Selin: Zadarsko srce pobijedilo sve nedaće

Juniori s Višnjika s tri pobjede izborili završni turnir PH
Imali smo velikih problema s ozljedama Maksima Matuline i Antonija Sikirića, ali pokazali smo ogromnu borbenost i želju – kazao je trener mlade momčadi Zadra
Andrej JANČIJEV/KK ZADAR
Juniori Zadra u borbi za loptu

Nakon tri dana loptanja pod svodom Višnjika mladi košarkaši Zadra izborili su plasman na završni turnir juniorskog prvenstva Hrvatske gdje će im društvo praviti vršnjaci iz Cedevite Junior, Cibone i Medveščaka. Teže nego je bilo očekivano, no zato i slađe. S obzirom na domaćinstvo i renome suparnika, brojni su očekivali »šetnju« Selinovih đaka, zaboravljajući, ili ne znajući, da je Bosco »naslijedio« termine škole košarke nekadašnjeg Zagreba i da je momčad Petra Babića zauzela respektabilno treće mjesto u centralnoj skupini prvog dijela natjecanja.

Rutinska pobjeda

Zadrani su zagrijavanje imali u petak protiv Podravca iz Virja kojeg su svladali s uvjerljivih 113:64. Kao što konačni rezultat zorno kazuje, bila je riječ o izuzetno jednostranom susretu u kojem su branitelji naslova većinu posla riješili u prvoj četvrtini i na veliki odmor otišli s okruglih 20 poena prednosti (53:33). Pobjeda je »zakaparena« u trećoj dionici pa su veliku minutažu dobili kadeti i mladići ulaznog godišta koji su dodatno povećali razliku sve do finalnih plus 49. Najefikasniji među petoricom dvoznamenkastih u zadarskim redovima bio je Ivan Njegovan s 21 poenom, a pratio ga je Krševan Klarica sa 16 koševa.

ZADAR 113 - PODRAVAC 64

(34:15, 19:18, 26:10, 34:21)

ZADAR - Dvorana 3 SC Višnjik. Gledatelja: 70. Suci: Frane Mjeda i Luka Matek.
ZADAR: Klarica 16, Zagoršak 14, Matulina 3, Beljan 10, Njegovan 21, Lukić 8, Bilokapić 12, Sikirić 2, Šare 2, Karamarko 9, Badrak 10, Zorić 6. Trener: Marko Selin.
PODRAVAC: Šušanj 5, Benotić 3, A. G. Hrženjak 21, Šoš 16, Stajku 14, Cestar, A. Hrženjak, Malačić 4, Marić 1, Topolčić. Trener: Mirko Hrženjak.

Igra četiri na četiri

Subotnji susret protiv Furnira bio je nešto teži zalogaj za Selinove momke, no više zbog situacije koja se dogodila na otvaranju treće četvrtine između Borisa Tišme i Antonija Sikirića. Mlada krv je uzavrela, a situacija je zakuhala do te mjere da je čitava klupa Zadra uletjela na parket i, sukladno pravilima, dobila isključenje. Trener gostiju Ivan Lozančić je u preostalih 17 minuta mogao igrati pet na četiri, što bi pri rezultatu 52:47 vjerojatno rezultiralo pobjedom njegove momčadi, no prema vlastitim riječima, sukladno sportskoj etici, odlučio je napraviti »potez na notes« i ostatak utakmice odraditi bez brojčane nadmoći pa je Zadar, predvođen Krševanom Klaricom koji je ubacio 22 poena, stigao do druge pobjede rezultatom 82:70.
– Nakon manjeg naguravanja je došlo do isključenja osam naših igrača te zahvaljujem gostujućem treneru na fair-playu kojeg bi malo tko iskazao. Potez je to koji budi vjeru u ljude – osvrnuo se Marko Selin na potez stratega zagrebačkog sastava.

ZADAR 82 - FURNIR 70

(14:19, 30:23, 20:14, 18:14)

ZADAR - Dvorana 3 SC Višnjik. Gledatelja: 100. Suci: Frane Mjeda i Luka Matek.
ZADAR: Klarica 22, Sikirić 13, Matulina, Beljan 17, Njegovan 8, Lukić, Bilokapić 6, Zagoršak 3, Šare, Karamarko 14, Badrak, Zorić. Trener: Marko Selin.
FURNIR: Križan 15, Kos 25, Tišma 9, Mazarekić, Kumanović 13, Kaluđer, Vrdoljak, Renić, Gadže, Gnjidić 8, Marković, Mikulić. Trener: Ivan Lozančić.

Borbeno finale

S obzirom na to da su košarkaši Bosca u prva dva kola svladali vršnjake iz Furnira i Podravca, nedjeljni okršaj protiv Zadra odlučivao je o putniku na državnu završnicu. Selinovi mladići su do otvaranja druge dionice imali rezultatsku inicijativu, no slabiji kraj prvog i loše otvaranje drugog poluvremena doveli su Zagrepčane u dominantan položaj. Igrači Petra Babića imali su u dva navrata i sedam poena prednosti, posljednji put u 22. minuti pri rezultatu 45:52, no momci s Višnjika su već do isteka treće četvrtine preokrenuli rezultat i dobrom obranom u posljednjih deset minuta riješili pitanje pobjednika, osiguravši priliku da obrane naslov. Zadrane je ponovno predvodio Krševan Klarica, ovaj put s 23 koša i 14 uhvaćenih lopti, dok su po 18 poena dodali Ante Beljan i Gabriel Karamarko.
– Bila je to odlična i borbena utakmica te ne bi bilo nezasluženo ni da su Zagrepčani pobijedili. Imali smo velikih problema s ozljedom Maksima Matuline koji je dan ranije iskrenuo zglob, dok Antonio Sikirić zadnjih dvadesetak dana nije mogao trenirati te je odigrao desetak minuta šepajući. Bili smo bitno oslabljeni, ali smo pokazali ogromnu borbenost i želju te smo na koncu zasluženo izborili završni turnir. Zadarsko srce je pobijedilo sve nedaće – istaknuo je Selin.