Utorak, 16. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

Manjak kiše prijeti vinovoj lozi

22.04.2011. 22:00
Manjak kiše prijeti  vinovoj lozi


Loza je u ovom periodu u intenzivnom porastu i bilo bi loše da ovakvo stanje potraje, a pogotovo da se nastavi u svibnju. U tom slučaju bismo mogli očekivati da će biti sitnije grožđe, ako se to bude prolongiralo. Za sada još ima dovoljno vlage u tlu i možda su samo ovi površinski slojevi malo sušniji, kaže dipl. ing. agr. Zvonimir Vlatković iz Hrvatske poljoprivredne komore


Sušno vrijeme koje već  nekoliko tjedana traje  na prostoru Zadarske  županije stvara dodatne brige poljoprivrednicima. Takvo stanje odražava se na  mnogim poljima: od onih  koji skupljaju šparoge, preko povrtnjaka, voćnjaka i vinograda.
– Što se tiče vinograda,  sigurno je da je deficit vlage.  U ovom periodu bi trebalo  biti puno više kiše. Loza je u  ovom periodu u intenzivnom porastu i bilo bi loše da  ovakvo stanje potraje, a pogotovo da se nastavi u svibnju. U tom slučaju bismo  mogli očekivati da će biti  sitnije grožđe, ako se to bude prolongiralo. Za sada još  ima dovoljno vlage u tlu i  možda su samo ovi površinski slojevi malo sušniji, kaže  dipl. ing. agr. Zvonimir  Vlatković iz Hrvatske poljoprivredne komore, koji  smo upitali i što preporučuje  vinogradarima u ovoj situaciji.
– Naša preporuka su lagane mjere obrade, kultivacije i, naravno, zaštita. Jedina je prednost što nema  dosta vlage ta da ima i manje  bolesti, ali isto se treba redovito provoditi zaštita, bez  obzira. Može se, doduše,  staviti jedno prskanje manje  jer je manja bojazan od peronospore ili kasnije crne  pjegavosti jer je dosta suho.  Noći su friške i onda nema  tolikog razvoja bolesti. Ali, u  svakom slučaju, za fazu cvatnje koja nam dolazi kasnije i  ovu situaciju kod vinograda  koji su izmrzli, bilo bi loše da  ne padne kiše, jer ona treba  porast, treba dodatnu vlagu  u zemlji i trebaju joj hranjiva  da bi kompenzirala, istaknuo je Vlatković te dodao:
– Kiša je nasušno potrebna i za povrće i za sve, jer ako  vidimo da poljoprivrednici  po poljima već zalijevaju  krumpire i povrće, jasno je  da bi trebala pasti kiša. Još  se, doduše, može malo  amortizirati s plitkom obradom da se kondenzira vlaga  i da je se ne gubi. Imamo  jako sušno proljeće i ja se  nadam da će kiša pasti što  prije, samo da ne dođe tuča,  zaključio je Vlatković.
 


Meteorolog Duško Kraljev: Suša će se nastaviti i u svibnju




– Od nove godine nije palo ni trideset posto oborina. Palo je negdje oko osamdeset litara kiše, a inače padne prosječno oko dvjesto i pedeset litara. Osobito malo kiše je bilo u veljači pa ni u ožujku nije bilo nego pola od prosjeka, a ne pada ni sad. Najveći problem će biti upravo ta suša, jer na vidiku nema nekih većih kiša za idućih desetak pa ni dvadesetak dana. Može biti pljuska i poneke jače oborine. U utorak i srijedu će proći naoblačenje pa će pasti koja kap, ali nisu to neke velike oborine koje će nadoknaditi ovaj manjak. U dalmatinskom području će najveći problem biti suša jer ne vidim da će u svibnju biti nekih većih oborina, možda tek u lipnju, kazao nam je meteorolog Duško Kraljev.