Antonio Surać: U finalu smo mogli bolje odigrati

21.09.2021. 07:02

Kadeti Odbojkaškog kluba Zadar (igrači rođeni 2004. godine i mlađi) osvojili su drugo mjesto u konkurenciji 12 momčadi na završnici Prvenstva Hrvatske koja je prošli vikend održana u dvoranama 1 i 4 ŠC Višnjik. Momčad koju su vodili Antonio Surać i Marin Masnić u neizvjesnom finalu s 1:3 (12:25, 22:25, 26:24, 23:25) je izgubila od zagrebačke Mladosti i tako osvojila srebrnu medalju. Treća je Ribola Kaštela koja je u utakmici za broncu s 3:0 svladala Mursu Osijek.
Zadar je prekjučer osvojio prvu kadetsku medalju nakon 2012. godine, kada je također bio drugi, i 11. računajući sve mlađe muške uzraste u samostalnoj Hrvatskoj. Kad je riječ o kadetskim uspjesima bilo je to četvrto odličje (tri srebra i bronca). Ujedno, treću godinu zaredom Zadar se s jednom mlađom selekcijom našao na pobjedničkom postolju nakon srebra i zlata mlađih kadeta 2019. i 2020. Na putu do titule viceprvaka Hrvatske Zadrani su u skupini s 2:0 bili bolji od Kitro Varaždina i Marsonije. Istim rezultatom u četvrtfinalu su svladali Zrinski Nuštar, a bez izgubljenog seta su slavili i u polufinalu protiv Ribole Kaštela od koje su bili bolji s 3:0. U finalu se preko Zagrepčana nije moglo do zlata. Bila je to otvorena utakmica koju je Mladost nakon 23:23 zaključila u svoju korist s dva vezana poena u završnici četvrtog seta.

Kreće Superliga
– Medalja je tu i čestitam igračima na tom rezultatu, iako nikad nije lako izgubiti u finalu, posebno na domaćem terenu. Nakon svega ponosni smo na ovaj uspjeh – rekao je Surać koji ne skriva da se od svoje momčadi u zadnjoj utakmici turnira nadao boljoj igri.
– Na trenutke mi se činilo da smo u finalu ostali na 40-50 posto naših mogućnosti. Da smo samo malo bili na višoj razini mogli smo izvući puno više iz te utakmice. Masnić i ja smo izmjenama pokušali probuditi momčad, vratili smo se nakon 0:2 u setovima, ali nismo uspjeli potpuno preokrenuti utakmicu. Protiv Varaždina i Marsonije u skupini te Zrinskog u četvrtfinalu bili smo vrlo uvjerljivi, pa su nam Kaštelani u polufinalu bili prvi teži protivnici. Nakon malo problema u trećem setu i protiv njih smo nastavili pobjednički niz i ušli u finale – dodaje Surać.
Hrvatski odbojkaški savez je 2019. pokrenuo jedinstvenu kadetsku ligu, koju je u prvoj sezoni prekinula pandemija koronavirusa. Lani natjecanje praktično nije ni počelo zbog istog razloga, pa se sve vratilo na turnirski sistem.
– Prvenstvo Hrvatske je trebalo biti u svibnju, ali je pomaknuto na rujan. Šteta jer mislim da smo u petom mjesecu bili u još boljoj formi nego sada – zaključuje Surać.
Zadrovi kadeti će osim sa svojim uzrastom ove sezone igrati i za prvi sastav koji će se natjecati u Superligi. Prvo kolo je planirano za prvi listopadski vikend kada na Višnjik stiže Mursa Osijek.

Kadetkinje devete
Na Višnjik su PH igrale i kadetkinje. Natjecale su se 32 ekipe, a Zadranke su zauzele deveto mjesto. Na putu do još boljeg plasmana zaustavio ih je poraz (0:2) u osmini finala od Rijeke. Prvo mjesto osvojio je Split koji je u finalu s 3:0 bio bolji od Osijeka. Treća je bila Rijeka, a četvrti Olimpik.
– Natjecanje smo završili s pet pobjeda i dva poraza, i to u skupini od Splita, te od Rijeke, a to su ekipe koje su se kući vratile s medaljama. S malo sreće u ždrijebu možda smo mogli igrati među osam najboljih sastava. Ipak, zadovoljni smo i s devetim mjestom koje je nadmašilo naša očekivanja. Djevojke su se pripremale tri tjedna i čestitam im na onome što su prikazale na Prvenstvu Hrvatske – kaže Domeniko Kresoja, trener Zadranki, koje nastavljaju pripreme za sezonu u Prvoj ligi u kojoj su lani bili pretposljednje. Prva liga će početi 9./10. listopada, a Zadar je u prvom kolu slobodan. U drugom kolu »plavo-bijele« očekuje domaći dvoboj protiv Sinja.

Rezultati Zadra
Kadeti, skupina B: Kitro Varaždin 2:0 (25:17, 25:12), Marsonia 2:0 (25:7, 25:16). Redoslijed: 1. Zadar 6, 2. Marsonia 2, 3. Kitro Varaždin 1 bod. Četvrtfinale: Zrinski Nuštar 2:0 (25:12, 25:11). Polufinale: Ribola Kaštela 3:0 (25:21, 25:17, 25:23). Finale: Mladost 1:3 (12:25, 22:25, 26:24, 23:25).
Sastav Zadra: Luka Buljat, Fran Aleksić Merdić, Jakov Marković, Luka Blaslov, Marino Marčina, Luka Nekić, Ivan Sorić, Antonio Modrić, Luka Šoše, Mateo Glavić, Dino Longin, Karlo Škarpa, Luka Jusup, Andrija Zelić. Treneri: Antonio Surać i Marin Masnić.
Kadetkinje, skupina G: Split 0:2 (15:25, 21:25), Sisak 2:0 (25:12, 25:11), Kolonija 2:1 (25:23, 21:25, 15:8). Redoslijed: 1. Split 9, 2. Zadar 5, 3. Kolonija 4, 4. Sisak 0 bodova. Osmina finala: Rijeka 0:2 (7:25, 17:25). Deveto do 16. mjesto: Dinamo 2:1 (24:26, 25:23, 15:11). Deveto do 12. mjesto: Kaštela 2:1 (16:25, 25:17, 15:12). Za deveto mjesto: Nebo 2:0 (25:17, 25:14).
Sastav Zadra: Ema Dražić, Ira Baričević, Josipa Viduka, Sara Pelaić, Lana Grbin, Lara Longin, Lucija Bobić, Lucija Opsenica, Marija Bilić, Francesca Dijan, Marija Nikpalj, Marija Božulić, Ivana Kovačević, Đana Ratković.

Nagrade Markoviću i Buljatu
Dvojica Zadrana su se našla u najboljoj postavi natjecanja. Tako je najbolji primač na turniru Jakov Marković, a najbolji dizač Luka Buljat. Za Buljata je to treće pojedinačno priznanje zaredom budući da je 2019. bio najbolji dizač s mlađim kadetima, a u istom uzrastu na PH 2020. je proglašen najboljim igračem.