Napravljen novi veliki korak ka osiguranju prvoligaškog statusa

Košarkaši Jazina Arbanasa u prvom kolu svladali makarsku Amforu
Premda su Zadrani sredinom četvrte četvrtine imali visokih 19 poena prednosti, drame u završnici nije nedostajalo jer je Luka Špehar u posljednjim sekundama imao šut za pobjedu, no njegov pokušaj nije bio dovoljno precizan te su bodovi ostali na Višnjiku
Toni OPAČIĆ/KK ZADAR
PONOVNO NAJEFIKASNIJI - Krševan Klarica

Mladi košarkaši Jazina Arbanasa u nedjelju su napravili novi veliki korak ka osiguranju ostanaka u Prvoj muškoj ligi. Igrači Marka Selina su nakon velike drame stigli do nove pobjede u drugom razredu hrvatske košarke svladavši makarsku Amforu rezultatom 86:84. Premda su Zadrani sredinom četvrte četvrtine imali visokih 19 koševa prednosti, drame nije nedostajalo jer je Luka Špehar u posljednjim sekundama imao šut za pobjedu gostiju, no njegova trica nije pronašla put kroz mrežicu te su bodovi na koncu ostali na Višnjiku.

Kontrola rezultata

Jazine su u susret ušle pojačane dvojicom iskusnih igrača Antonom Kazarnovskim i Dinom Butorcem, no čitava prva četvrtina je protekla u izjednačenoj igri dvaju ravnopravnih suparnika. Tempo su, doduše, udarali Makarani koji su u nekoliko navrata odlazili na dva posjeda prednosti, no već je otvaranje druge dionice donijelo bolju igru domaćeg sastava koji je krenuo u veliki nalet i na krilima Krševana Klarice koji je vezao deset poena stigao do preokreta (27:20). Amfora je punih pet minuta ostala bez koša iz igre, a tek je buđenje Donalda Morrisa spriječilo Zadrane da se do velikog odmora odvoje na dvoznamenkastu prednost, pa se u svlačionice otišlo s plus sedam za Selinove đake (37:30). Ono što nisu uspjeli u prvom, domaćinima je pošlo za rukom već u prvom napadu drugog poluvremena kada je Maksim Matulina tricom odveo svoju momčad na okruglih deset razlike. Bio je to tek nagovještaj novog dobrog razdoblja mladića iz razvojne momčadi Zadra koji su nedugo potom otišli i na visokih 18 razlike (51:33) i napravili veliki korak ka očuvanju prvoligaškog statusa. Gosti su nakratko uspostavili ravnotežu te u jednom trenutku prišli i na minus devet, ali malo je što u tim trenucima nagovještavalo rasplet drugačiji od onoga po kojem bi oba boda ostala pod svodom Višnjika.

Dramatična završnica

Semafor je uoči početka odlučujuće dionice pokazivao 62:48 za Jazine koje su se ubrzo odvojile i na 19 poena prednosti te se činilo da domaćini mirno brode ka novoj pobjedi, no nakon minute odmora Amfore stvari su odjednom krenule nizbrdo. Antonio Šantić je s devet poena nagovijestio veliki povratak Makarana, a kada su mu se priključili Morris i Luka Špehar postalo je jasno da je »vrag odnio šalu« i da gostujuća kontraofenziva prijeti velikim preokretom. Srećom po Zadrane, Ante Beljan je minutu i sedam sekundi prije kraja položio za 86:81, vrativši svoju momčad na dva posjeda prednosti, što gosti do kraja nisu uspjeli sustići. Nije da nisu bili blizu. Filip Vranješ je polaganjem i slobodnim bacanjem primakao Amforu na samo minus dva, no šut za pobjedu Špehara je zastao na prvom obruču za vrijednu pobjedu Jazina. Najefikasniji u domaćim redovima bili su Krševan Klarica s 24 koša i šest skokova te Antonio Sikirić s 20 poena i šest uhvaćenih lopti, dok je Amforu predvodio Donald Morris s 27 koševa, deset asistencija i šest skokova.

Matešić: Nedopustivo je da se ovo događa

Do kraja je bilo ostalo nešto manje od šest minuta kada je semafor pokazivao i više nego ugodnih 82:63 za razvojnu momčad Zadra, no gosti su u samoj završnici krenuli u veliki nalet, neočekivano unijevši dramu u do tada prilično jednostran susret.
– Utakmica je trebala završiti s puno većom razlikom za nas, međutim došlo je do opuštanja i velikog broja pogrešaka naših mladih igrača u zadnjoj četvrtini. Nedopustivo je da se ovo događa. Gostima smo dali mogućnost da se ponadaju, ali na sreću pobjeda je ostala kod nas – kazao je pomoćni trener Jazina.