Zadar pokazao zube

Autor: Roman Morović

29.05.2009. 22:00

Košarkaši Zadra pobijedili su Cibonu u drugoj utakmici finala doigravanja prvenstva Hrvatske i tako izjednačili finalnu seriju na 1-1. Zadrani su već na početku pokazali da su mislili ozbiljno kada su uoči utakmice najavljivali da će odigrati puno bolje nego u prvoj utakmci u Zagrebu. Otvorili su utakmicu serijom 9-0, a Cibona niti u jednom trenutku nije uspjela povesti niti izjednačiti. U redovima Zadra čak petorica igrača ubacila su dvocifreni broj poena (najviše Ružić, 21), dok su kod Cibone dvoznamenkasti bili samo Anderson (29) i Homan (11). Izostanak Prkačina ostavio je traga na Perasovićevoj momčadi, no da je jaki Dubrovčanin i bio u sastavu pitanje je bili „vukovi” mogli parirati iznimno raspoloženim domaćinima.
Zadar je furiozno otvorio utakmicu i već nakon četiri minute, tricom Ružića, te dvicama Boise, Johnsona i Cara poveo sa 9-0. Nakon minute odmora gostujućeg trenera Velimira Perasovića prvi koš za Cibonu postigao je Homan (trica), a uskoro su „vukovi” smanjili zaostatak na -4, 11-7. Ta se razlika održala u idućih nekoliko minuta, a onda je pred kraj prve četvrtine na scenu stupio Juby Johnson koji serijom 5-0 vraća Zadar na +7, 20-13. Gosti su ipak na prvi mali odmor otišli sa zaostatkom od četiri poena nakon trice Andersona za 20-16.
Druga četvrtina bila je doslovno igra koš na koš. Zadar je stalno bježao na šest-sedam razlike, Cibona se vraćala na četiri-pet ali niti jedna momčad u početku nije uspijevala spojiti dva uzastopna uspješna napada. Tri minute prije kraja prvog poluvremena Rančić u kontri dodaje za Johnsona koji u skoku atraktivno zakucava za 31-25, a taj je potez podigao cijelu dvoranu na noge. Završnica prvog dijela pripala je Ružiću s jedne i Anderson s druge strane. Svaki je ubacio po pet poena za redom i na odmor se otišlo s rezultatom 36-30 u korist Zadra.
Na početku treće četvrtine Zadar je prvi put došao do dvocifrene razlike koševima Boise i Ružića za 40-30. Nakon koša Andersona minutu kasnije bilo je 42-33, a onda ponvno dvije uzastopne dvice veže raspoloženi Tomislav Ružić za +13 Zadra, 46-33. Trener Cibone bio je primoran pozvati time-out, no to mu nije previše pomoglo jer su Zadrani nastavili povećavati svoju prednost. Nakon Johnsonove trice, svoj prvi koš na utakmici ubacio je Damir Rančić i prednost domaćih popela se na +14, 51-37. Na koš Andrića odgovorili su Ružić tricom i Gečevski slobodnim bacanjima za +17, 56-39, a najvećih +18 (59-41) domaći su imali nakon nove trice Roka Stipčevića. Do kraja treće četvrtine Kus i Rozić uspjeli su smanjiti zaostatak Cibone na -14, 60-46.
Posljednju četvrtinu bolje su otvorili gosti koji se dvicom Homana i tricom Andersona vraćaju na -9, 60-51. Nešto kasnije ponovno je Anderson pogodio koš i dodatno bacanje za 64-57, no Ružić i Rančić (trica) vraćaju Zadar na +12, 69-57. Trohinu tricu anulirao je Stipčević, a koš Homana Boisa, no tada ponovno na scenu stupa Anderson koji serijom od sedam uzastopnih poena vraća svoju momčad na samo -6, 75-69. Ipak, Zadrani su se pribrali i serijom 8-0 zaključno s tricom Rančića riješili pitanje pobjednika (83-69). Konačnih 83-72 postavio je tricom u posljendjoj sekundi Earl Calloway, no to nije nimalo umanjilo veliko zadarsko slavlje.

ZADAR – CIBONA 83:72

(20:16, 16:14, 24:16, 23:26)
Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja 5000. Suci: Muhvić (Karlovac), Dožai (Zagreb) i Radović (Dubrovnik).
ZADAR: Rančić 10, Perić 2, Stipčević 14, Marčinković, Johnson 12, Prostran, Gečevski 6, Ružić 21, Popović, Macura, Car 4, Boisa 14. Trener: Zmago Sagadin.
CIBONA: Homan 11, Kus 5, Troha 3, Andrić 6, Calloway 7, Zubčić, Princ 4, Rozić 7, Anderson 29. Trener: Velimir Perasović.