Lagana šetnja favorita, Split i Zadar i dalje na čelu kolone

Proteklog vikenda odigrano 11. kolo hrvatskog košarkaškog prvenstva
Za razliku od mnogih prošlih kola, ovo 11. je donijelo potpuno očekivane rezultate, reklo bi se da autsajderi nisu imali svoj dan, pa su rutinske pobjede upisali svi favoriti
Šime ZELIĆ
DRUGI NAJBOLJI STRIJELAC 11. KOLA - Justin Carter

S odigranim 11. kolom proteklog vikenda premijerligaši su zaključili prvu trećinu natjecanja i tako otišli na dvotjedni odmor zbog predstojećih obveza reprezentacije u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo. Za razliku od mnogih prošlih kola, ovo 11. je donijelo potpuno očekivane rezultate, reklo bi se da autsajderi nisu imali svoj dan, pa su rutinske pobjede upisali svi favoriti poput Zadra, Splita, Cibone i Gorice. Odigrano je pet od šest utakmica jer je sraz Adria Oil Škrljeva i Cedevite Junior odgođen zbog proboja Covida 19 u redove »mladih vitamina«.

Sonik prijetio prvih 17 minuta

Najzanimljiviji susret zasigurno je bio zadarski okršaj između Sonik Puntamike i Zadra u Jazinama. Momčad Vladimira Anzulovića je u ovaj susret ušla s već uobičajenom gorkom pilulom popijenom u abaligaškoj konkurenciji, no poraz od Igokee doživljen dva dana prije na Višnjiku nije ih omeo u nastojanju da što bezbolnije prođu njima uvijek zahtjevan sraz s »mlađim bratom«. Puntamičani su se pokazali laganom preprekom za sastav s Višnjika jer su odolijevali tek nekih 17 minuta, a nakon toga je na terenu Jazina postojala samo jedna momčad. Na kraju laganih 19 viška (68:87) na strani abaligaša dovoljno opisuju razvoj događaja u zadarskom derbiju, s tim da su Anzulovićevi momci do pobjede došli s »pola gasa«, tj. veliku minutažu su zaslužili poletarci: Duje Brala, Tomislav Buljan i Filip Paponja. Uz Justina Cartera (22p) i Martina Junakovića (16p) koji su potvrdili svoju odličnu formu u posljednje vrijeme posebno su se iskazali Brala sa 16 ubačaja te Buljan koji je u samo 17 minuta provedenih na terenu ostvario učinak od 13 poena i tri skoka. Zadar je s ovom pobjedom opstao na samom vrhu ljestvice gdje mu društvo s identičnim omjerom 9-2 pravi Split koji je opravdao ulogu favorita i uvjerljivo slavio u Sinju s 26 koševa razlike (57:83). Sinjani, koji su prije ove utakmice bili u nizu od dvije pobjede, solidno su otvorili susret. U dva navrata domaći sastav brojao i četiri koša viška, međutim, prvih deset minuta ipak je zaključeno bez pobjednika (16:16). Rezultatska izjednačenost potrajala je do završne tri minute prvog poluvremena kada je Alkar upao u napadačku krizu. Nestalo je ideje, što je Split odvelo do čak deset koševa viška poslije 20 minuta igre (32:42). Gosti su u trećoj dionici definitivno otklonili pitanje pobjednika. Raspoloženi Perković je s dvije vezane trice donio višak Splitu od 15 koševa u 24. minuti, da bi se četiri minute poslije razlika popela na okruglih 20 koševa. Uvjerljivo prvo Splitovo ime, a i čitave utakmice bio je Toni Perković koji je ubacio 26 koševa i imao po šest skokova i asistencija. Na tragu »Žutih« bila je i Cibona koja je uvjerljivo slavila protiv Šibenke, rezultatom 100:52. Čak petero Ciboninih igrača je bilo dvoznamenkasto za novu »stotku« u domaćem prvenstvu, a posebno se istaknuo Antonio Vranković sa 16 poena i osam skokova.

Gorica furiozna u nastavku

Relativno lagano do nove pobjede stigla je i Gorica protiv Vrijednosnica Osijek. Brokeri su bili više nego konkurentni u prvom poluvremenu koje su zaključili prednošću od četiri poena (40:44), no domaćin je u trećoj četvrtini odradio pravi posao zabivši čak 35 koševa, a primivši tek 12. Zaslužena pobjeda goričkih košarkaša koji su opet bili nadskakani (24-32), ali su kolektivnom igrom ubilježili čak 24 asistencije i došli do vrijednih bodova. U redovima Gorice najefikasniji je bio Marko Baković s 19 poena i četiri skoka, dok je najkorisniji bio Borna Kapusta s 10 koševa, sedam skokova i 10 asistencija, a Osječane je predvodio Kuany Kunay Ngor sa zaokruženim double-double učinkom od 20 poena i 10 skokova. Najneizvjesnija utakmica 11. kola odigrana je u Zaboku gdje je domaćin ugostio Furnira. Iako su momci iz Dubrave pružili odličan otpor, Zabok je na kraju zasluženo slavio s devet koševa viška 84:75, a odluka o pobjedniku je prelomljena na stranu domaćina tek u posljednjih pet minuta. Utakmica je bila »živa« sve do 35. minute minute kada je na semaforu stajalo 70:66, a onda je dvije uzastopne trice za +10 Zaboka (76:66) pogodio Gunjina, na njega se snove dvije trice nadovezao Buljević i u 38. minuti rezultat je 82:69 i tu je svakoj priči o možebitnoj drami u završnici bio kraj. Najbolji u redovima Zaboka ponovno je bio Jure Gunjina koji je upisao 19 koševa, uz sedam skokova i četiri asistencije. Odličan je bio i Srđan Brocić koji je upisao 12 koševa uz osam asistencija, dok je goste predvodio Lovro Mandalinić s 22 koša uz po četiri skoka i asistencije.

HT Premijer liga

11. kolo: Sonik P. - Zadar 68:87, Gorica - VROS 82:70, Alkar - Split 57:83, Zabok - Furnir 84:75, Cibona - Šibenka 100:52, AO Škrljevo - Cedevita J. (odgođeno).
1. Split       11       9       2       907:742       20
2. Zadar       11       9       2       874:788       20
3. Cibona       11       8       3       936:774       19
4. Gorica       11       6       5       894:860       17
5. Cedevita J.       8       7       1       707:634       15
6. AO Škrljevo       10       5       5       842:845       15
7. Zabok       10       4       6       761:804       14
8. Sonik P.       10       4       6       708:775       14