Vi ste ovdje
Početna › Županija › Otoci › Petnaestogodišnji programer i njegove kolege osmislili mobilnu aplikaciju otoka UgljanaPetnaestogodišnji programer i njegove kolege osmislili mobilnu aplikaciju otoka Ugljana
Poruka greške
Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls u _taxonomy_menu_trails_menu_breadcrumb_alter() (linija 436 od /opt/nginx-1.17.9/htdocs/zadarskilist.hr/sites/all/modules/taxonomy_menu_trails/taxonomy_menu_trails.inc).

Prečanin Jakov Kačan, 15–godišnji programer, koji sa starijim kolegama stoji iza aplikacije »Avantura otok Ugljan«, predstavio nam je najnoviju aplikaciju koja korisnicima pruža jednostavan i nadasve točan i informativan pregled hiking, trekking i MTB staza na otoku Ugljanu. Kačan je učenik Gimnazije Franje Petrića i budući svjetski poznati računalni programer, koji svoju budućnost vidi u Nizozemskoj,
Mlade snage otoka Ugljana
Aplikacija je dizajnirana na način da se sve informacije o stazama i lokacijama na otoku mogu promijeniti u realnom vremenu bez velikih razmaka.
- Aplikacija sadrži informacije o prirodnim, kulturnim i povijesnim znamenitostima otoka, kao i interaktivan prikaz ruta i lokacija. Njena glavna funkcija je prikaz bike i hike ruta na otoku, koje su kategorizirane po težini, pristupačnosti i duljini. Drugi dio aplikacije su same kulturno – povijesne i prirodne točke diljem otoka, koje su kategorizirane kao odmorišta, vrhovi, znamenitosti, plaže i povijesna baština. Od ostalih značajki same aplikacije valja istaknuti kako sadrži redove javnog prijevoza, brojeve žurnih službi, popis ureda TZ–a na otoku i druge korisne informacije koje mogu koristiti korisnicima na otoku, kazao je Kačan i dodao kako će u doglednom vremenu uslijediti i unaprjeđenja aplikacije, koje će ići u smjeru interaktivnog povezivanja zanimljivih ruta i lokacija diljem otoka.
- Želimo napraviti korisničke račune i uvesti mogućnost ostavljanja korisničkih dojmova o pojedinoj lokaciji na otoku, kao i povezati komunikaciju korisnika na terenu i djelatnika lokalnih TZ–a, kazao je Kačan, kojeg smo kratko upitali kada se počeo baviti programiranjem, te vidi li se u toj struci i u budućnosti.
- Moj je otac u istoj branši te me dosta inspirira u mom radu. Naročito mi je zanimljivo promišljati svoje ideje i načine njihove realizacije. U budućnosti se želim baviti programiranjem te već sada radim na praktičnim primjerima, kao što je ovaj. Inače u slobodno vrijeme programiram računalne igrice, a često i pomažem u obiteljskoj tvrtki. Ovo mi je zapravo prvi projekt ovakve vrste i prilika da svojim znanjem doprinesem unaprjeđenju svoje lokalne zajednice, dodao je Kačan.
Porast kvalitete i broja posjetitelja
A da je domaću pamet najbolje angažirati kada stranim posjetiteljima treba predstaviti prirodne i kulturne ljepote našega kraja znaju i Jure Brižić, načelnik Općine Preko i Ivan Košta, direktor TZ-a općine Preko, koji su s partnerima dugi niz godina radili na projektu »Zajedno za čišći otok Ugljan«.
- Nakon otvorenja luksuznog hotela »Dunatovi dvori« za općinu Preko počeo je novi turistički život. Otvaranjem novih hotelskih kapaciteta, koji su nam nasušno potrebni, podižemo kvalitetu naše turističke ponude, a u taj se napredak ubraja i razvoj aplikacije »Avantura otok Ugljan«, kao i otvorenje novi kulturno – povijesne staze na Lukoranu, kazao je Brižić i naglasio kako je jednako važan i turistički projekt Mačjak Šumljak, koji je trenutačno pred izdavanjem građevinske dozvole.
- Razvoj turističkog naselja »Ljoka resort« također će doprinijeti podizanju kvalitete naše turističke ponude. I aktualne nam statistike idu na ruku, te naša TZ bilježi veliki porast u broju dolazaka i noćenja. Otoci Ugljan i Pašman, koji su povezani mostom, postaju sve prepoznatljivima destinacija, na što smo ponosni, kazao je Brižić i naglasio kako su prije dva mjeseca u jedno spojene TZ mjesta Ugljan i općine Preko, na što se čeka službeno odobrenje nadležnog ministarstva, dok je direktor lokalnog TZ – a Ivan Košta istaknuo kako je razvoj aplikacije sufinanciran kroz projekt »Zajedno za čišći otok Ugljan«.
Daljnja ulaganja
- Prošle smo godine u sklopu ovog projekta realizirali niz aktivnosti ekološkog i edukativnog karaktera. Osim aplikacijom »Avantura otok Ugljan« ponosimo se i skorim početkom istraživanja i stručnog interpretiranja ronilačkih lokacija na sjeverozapadnom dijelu općine. Drugi proizvod kojeg predstavljamo također je nastao u suradnji s domaćim snagama, tj. povjesničarkom i arheologinjom porijeklom iz Lukorana Martinom Dubolnić Glavan, koja također smatra kako budućnost turizma ovisi o zaštiti kulturno – prirodnih krajobraza i njihovoj kvalitetnoj interpretaciji, kazao je Košta, dok je nas Dubolnić Glavan upoznala s posebnostima kulturno - povijesne staze Lukoran, koja povezuje istaknuta mjesta lukoranske prošlosti i sadašnjosti koja su prezentirana interpretacijskim tablama.
- Pješačka staza duga oko 1,5 km povezuje naselja Mali i Veli Lukoran. Staza započinje kod ljetnikovca De Ponte u centru Maloga Lukorana i pruža se prema seoskoj Vrulji odakle nastavlja trasom staroga javnoga puta Strada publica u smjeru brda Trpinjin. Na vrhu brda Trpinjin može se razgledati kulturno - povijesna cjelina Trpinjin s ostatcima tradicionalne suhozidne arhitekture, kao reprezentativni primjer krajolika suhozida, istaknula je Dubolnić Glavan i dodala kako je brdo Šćah najviši vrh otoka Ugljana.
- S njega se pruža jedan od najljepših pogleda na čitavom zadarskom arhipelagu, s jedne strane prema Zadru i Velebitu, a s druge strane prema Kornatima i ostalim otocima arhipelaga. Na vršnom dijelu nalaze se ostatci bedema liburnske gradine iz željeznog doba, a na samom vrhu su ruševine osmatračnice iz rimskog doba. Vrh je označen križem te natpisom vrha s planinarskim pečatom, zaključila je Dubolnić Glavan.
- Prijavite se ili registrirajte za slanje komentara
- 3242 čitanja
Europsko vijeće podržalo Hrvatsku: Uvodimo euro 1. siječnja 2023.
Grlić Radman uzvratio na Milanovićeve uvrede: 'On visi po seoskim birtijama'
Detalji nereda na imotskom piru: ‘Pogledao mu je djevojku, a ovaj ga je nokautirao nogom’
Ina: Goriva ima, i ne uvozi se iz Mađarske