Nema gosta do Zadra

Autor: Roman Morović

26.01.2010. 23:00

Velik dio onoga što su zacrtali uoči utakmice u Vršcu košarkaši Zadra uspješno su odrađivali tridesetak minuta. Na početku su imali čak i +8, ali tu su prednost brzo prosuli pa su se veći dio utakmice momčadi izmjenjivale u vodstvu. Zadrani su cijelo vrijeme bili tu negdje, igrali su solidno i bili ravnopravni sa favoriziranim domaćinom. Iako je početkom četvrte četvrtine Hemofarm prvi put na utakmici došao do +6, igrači Danijela Jusupa još su uvijek bili u igri i tako sve do dvije minute prije kraja. Ali onda, kada je bilo najvažnije, nisu reagirali kako treba. Preolako su izgubili nekoliko lopti, a domaći to nisu propustili kazniti. U trenucima odluke odgovornost je na sebe preuzeo Stefan Marković, koji je svih svojih sedam poena zabio u samoj završnici i osigurao svojoj momčadi iznimno vrijedna dva boda.
Dobar početak
Željko Lukajić, trener Hemofarma u prvu je petorku uvrstio Markovića, Krstovića, Borisova, Mačvana i Katića, dok je Danijel Jusup, trener Zadra od prve minute na teren poslao Stipčevića, Rančića, Perića, Boisu i Ružića. Počelo je s dva promašaja domaćeg centra Raška Katića, nakon čega Stipčević realizira tri slobodna bacanja za početno vodstvo Zadra, 0-3. Idućih nekoliko napada i jedni i drugi pokušali su bezuspješno riješiti tricama, ali su zato minutu kasnije bili precizniji u akcijama ispod koša, Katić i Mačvan s jedne, te Ružić s druge strane (4-5). Boisa je zabio dvicu, Ružić tricu pa nakon dvije minute bez koša s obje strane, Katić pogođa jedno slobodno bacanje, a Boisa tricom zaokružuje zadarsku seriju 8-1 za prvo osjetnije vodstvo, 5-13, sredinom prve četvrtine.
No, takva situacija na semaforu nije dugo potrajala. Do kraja prve dionice Zadrani su zabili samo dva poena iz igre (Ružić), te dva s linije slobodnih bacanja (Stipčević), a domaći su za to vrijeme iz igre poentirali šest puta (šest različitih igrača!), zaključno s košem sa sirenom Gorana Jagodnika za 17-17, nakon prvih deset minuta igre.
Isti igrač koji je zaključio prvu, košem je otvorio i drugu četvrtinu i to nakon skoka u napadu, za prvo vodstvo Hemofarma na utakmici, 19-17. Mini serijom 6-0 (Rančić 3, Boisa 2, Downs 1) Zadrani opet dolaze do +4, 19-23, a nalet gostiju zaustavio je Marko Šutalo, prvom tricom svoje momčadi na utakmici, tek u jedanaestom pokušaju nakon petnaest minuta igre za 22-23. Nakon koša Perića, Vršćani rade seriju 6-0 (Stevenson 3, Mačvan 3) za 27-25, a gostujući trener Jusup zove minutu odmora. Taj se potez pokazao dobrim jer njegova momčad do kraja poluvremena nije primila niti jedan poen, a Stipčević tricom i Perić dvicom u posljednjem napadu osigurali su Zadranima minimalnu prednost na odmoru, 28-30.
Treću četvrtinu otvorio je Ružić tricom za +5 Zadra, 28-33, ali odmah mu istom mjerom uzvraća Jagodnik. Na koš Perića, domaći su odgovorili tricom Stevensona i slobodnim bacanjiima Jagodnika pa nakon dvije i pol minute igre u drugom dijelu imaju pola koša prednosti, 36-35. Zadrani su nekoliko napada ostali bez koša, ali onda Boisa pogađa tricu iz kuta s istekom napada za 36-38.
Vrščani su ponovno preuzeli vodstvo preko Mačvana, pa Zadrani preko Perića, a prvi put Hemofarm na dva napada prednosti odlazi sredinom treće četvrtine, kada Jagodnik i Šutalo rade seriju 6-0 za 45-40. No, to nije obeshrabrilo Zadrane. Rančić je pogodio dva bacanja, Morović tricu i rezultat je uskoro ponovno izjednačen, 47-47.
Marković presudio
Imali su gosti u idućoj minuti i nekoliko šansi da pređu u vodstvo, ali kada ih nisu iskoristili, domaći su ih kaznili i bacanjima Stevensona, te tricom Pavkovića opet pobjegli na +5. Treću četvrtinu zaključio je Plaisted s penala, a zanimljivu seriju bacanja-trice, s jedne pa s druge strane, nastavio je Rančić dalekometnim ubačajem na otvaranju posljednje dionice. Novo izjednačenje, 52-52. No, nakon te trice, gosti nisu postigli koš dobrih pet minuta. Nisu se ni domaći nešto proslavili u napadu, ali tri koša Katića i trica Borisova bili su dovoljni da Hemofarm prvi put ode na +6, 60-54, prednost koja će se za Zadrane do kraja pokazati nedostižnom.
Nada je, zahvaljujući Hrvoju Periću koji je dvaput smanjio na -4 (58-54 i 60-56), trajala do dvije minute prije kraja, ali onda u jednom napadu Stipčević radi korake, a na drugoj strani kreće Stefan Marković. Mladi srpski razigravač do tog se trenutka nije upisao u strijelce, a onda je ubacio tricu pa dvicu za +9, 65-56 i tu je priči bio kraj. Stipčević je smanjio s linije slobodnih bacanja, a konačnih 67-58 postavio je čovjek odluke, Stefan Marković.

