KOME ĆE PRIPASTI DERBI ZAČELJA Barem djelomično ponoviti Stanove

Zvonko KUCELIN

Rijeka je arhivirana. Zadar se od nedjelje okrenuo pripremi sljedeće utakmice, a to je gostovanje u Koprivnici. Čak i onome koji baš i ne prati zbivanja u Prvoj HNL jasno je koliko je ovaj dvoboj važan za oba kluba. Derbi začelja može puno toga dobroga donijeti i Zadru i Slaven Belupu, ali i breme briga u slučaju poraza. Bit će to utakmica u kojoj će se doslovno "lomiti koplja". Belupo u ovaj sraz ulazi s dva boda prednosti ispred Zadra koji u ovome trenutku drži fenjer Prve lige. Samim time "farmaceuti" su u prednosti jer im "igra" i jedan bod. S druge strane ni Zadrani ne bi bili nezadovoljni podjelom bodova s obzirom da dva posljednja kola jesenskog dijela prvenstva igraju na svom travnjaku na Stanovima.

Rapsodija na Stanovima

Nije zgorega prisjetiti se posljednjeg sudara ove dvije momčadi. Ujedno i jedinog ove sezone. Zadar i Slaven Belupo sastali su se u 8. kolu na Stanovima. Bila je to ujedno i najuvjerljivija pobjeda momčadi sa Stanova ove sezone, završilo je 4:0 u korist domaćina. Miroslavu Ćiri Blaževiću bila je to prva utakmica na klupi Zadra i sigurno će mu ostati u lijepom sjećanju. Bolji debi na klupi Zadrana "trener svih trenera" nije mogao niti poželjeti. Njegova momčad je odigrala prvo poluvrijeme kako se odavno nije moglo vidjeti na Stanovima i čak tri puta u tih 45 minuta natjerala vratara Karduma da vadi loptu iz svoje mreže. U nastavku su se Zadrani malo povukli i prijetili iz kontri, a iz jedne takve Pušić je postavio konačnih 4:0. Bila je to partija koju će zadarski navijači pamtiti još dugo, što zbog Ćirinog debija, što zbog odlične partije Zadrana. Već u 7. minuti Zadar poveo nakon jedne prekrasne akcije. Hrgović je s desne strane na drugoj vratnici milimetarski točno proigrao Pešića koji iz prve vraća loptu na vrh peterca gdje je utrčavao Terkeš. Zadarskom napadaču nije bilo teško s nekoliko metara "probušiti" mrežu Karduma. U 22. minuti Zadar je stigao i do drugog pogotka. Lavovski posao je u ovoj akciji odradio Pušić koji se othrvao svim napadima suparničkih igrača i sjajnom loptom uposlio Pešića koji s lijeve strane ulazi u šesnaesterac gostiju, smiruje loptu i pogađa suprotni kut nemoćnog Karduma. Do trećeg zgoditka Zadrani su stigli u 36. minuti. Mladi Ivan Pešić igrao je utakmicu života. Nakon što se Fuštar i Kardum nisu mogli dogovoriti tko će prvi do lopte između njih se ugurao Pešić i pokušao glavom progurati loptu prema golu. Na putu mu se ispriječio Kardum koji ga nepropisno ruši pa sucu Gabrilu nije preostalo drugo nego pokazati na bijelu točku. Najiskusniji u Zadrovim redovima Mirko Hrgović na sebe je preuzeo ulogu egzekutora, golman Kardum pogodio je stranu, ali udarac je bio silovit i precizan. Zgoditkom Pušića u završnici utakmice Zadar je stigao do najuvjerljivije pobjede ove sezone. Teško je i zamisliti što bi Zadrani sve dali da barem djelomično ponove ovaj rezultat u Koprivnici. Ako ponove igru iz posljednje dvije utakmice, vjerujemo da im se tako nešto može i nasmiješiti.

Belupo u naletu

Ali, da neće biti lako to je svima jasno. Slaven Belupo je od tog poraza u Zadru krenuo uzlaznom putanjom. Prije toga su u prethodnih osam kola osvojili samo četiri boda. Pobijedili su u Koprivnici Zagreb 3:2 i također pred svojim gledateljima odigrali 1:1 s Istrom 1961. U sljedećih osam kola osvojili su čak deset bodova. Od toga dvaput su osvajali puni plijen i to protiv Osijeka (2:0) i Splita (1:0). Četiri puta su se morali zadovoljiti podjelom bodova i to protiv Dinama (0:0), Zagreba (1:1), Rijeke (1:1) i Lokomotive (0:0). U tih osam kola imaju samo dva poraza i to od Hajduka na svom travnjaku (0:1) i na gostovanju kod Istre 1961 (1:0). U 16. kolu su gostovali u Kranjčevićevoj kod Lokomotive i malo je nedostajalo da se u Koprivnicu vrate s trobodom. Gotovo cijelu utakmicu imali su "više od igre" što je rezultiralo velikim brojem prigoda pred vratima domaćina. Sve to dovoljno je upozorenje momčadi sa Stanova pred ovako važnu utakmicu koja ih očekuje u Koprivnici. Bit će to ujedno i sudar dva stara trenerska lisca, Miroslava Blaževića na klupi Zadra i Ante Čačića na klupi Slaven Belupa. Inače, Čačić je Belupo preuzeo prije dva kola nakon što je Elvis Scoria "nastradao" u Kupu i od tada je slavio protiv Splita i odigrao neriješeno s Lokomotivom. Momčad sa Stanova je u posljednje dvije utakmice odigrala vrlo dobro, remizirala u Puli (bili su vrlo blizu pobjedi) i tijesnio poražena na svom travnjaku od Rijeke (propuštena dva zicera i nedosuđeni jedanaesterac). Jedan od osnovnih uvjeta da bi u Koprivnici ostvarili pozitivan rezultat je da poboljšaju realizaciju jer gotovo sigurno neće imati veliki broj prigoda. Naravno, i da onako požrtvovno i koncentrirano odigraju u obrani. Vrijeme bi bilo i da ida sreća malo pomazi Zadrane. Naravno, pod uvjetom da je i isprovociraju.