Vi ste ovdje
Početna › Županija › Gradovi › Nin › Projektom Inherit želi se produljiti turistička sezonaProjektom Inherit želi se produljiti turistička sezona
Poruka greške
Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls u _taxonomy_menu_trails_menu_breadcrumb_alter() (linija 436 od /opt/nginx-1.17.9/htdocs/zadarskilist.hr/sites/all/modules/taxonomy_menu_trails/taxonomy_menu_trails.inc).

U Domu kulture u Ninu jučer je održano predstavljanje projekta »Inherit – Inheritura« oznaka za Zadarsku županiju u organizaciji Ministarstva turizma i sporta. Riječ je o projektu posvećenom očuvanju i valorizaciji kulturne baštine u obalnim i priobalnim MED destinacijama.
Vrijednost projekta na razini Europske unije iznosi više od 42 milijuna kuna, od čega se 85 posto financira iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a 15 posto iz nacionalne komponente. Ukupni proračun Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske za ovaj projekt iznosi 2.556.600 kuna.
Na projektu Inherit sudjeluje ukupno 15 partnera iz 10 zemalja Mediterana, vodeći partner je regija Peloponez u Grčkoj, a u Republici Hrvatskoj je, uz Ministarstvo turizma i sporta, partner projekta i Institut za poljoprivredu i turizam iz Poreča. Projekt je započeo s realizacijom krajem 2018. godine, a završetak se očekuje 31. siječnja iduće godine.
Voditeljica projekta Inherita Ana Marija Vukčević pojašnjava kako projektom nastoje produljiti turističku sezonu te podići ljestvicu kvalitete usluge, uz očuvanje prirodne baštine.
- Projekt Inherit u sklopu programa Interreg Mediteran, u kojem sudjeluje Ministarstvo turizma i sporta, zapravo je strategija održivog turizma za očuvanje i valorizaciju prirodne baštine obale i morskog područja Sredozemlja. Projektom se želi produljiti turistička sezona i preusmjeriti turiste s prekapacitiranih područja prema onim manje posjećenim destinacijama, a koje su bogate prirodnim vrijednostima, rekla je Vukčević te dodala kako su prirodna područja u Hrvatskoj, ali i cijelom Mediteranu premalo valorizirana.
- Projektom također želimo valorizirati prirodne vrijednosti u jedan tzv. »bottom up« pristup od dolje prema gore uz suradnju svih dionika. Hrvatska i cijeli Mediteran obiluju takvim područjima koja su premalo valorizirana i poznata, kako turistima tako i lokalnom stanovništvu, kazala je Vukčević.
Kratka izlaganja u svrhu upoznavanja predstavnika ministarstva s bogatom, prirodnom baštinom Nina i njegove okolice održale su direktorica Turističke zajednice Grada Nina Marija Dejanović te Morana Bačić, stručna voditeljica u županijskoj ustanovi Natura Jadera.
- Za ovaj projekt važno je ispuniti neke parametre po pitanju obalnog i morskog okoliša, slatkovodnih ekosustava, šuma, stjenovitih nalazišta i špilja, što Nin i okolica ispunjavaju. Važno je napomenuti kako je Turistička zajednica Grada Nina već ranije prepoznala važnost valorizacije prirodne baštine te s nama već dugi niz godina sudjeluju na raznim projektima, istaknula je Bačić.
Treba reći kako zaštićena područja pružaju široku lepezu okolišnih, socijalnih i ekonomskih koristi ljudima i lokalnim zajednicama.
- Prijavite se ili registrirajte za slanje komentara
- 169 čitanja
Komentari