HEMOFARM – ZADAR 67:58

(17:17, 11:13, 24:19, 15:9)
VRŠAC – Dvorana Millenium. Gledatelja: 1.000. Suci: Kolar, Jeršan (oba Slovenija) i Jovanić (BiH).
HEMOFARM: Pavković 5, Despotović, Marković 7, Krstović 2, Šutalo 5, Mačvan 10, Katić 10, Borisov 5, Marjanović, Petrović, Stevenson 10, Jagodnik 13. Trener: Željko Lukajić.
ZADAR: Rančić 8, Perić 12, Stipčević 10, Boisa 10, Marčinković, Ružić 10, Bilan, Downs 1, Morović 3, Car 2, Škifić, Plaisted 2. Trener: Danijel Jusup.
Slobodna bacanja: Hemofarm 14-18, 78%; Zadar 14-17, 82%.
Šut za dva: Hemofarm 16-28, 57%; Zadar 10-22, 45%.
Šut za tri: Hemofarm 7-31, 23% (Stevenson 2, Marković, Borisov, Šutalo, Pavković, Jagodnik); Zadar 8-29, 28% (Rančić 2, Ružić 2, Boisa 2, Morović, Stipčević).
Skokovi: Hemofarm 30 (23+7); Zadar 35 (26+9).

Bosna             18        3         15        1203:1425         21
Raspored 19. kola (30. i 31. siječnja): Zadar – Cibona (nedjelja, 20), Olimpija – FMP, Zagreb – Radnički, Crvena zvezda – Cedevita, Budućnost – Široki, Bosna – Partizan, Hemofarm – Helios.

POPOVIĆ MVP 1. KOLA EUROCUPA

Marko Popović najkorisniji je igrač prvog kola drugog kruga Eurokupa. On je u gostujuću pobjedu svog Unicsa kod turskog Galatasaraya 79:85, ugradio 17 poena (2/4 za dva, 2/9 za tri, 7/8 sl. bacanja), 8 asistencija i 5 skokova, uz čak deset pretrpljenih prekršaja za 36 minuta, čime je zavrijedio valorizaciju 26. Zanimljivo, isti broj poena za rusku momčad postigla su još trojica igrača, Krešimir Lončar, Terrel Lyday i Maciej Lampe. Popović je titulu MVP-a kola podijelio sa Juliusom Jenkinsom iz Albe Berlin (27 poena u pobjedi kod Le Mansa) koji je također ostvario 26 indeksnih poena. Veću valorizaciju imali su igrač Galatasaraya Radoslav Rancik (27) i Benettona Donatas Montiejunas (31), međutim njihove su momčadi poražene, a pravilo Eurokupa je da najkorisniji igrač kola ne može biti iz momčadi koja je izgubila. Benetton je u Trevisu poražen od Bilbaa 69:76 pa je tako Marko Banić (20min, 13p, 4/5 za dva, 5/6 sl.bacanja, 7sk) indirektno pomogao svom sugrađaninu i kolegi iz reprezentacije da se domogne titule MVP-a kola. Od ostalih rezultata vrijedi izdvojiti veliku pobjedu Hapoela na gostovanju kod Valencie 75:79, koju su gosti iz Izraela ostvarili zahvaljujući strašnoj seriji 24-2 koja je počela krajem treće četvrtine (vodstvo domaćih 63-50) i potrajala do tri i pol minute prije kraja (65-74). Spahijina momčad se u završnici pokušala izvući, no bilo je prekasno. Grčki Aris pokušao je nešto slično napraviti Joventutu u Badaloni (domaći vodili 72-61), ali je krenuo prekasno i izgubio 74-72. Jedini NLB ligaš koji je ostao u ovom natjecanju, Crvena zvezda, slavila je na gostovanju kod češkog Nymburka sa 60:65.