Povratak iz svlačionice donio potvrdu majstorice

Slika korisnika Andrija
Košarkaši Zadra nadvisili Split u drugoj utakmici polufinalne serije
Najzaslužnijim za pobjedu Zadra pokazao se Carter koji je ubacio 21 koš uz sedam skokova i dvije asistencije, a pratili su ga Thompson s 14 i Drežnjak s 13 ubačaja
Vedran Sitnica
ZAKUCALO "ŽUTE" NA VIŠNJIKU - Dario Drežnjak

Košarkaši Zadra uspjeli su u Krešinoj dvorani uzvratiti Splitu za poraz u prvoj utakmici polufinala doigravanja svladavši ga sa 76:57. Tako se cijela serija seli na Gripe gdje će u petak u tzv. majstorici i pasti odluka o drugom putniku u finale. Sastav Srđana Helbicha pokazao je dva lica u ogledu koji im je bio praktički sudbonosan što se tiče ove sezone. Prvo, loše, lice prikazali su u prvom poluvremenu koje je pripalo gostima s dva plusa, ali i sedam više skokova u napadu, a ono drugo, pravo, lice na koje su nas Zadrani navikli u prvom dijelu sezone izašlo je na vidjelo u fenomenalno odigranoj trećoj dionici koja im je pripala rezultatom 25:9.

Problemi sa skokom

"Žuti" su na Višnjik stigli bez jednog od dvojice najboljih iz prve utakmice, Tonija Perkovića i može se kazati da se osjetio njegov izostanak u prvoj četvrtini. Zadar je krenuo žestoko, posebno u drugom dijelu prve dionice kada se našao na devet plusa (20:11), a u zadarska jedra najviše je puhao Carter koji se potpuno nametnuo s 11 poena, dva skoka i dvije asistencije. No, nije se američkom veteranu praktički nitko pridružio od suigrača i odlična igra Zadrana iz uvodnih deset minuta iščezla je do poluvremena, a javile su se već opjevane "dječje bolesti" Helbichove momčadi. Splićani su u drugoj četvrtini uvelike podsjetili na prvu utakmicu, jer su ponovno uspostavili dominaciju u skoku, pokupili sve moguće otpatke pod košem Zadra i tako iz drugih napada pronalazili put do egzekucije. Početak četvrtine je pripao Jukiću koji je s dva napadačka skoka i četiri poena podigao svoju momčad (22:22), potom je sličnu partituru odradio i Vuko, a krajem te druge dionice loptu je u svoje ruke uzeo vješti Shorter koji je u suradnji s Vukom donio "Žutima" za poluvrijeme dva koša prednosti (34:36). Razočaravajući ishod za domaću klupu kao i tisuću i pol navijača u Krešinom domu, no realno Split je ponovno zaslužio teško izboreno vodstvo. Gosti su se potvrdili izraženijim momčadskim duhom koji se mogao najbolje izmjeriti s 10 napadačkih skokova dok je za vrijeme odmora sigurno u svlačionici Zadra vladala teška atmosfera. Razumljivo jer su sva tri dotad odigrana poluvremena u polufinalnoj seriji otišla na stranu Splitu i ostalo im je tek 20 minuta za pokušaj popravka nastale štete.

Carter predvodio

Sigurno je pravi put zasvijetlio s igrom koju su pokazali Zadrani na otvaranju nastavka. Serija 10:0 u četiri minute za bijeg na osam viška (44:36) potpuno je okrenulo momentum utakmice, a još jedna dobra vijest za Helbicha je bila ta što su u poentiranju sudjelovala četvorica igrača, a da se pak nijedan od njih ne zove Carter. Javio se 34-godišnji Amerikanac malo potom, s tricom i dodatnim bacanjem za 50:38, što je potpuno zapalilo atmosferu na Višnjiku. "Žuti" su u tim trenucima počeli gubiti konce i tek su uspijevali zabiti preko linije za bacanja, a na drugoj strani nastavili su trpati Carter, Thompson i Drežnjak za velikih 16 plusa (57:41). Zanimljivo u tom plodonosnom razdoblju Zadra konačno je i kapetan Mavra uspio ubaciti koš iz igre, nakon čak 68 minuta polufinala i sve je to kumovalo s više nego odličnom zalihom od 14 poena (59:45) pred odlučujuću dionicu. Gosti svakako nisu htjeli izvući bijelu zastavicu, trudili su se svim silama vratiti u život i u prve četiri minute su preko Shortera malčice zabrinuli domaće s primicanjem na 11 minusa (62:51), no nije im bilo pomoći jer se Zadar uspio održati na pravom obrambenom nivou i rutinski privesti utakmicu svome kraju. Najzaslužnijim se za pobjedu pokazao Carter koji je ubacio 21 koš uz sedam skokova i dvije asistencije, a pratili su ga Thompson s 14 i Drežnjak s 13 poena. Kod Splita je ponovno prednjačio Shorter s 20 ubačaja.