Cibona povela 1-0

Autor: Roman Morović

25.05.2009. 22:00

Košarkaši Zadra nisu uspjeli doći do pobjede u prvoj utakmici finala doigravanja prvenstva Hrvatske. Cibona je u svojoj dvorani bila bolja i na kraju zasluženo slavila sa 86-75, te tako povela s 1-0 u finalnoj seriji koja se igra na tri pobjede. Domaći su poveli od prve minute, te su, uz malu pomoć neujednačenog sudačkog kriterija (11 prekršaja Zadra u prvoj četvrtini, 5 Cibone) već nakon prvih deset minuta imali osam poena prednosti. Zadrani su se kasnije u nekoliko navrata pokušavali vratiti u utakmicu, no to im ovoga puta, za razliku od prošle utakmice pod tornjem, nije uspjelo tako da je Cibona bez velikih uzbuđenja privela utakmicu kraju u svoju korist.
Domaći trener Velimir Perasović utakmicu je započeo petorkom Kus, Princ, Anderson, Andrić i Homan, dok je s druge strane trener Zadra Zmago Sagadin promijenio početni centarski par u odnosu na posljednje utakmice pa su tako uz Stipčevića, Cara i Johnsona, utakmicu započeli Macura i Gečevski.
Zadar bez rješenja za Andersona
Utakmicu je košem uz dodatno bacanje otvorio Davor Kus za vodstvo domaćih 3-0. Na zakucavanje Macure odgovorio je Homan dvjema dvicama za 7-2, a onda Gečevski vraća Zadar na -2, 7-5. Tada se kod Cibone razigrao Alan Anderson zahvaljujući kojemu domaći nakon četiri minute igre imaju +6, 14-8, a Zadar je već tada bio u bonusu. Gečevski je ponovno smanjio zaostatak na -2, 15-13, a nešto kasnije je tricom donio Zadru i prvo vodstvo na utakmici, 17-19. Kus je izjednačio sa linije slobodnih bacanja, a prednost na zadarsku stranu vratio je Tomislav Ružić košem za 19-21. Ipak, do kraja četvrtine Zadrani su postigli samo dva poena  (Boisa bacanja), a Cibona s druge strane 12, te je nakon prvih deset minuta imala lijepu prednost od osam poena, 31-23.
Na početku druge četvrtine Rančić je tricom smanjio na -6, 32-26, a nešto kasnije su se gosti koševima Johnsona i Stipčevića približili i na -4, 36-32. Za razliku od prve četvrtine, druga nije bila toliko efikasna, obrane su bile puno čvršće, a šuteri nešto neprecizniji tako da je tri minute prije kraja poluvremena na semaforu svijetlilo 38-34. Kao i u prvoj četvrtini Cibona je puno bolje odigrala i završnicu druge četvrtine, te se novom serijom koševa prvi put na utakmici odvojila na dvoznamenkastu razliku. Anderson je pogodio slobodna bacanja, Princ, Kus i Homan dvice i domaći su vrlo brzo poveli sa +11, 46-35. Rančić je tricom malo ublažio zadarski zaostatak, a Anderson u posljednjoj akciji zaokružio Ciboninu prednost na poluvremenu na +10, 48-38.
Kus zaključio priču
Cibona je svoju seriju nastavila i na početku drugog poluvremena koševima Andersona i Kusa, te slobodnim bacanjem Homana za velikih +15, 53-38, a gostujući trener Sagadin morao je pozvati minutu odmora već nakon 52 sekunde igre. Stipčević je serijom 5-0 vratio Zadrane na -10, 53-43, a do sredine treće četvrtine prednost Cibone iznosila je osam poena razlike 56-48. Nešto kasnije, pri rezultatu 58-50, Nikša Prkačin je sam napravio mini seriju 6-0 i domaći su ponovno imali velikih +14, 64-50. Nadu u preokret uoči posljednjih deset minuta Zadru je vratio Stipčević tricom za 64-53, a taj je zaostatak lako mogao biti i manji da Stipčevićev koš s centra u posljednjem napadu treće četvrtine nije upućen nakon zvuka sirene.
U posljednjoj četvrtini kod domaćih se razigrao Davor Kus i na njegovim krilima Cibona serijom 6-2 ponovno bježi na +14, 70-56. Uskoro je isti igrač tricom donio domaćima i +15, 73-58, a u idućem napadu košem uz dodatno bacanje i najveću prednost na utakmici +17, 76-59. Zadrane je tada dvjema tricama razbudio Damir Rančić, a nakon koša Ružića rezultat je 78-67. Princ je tricom vratio domaćima +15, 82-67, a posljednji trzaj gostiju bile su trice Stipčevića i Rančića za 82-73, no vremena za preokret više nije bilo. U samoj završnici izvrsni Alan Anderson potvrdio je Ciboninu uvjerljivu pobjedu i zaokružio svoju statistiku na okuglih trideset postignutih koševa za konačnih 86-75.

CIBONA – ZADAR 86:75

(31:23, 17:15, 16:15, 22:22)
KC Dražen Petrović. Gledatelja 2500. Suci: Dožai (Zagreb), Herceg (Zabok), Vovk (Slavonski Brod).
CIBONA: Homan 8, Kus 21, Prkačin 10, Troha, Vukušić, Andrić 3, Calloway 4, Zubčić, Princ 5, Rozić 5, Anderson 30. Trener: Velimir Perasović.
ZADAR: Rančić 21, Perić 3, Stipčević 18, Marčinković, Johnson 2, Prostran, Gečevski 16, Ružić 8, Popović, Macura 5, Car, Boisa 2. Trener: Zmago Sagadin.
Slobodna bacanja: Cibona 23-35, 66%; Zadar 14-17, 82%.
Šut za dva: Cibona 27-40, 68%; Zadar 11-27, 41%.
Šut za tri: Cibona 3-6, 50% (Kus, Princ, Anderson); Zadar 13-31, 42% (Rančić 7, Stipčević 3, Gečevski 3).
Skokovi: Cibona 34 (7); Zadar 24 (8).
Osobne pogreške: Cibona 21; Zadar 29.

STATISTIKA NA STRANI CIBONE

Najzanimljiviji statistički pokazatelj nakon utakmice Cibone i Zadra jest omjer postignutih ubačaja za dva poena. Cibona ih je postigla čak 27 (Anderson 10/13, Kus 7/10), a Zadar samo 11, a tu razliku Zadrani nisu uspjeli nadoknaditi čak niti tricama kojih su ubacili deset više nego Cibona (13-3). Iako suđenje nije odredilo ishod sinoćnje utakmice vrijedi zabilježiti i dvostruko više slobodnih bacanja Cibone (35-17) koja je iz toga izvukla devet poena više od Zadra. Domaći su dobili i duel u skoku (34-24), a konačna valorizacija bila je visoko na strani Cibone, 103-64. Igrač utakmice kod domaćih bio je Alan Anderson koji je ostvario valorizaciju od čak 44 indeksna poena (30p, 12sk i 9 pretrpljenih prekršaja). Kus je zabio 21 isto koliko i Rančić kod Zadra (trice 7/13).