Ostali bez studentskog popusta

Košarkaši Zadra poraženi od SC Derbyja u zaostaloj utakmici 15. kola
Podgoričani su na kraju zasluženo slavili, diktirali su rezultat i tempo većim dijelom susreta, a Zadar je praktički cijelo vrijeme proveo u bezuspješnom sustizanju
Marin GOSPIĆ
Rezultatski nevažna utakmica pripala je Podgoričanima

Zaostatak iz Covidom opterećenog 15. kola dopao je košarkaše Zadra i Studentskog centra Derby odraditi na Uskrsni ponedjeljak, pa je rezultatski nebitna utakmica ipak privukla pokoju stotinu gledatelja više nego inače na tribine Krešinog doma koji su mogli gledati vrlo zanimljiv i neočekivano iznimno borben dvoboj. Neočekivano borben, jer se očekivala proporcionalnija raspodjela minutaže u domaćem stožeru (Carter i Mavra proveli svaki po 30 minuta na terenu) s obzirom na to da je već sutra na rasporedu ključni derbi za jedinicu u Draženovom domu, ali Helbich je ipak odlučio svojim ponajboljim igračima udijeliti podosta minuta i na kraju nije uspio doći do cilja, a to je zaključiti pobjedom abaligašku sezonu na Višnjiku. Podgoričani su zasluženo slavili, diktirali su rezultat i tempo većim dijelom susreta, a Zadar je praktički cijelo vrijeme sustizao goste koji su svaki put imali spreman odgovor, posebno u završnici kada su preko američkog šutera Mageeja bez većih poteškoća zapečatirali 12. pobjedu.

Štekao vanjski šut

Nakon pretežito ujednačenih uvodnih pet minuta Zadar je bio u blagoj prednosti (14:11), a onda je u 180 sljede’ih sekundi popio na eks seriju 0:12 u koju je najviše ugradio kandidat za titulu MVP-ja lige Kenan Kamenjaš. BiH reprezentativni centar ubacio je šest poena, i uz po tricu Ivanovića i Mageeja »Studenti« iz Podgorice pobjegli su na devet prednosti (14:23). Na istoj udaljenosti stajali su gosti i sredinom druge dionice (20:29), da bi Helbichova momčad uspjela uoči poluvremena stabilizirati stanje na semaforu. Druga domaća postava uz jedinog startera Cartera napravila je 14:5 u narednih pet minuta, približivši se na samo pola koša zaostatka (34:35). Veliku zadovoljštinu u tom periodu publici su priuštili najmlađi na parketu, Paponja i Buljan koji su dobrano povukli u tom stizanju minusa. Ono što je najviše mučilo Zadrane bio je vanjski šut koji im je itekako štimao u zadnje utakmicama, ali kontra Podgoričana su u prvih 20 minuta gađali mršavih dva od 14. Koliko je nedostajala prava trica Zadranima najbolje je potvrdio tek treći u utakmici dalekometni ubačaj Marčinkovića sredinom treće četvrtine kojim se konačno uspjelo prebaciti goste (45:44).

Magee presudio

No, to vodstvo na koje se čekalo još od pete minute kad je bilo 14:11 potrajalo je jako kratko jer je Derby odgovorio brzom 8:0 serijom (45:52) koju su iskreirali Kamenjaš i Magee. Potonji gostujući Amerikanac pokazao se potom Zadranima glavnom preprekom za novo primicanje pa se završnoj dionici moralo pristupiti s njima nepovoljnih osam koševa zaostatka (54:62). Ipak, nije trebalo dugo čekati da se Helbichovi igrači po četvrti put vrate u rezultatski egal. Podgoričani su konačno počeli osjećati draži prave zadarske obrane, ostali su bez ubačaja preko tri minute, a na drugoj strani su Drežnjak, Carter i Mavra skratili minus na samo pola koša (61:62). Dvije minute kasnije Brala je tricom podigao publiku na noge jer je Zadar stigao i do vodstva (68:66), no to slavlje je ponovno bilo kratkog vijeka jer se kao i svaki put dotad ukazao neumoljivi Magee. Prvo je ubacio dvicu, a onda i tricu uz dodatno bacanje za 68:72, što se pokazalo i presudnim za ambicije domaćina unatoč tri minute preostale do kraja. Carter je predvodio Zadar po učinku, ubacio je 16 poena dok su solidnu utakmicu odigrali Brala s 10 ubačaja te Drežnjak s devet koševa i devet skokova. Kod gostiju prednjačio je Magee s 26 poena.

ZADAR 71 - SC DERBY 76

(18:23, 16:14, 20:25, 17:14)

ZADAR - Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 1000. Suci: Uroš Obrknežević, Milan Nedović i Edo Javor.
ZADAR: Carter 16, Marčinković 8, Paponja 5, Jordano 5, Klarica, Brala 10, Bursać 6, Buljan 6, Drežnjak 9, Mavra 5, Thompson 1. Trener: Srđan Helbich.
SC DERBY: Magee 26, Pavličević 5, Ivanović 7, Slavković 2, Hadžibegović 2, Starovlah, Vujisić, Z. Ivišić 5, T. Ivišić 8, Edwards 2, Ilić 4, Kamenjaš 15. Trener: Andrej Žakelj.
Šut za dva: Zadar 15-39 (39%); SC Derby 23-51 (45%).
Šut za tri: Zadar 8-32 (25%); SC Derby 8-18 (44%).
Sl. bacanja: Zadar 17-23 (74%); SC Derby 6-8 (75%).
Skokovi: Zadar 41 (24+17); SC Derby 36 (24+12).

Zabavni program između četvrtina

Najavljena marketinška renesansa na Višnjiku po dolasku Tonija Jeričevića za voditelja marketinga i PR-a počela je dobivati neke svoje obrise zabavnim programom na utakmici sa SC Derbyjem. Djeca mlađa od sedam godina imala su besplatan ulaz dok su mališani iz KK Zara demonstrirali košarkaške elemente između četvrtina, što je izazvalo vrlo pozitivne reakcija publike u Krešinom domu. Vrijeme između poluvremena je pak popunjeno dodjelom pehara i medalja juniorima Zadra za osvojeno prvo mjesto u Dalmatinskoj ligi-jug, koje su im uručili predsjednik KSZŽ-a Marin Vrsaljko i igrača Zadra Martin Junaković.