Katastrofalno otvorili, sustizali pa nes(p)retno završili

Košarkaši Zadra tijesno poraženi na gostovanju kod Mornara u 24. kolu
Imao je Mornar 17 plusa na šest minuta do kraja, ali Zadrani su se odbijali predati te stigli nadomak preokreta u završnim sekundama koji je onda nesretno izmigoljio iz njihovih ruku nakon namjernog prekršaja Junakovića
ABA
Neizvjesna završnica otišla je na stranu domaćina

Košarkaši Zadra nisu uspjeli u Baru napraviti podvig i tako stati na kraj pozitivnoj seriji Mornara od devet uzastopnih pobjeda u međusobnim ogledima. Nažalost po momčad Srđana Helbicha i deseti put zaredom se sastav iz najveće crnogorske luke pokazao nepremostivom preprekom. Čudna utakmica odvijala se u preko dva sata igre na parketu Sportske dvorane Topolica jer se Zadar nakon katastrofe u prvoj četvrtini održavao na životu do ulaska u zadnju četvrtinu kada je Mornar ponovno pobjegao na 17 prednosti i činilo se da je tu priči kraj. No, momci u plavim dresovima odbili su izvjesiti bijelu zastavu u šest preostalih minuta i doveli se u situaciju da u završnim sekundama naprave potpuni preokret, no promašena slobodna bacanja i peh potez Martina Junakovića koštali su ih konkretne prilike za inkasiranjem bodova koji bi mnogo značili u smislu konačne potvrde regionalnog statusa.

Loša prva četvrtina

Nakon što su uvodne četiri minute prošle u klasičnom ispipavanju snaga (9:10), Zadrani su potpuno neshvatljivo domaćim košarkašima dopustili sve ono što im najviše odgovara i tako su Barani praktički nakon proteka prve četvrtine spremili dva vrijedna boda u džep. Što je to Srđan Helbich govorio svojim igračima u pripremi dvoboja s izrazito napadački opasnim Mornarom nije nam poznato, ali sigurno im nije kazao da se ostavljaju opasni protivnički šuteri usamljeni na vanjskom šutu kao što im zasigurno nije dao savjet da se uđe u utakmicu potpuno bezglavo i dekoncentrirano pa su se u tom razdoblju lopte gubile kao na traci. Što izvan perimetra, a što iz čestih kontranapada Mornar je poprilično napunio zadarski obruč i zaključio prvu dionicu sa 16 koševa prednosti (31:15), pogodivši pet trica i natjeravši Zadrane na osam izgubljenih lopti. Nije bolje vijesti za goste donio ni ulaz u drugu četvrtinu kada se Mornar preko nezaustavljivog Mihailovića našao i na 18 viška (37:19). Djelovalo je u tim trenucima da su Helbichovi igrači zreli za rezultatsku katastrofu, ali nekako su se ipak uspjeli pokrenuti kako se bližio odlazak na odmor. Thompson je unatoč tri osobne uspio povratiti ravnotežu pod obručima, pripomogli su s nekoliko dobrih rola Junaković, Mavra i Carter te se pred ulazak u zadnju minutu prvog poluvremena zaostatak spustio na vrlo prihvatljivih devet poena (43:34). Šteta što se sav taj trud nije i do kraja isplatio jer su Drežnjak i Vuković promašili svaki po dva bacanja, dok su na drugoj strani Smith i Mićović pogodili svoju metu i na odmor su Zadrani umjesto sa sedam otišli s nepovoljnih 14 minusa (52:38).

Triler završnica

Povratak iz svlačionica donio je gostima povoljniju situaciju jer se 7:0 serijom Zadar vratio na sedam minusa (52:45), ali dalje od te magične linije nisu uspjeli otići iako su se dobro držali u trećoj četvrtini. Više se to može kazati za obrambeni kraj terena, nego za napad gdje je izostala konkretna ideja za potpuni povratak u egal. Mornar je nakon prospavanih pet minuta nastavka upalio ponovno svoje motore, tj. živnuo je najubojitiji njihov igrač Mihailović koji je pred ulazak u završnu četvrtinu osigurao 12 viška (67:55) za svoju momčad. Malo potom uslijedila je nova kanonada Mornara s vanjskih pozicija. Domaćin se našao na ogromnih 17 plusa (78:61) šest minuta do kraja, no Helbichovi igrači nisu se predavali već su pošteno pritisnuli i ugrozili iz tadašnje perspektive sigurnu pobjedu Barana. Dvije minute je bilo potrebno da Junaković i Mavra iskombiniraju 10:0 seriju za još jedan dolazak na sedam minusa (78:71). Mavra je na ulasku u zadnju minutu vanjskim ubačajem smanjio na 81:76, dok se na 20 sekundi do kraja Zadar našao na tek pola koša zaostatka (82:81) i to bacanjima Junakovića te tricom Thompsona. No, Junaković je onda nesmotreno reagirao i pokvario sav trud svojih suigrača, jer je prije izvođenja lopte domaćina napravio prekršaj koji se po pravilima sankcionira namjernim prekršajem i to se pokazalo presudnim trenutkom u ovoj utakmici jer su Jeremić pa poslije njega i Lazić s linije za bacanja potvrdili domaće slavlje. Thompson i Junaković su predvodili goste s 19 ubačaja, 17 i 15 koševa su ubacili Carter i Mavra dok je kod Mornara prednjačio Mihailović s 29 poena.