvraća opet Ramljak za 39:41. Došla je Hrvatska košem Zubčića i na pola koša zaostatka (41:42), ali je Mitrović tada novom tricom pokrenuo gostujuću seriju 7-0 (Milutinović, Jaramaz) za 41:49 u 27. minuti. No, Hrvatima nije padalo na kraj pameti da posustanu u ovoj fazi utakmice. Iznimno važnu tricu zabio je Prostran, a Radošević (koš i bacanje) i Planinić (dva bacanja) dovršli su seriju 8-1 pa je uoči posljednjih deset minuta igre na semaforu svijetlilo 49:50. Imala je Hrvatska i napad za vodstvo, nakon srpskih koraka na otvaranju posljednje četvrtine, ali je dosuđen prekršaj u napadu. Gosti su tako opet dobili priliku da se mini serijom 6-2 (Musli 4, Nedović) odvoje na pet poena prednosti, 51:56. Prostran je bacanjem za lotpom među sjedalice pokazao svu želju hrvatskih reprezentativaca, ali nešto je ipak nedostajalo u igri. To nešto pokušao je Kurtović pronaći u Delašu i Ramljaku, koje je sedam minuta prije kraja uveo u igru umjesto Radoševića i Butorca. Kapetan je odgovorio dvicom pa nakon koša Jaramaza, tricom za 56:58, no Srbi su i dalje držali razliku. Musli i Mitrović zabili su za +6 (56:62). Vratio se u igru Radošević i odmah zabio, a Batur tricom opet smanjio na samo -1, 61:62. Ali ovoga puta Hrvatska nije niti došla u priliku da povede. Jaramaz je stavio tricu, Musli lako položio nakon skoka u napadu za novih +6 Srbije, 61:67. Na -4 vratio je Radošević, a dvije minute prije kraja iscrpljenjog Prostrana zamijenio je Butorac. Zadarski razigravač zaslužio je i dobio veliki pljesak s tribina. Na ulasku u posljednju minutu Đekić je zabio tricu za 63:70, ali je već u idućem napadu na četiri razlike vratio Butorac. Mitrović i Butorac zabili su po jedno bacanje (67:71), a onda je usljedila već opisana završnica.

Izjave

TOMISLAV ZUBČIĆ, HRVATSKA
– Napokon je Hrvatska dobila jednu važnu utakmicu. Bili smo na rubu ponora, ali izvukli smo se. Sada jurišamo po zlato.
MARIO DELAŠ, HRVATSKA
– Utakmica je bila jako teška. Na kraju nam se sreća osmjehnula, nadam se da nam se to neće vratiti kasnije.
DINO BUTORAC– Nevjerojatna utakmica. Izvukli smo minus sedam u posljednjih 45 sekundi. Nije mi išlo cijelu utakmicu, no srećom ušle su mi one dvije trice, a na kraju je Dalas uspio pospremiti promašeno bacanje i odveo nas u polufinale. Srbi su igrali odlično, ali sreća je ovaj put zakucala na naša vrata. Našli smo snage i unatoč velikom zaostatku ugrabili tu jedinu moguću priliku te uz pomoć zadarske publike sve okrenuli u svoju korist. Sad idemo po medalju.

M. L., A.D.

Rezultati jučerašnjeg dana

Četvrtfinale: Hrvatska – Srbija 76:75, Grčka – Rusija 74:55, Francuska – Ukrajina 80:57, Španjolska – Crna Gora 64:50.
Razigravanja od 9. do 12. mjesta: Litva – Slovenija 74:72, Italija – Latvija.
Skupina G (razigravanje za ostanak u diviziji A): Njemačka – Češka 75:59, Nizozemska – Turska 70:66.
Poredak: Njemačka 3-1, Turska 2-2, Nizozemska 2-2, Češka 1-3.

HRVATSKA – SRBIJA 76:75

(15:17, 15:10, 19:23, 27:25)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 3000. Suci: Chambon (Francuska), Paternico (Italija), Kenerman (Turska).
i Dragojević (Crna Gora).
HRVATSKA: Došen, Radošević 14, Bilinovac, Delaš 16, Prostran 7, Ramljak 7,
Batur 11, Planinić 4, Butorac 8, Rikić, Zubčić 9. Izbornik: Boris Kurtović.
SRBIJA: Milutinović 9, Obrenović, Riznić, Subotić 2, Nedović 12, Mitrović 16, Arnautović, Majstorović, Đekić 10, Anđušić, Jaramaz 9, Musli 17. Izbornik: Boško Đokić.
Šut za dva: Hrvatska 22-43, 51%; Srbija 18-33, 55%.
Šut za tri: Hrvatska 8-22, 36%; Srbija 7-22, 32%.
Slobona bacanja: Hrvatska 8-12, 67%; Srbija 18-25, 72%.
Skokovi: Hrvatska 28 (16+12); Srbija 34 (21+13).
Osobne pogreške: Hrvatska 22; Srbija 19.

Danas na EP

Polufinale: Hrvatska – Grčka (21,15), Francuska – Španjolska (19).
Razigravanje od 5. do 8. mjesta: Srbija – Rusija (14,30), Ukrajina – Crna Gora (16,45).
Za 9. mjesto: Litva – (21,15)
Za 11. mjesto: Slovenija – (19,00)
Skupina G: Turska – Njemačka (14,30), Češka – Nizozemska (16,45).