Vi ste ovdje
Početna › U Suhovarama i Poličniku neprijatelju zadan prvi značajniji porazU Suhovarama i Poličniku neprijatelju zadan prvi značajniji poraz


Prigodnim programom sjećanja žitelji općine Poličnik obilježili su u ponedjeljak tridesetu obljetnicu obrane Suhovara i Poličnika. Trećeg siječnja 1992. godine neprijateljske snage JNA i paravojnih srpskih postrojbi probile su žestokim napadom crtu obrane u Suhovarama, zapaljeno je pet kuća, a ubijena je i mještanka Neva Ukalović. