Pobjedu odnio potop u dodatnih pet minuta

Košarkaši Zadra doživjeli poraz kod Borca u 18. kolu
Sastav Vladimira Anzulovića imao je lijepu priliku razriješiti svoje brige oko regionalnog statusa na teškom gostovanju, imao je dva koša prednosti pred završnih 10 sekundi, no Hale je uspio iskamčiti dva slobodna bacanja za dodatnih pet minuta u kojima je Borac natjerao svoje goste na potpisivanje kapitulacije
ABA
Teška bitka pripala je domaćim košarkašima

Veliku borbu pružili su košarkaši Zadra u Čačku u derbiju začelja 18. kola, ali su nakon dugih 45 minuta igre morali čestitati Borcu na pobjedi koja ih je približila cilju zvanom opstanak. Sastav Vladimira Anzulovića imao je lijepu priliku razriješiti svoje brige oko regionalnog statusa na teškom gostovanju, imao je dva koša prednosti pred završnih 10 sekundi, no Hale je uspio iskamčiti dva slobodna bacanja za Borac za dodatnih pet minuta u kojima su natjerali svoje goste na potpisivanje kapitulacije.

Promašena bacanja

Pomalo već zaboravljeni pravi košarkaški ambijent kojeg je stvorillo nekih dvije tisuće gledatelja u dupko punoj maloj sportskoj dvorani u Čačku utišali su odmah na početku dvoboja Anzulovićevi igrači. Poveli su s 0:6, dok su polovicom četvrtine natjerali domaćeg trenera Marinovića na minutu odmora jer su Borcu rano krenula kola nizbrdo nakon što su ih nadahnuti Carter i Drežnjak suočili s osam minusa (7:15). Pokazao se taj Marinovićev potez opravdanim jer je do konca prve dionice Zadar ostao bez ubačaja, a Tomašević i Pecarski su vratili rezultat na početno stanje (15:15). Obrana se pokazala puno većim adutom Zadrana nego napad u tih uvodnih 10 minuta, ali u drugoj četvrtini su se i na tom polju počele nazirati pukotine, posebno u završnom dijelu četvrtine koji je potpuno pripao domaćem sastavu. Na račun Thompsona, pa potom i Jordana, Zadar se držao podulje u egalu, ali je zato pokazao velike slabosti u branjenju perimetra na kojem su se pred odlazak na odmor naplatili Hale i Radovan Đoković. Njihova dva dalekometna ubačaja donijeli su Borcu pred nastavak čak šest viška (38:32), a gostima je ostalo žaliti za sedam promašenih slobodnih bacanja (4-11) i premoći u skoku (20-17) koja nije iskorištena na optimalan način. No, povratak iz svlačionica se zato sigurno svidio Anzuloviću jer su njegovi igrači u šest minuta potpuno preokrenuli stanje na vrućem terenu u Čačku. Velika zasluga za veliku 15:1 seriju išla je na Thompsonovu adresu jer je Amerikanac potpuno eksplodirao u tim trenucima ubacivši 11 koševa. Zadar se tri minute prije kraja treće dionice našao na finih sedam viška (40:47), a još više ih je hrabrila činjenice da je Borac uspio u nepunih sedam minuta poentirati tek preko slobodnog bacanja Marinkovića.

Đokovići presudili

Ipak, nije se uspio održati taj obrameni fokus do završetka treće četvrtine, popustili su Zadrani pred agresivnim naletom domaćina koji 8:0 serijom uspijeva stići do minimalne prednosti (48:47) pred odlučujućih 10 minuta. Pozitivan niz Borca protegnuo se i na otvaranje četvrtu četvrtinu čime su došli na sedam plusa (56:49) i činilo se da su gostima sve šanse u ovoj utakmici otišle u vjetar. Međutim, smogao je Anzulovićev sastav snage za još jedan povratak. Junaković je ubacio koš uz dodatno dok se Carter potom pridružio s dvije trice i na semaforu je zasjalo vodstvo Zadra (56:58) na ulasku u završnih pet minuta. Čačani su uzvratili preko Radovana Đokovića za 59:58, pa dvije minute kasnije preko Todorovića za 61:60, ali se ipak u posljednjih 30 sekundi utakmice ušlo s vodstvom Zadra (61:64) u kojeg su ga doveli Junaković i Carter. Hale je potom smanjio na 63:64 i domaćin je bio prisiljen raditi prekršaj na Mavri, 12 sekundi prije kraja. Kapetan Zadra pogodio je jedno (63:65), a Hale je na drugoj strani izborio prekršaj za dva bacanja koja je i ubacio i tako odveo susret u dodatnih pet minuta (65:65). Takav razvoj događaja donio je i vodu na mlin Borcu u produžetku, posebno je nadahnut bio Ilija Đoković koji s tricom i polaganjem iz kontranapada donosi domaćoj momčadi pet viška (72:67), a kad je Radovan Đoković ubacio tricu za 75:67 bilo je jasno da će bodovi ostati u Čačku. Zadar je predvodio Thomspon sa 17 ubačaja, dok je Carter zabio 14 poena uz 13 skokova i pet asistencija.

BORAC 79 - ZADAR 73

(15:15, 23:17, 10:15, 17:18, 14:8)

ČAČAK - Dvorana Borac. Gledatelja: 1500. Suci: Miloš Koljenšić, Mario Majkić i Radoš Savović.
BORAC: I. Đoković 7 Čurčić, Hale 13, Sanadze, R. Đoković 18, Lopez, Tomašević 14, Pecarski 5, Lešić 3, Marinković 8, Novaković 3, Todorović 10. Trener: Marko Marinović.
ZADAR: Carter 14, Marčinković 7, Paponja, Jordano 8, Brala, Bursać 4, Junaković 14, Drežnjak 6, Mavra 3, Thompson 17. Trener: Vladimir Anzulović.

Split nadvisio Igokeu

Uoči derbija začelja u Čačku svoje obveze 18. kola odradili su i dvije posljednjoplasirane momčadi regionalne lige. Veliku pobjedu izborio je Split na svom terenu protiv Igokee, slavivši s 12 razlike (89:77), a najviše je u tu ukupno treću pobjedu Splićana ugradio Shannon Shorter s 28 poena dok su Barič i Bajo dodali 14 koševa. »Žuti« su tako pobjegli sa samog dna ljestvice i poravnali se s Krkom koja je u Novom Mestu poražena sa 63:79 od Partizana. Rok Stipčević je predvodio farmaceute s 15 ubačaja koliko je zabio i Balša Koprivica na drugoj strani.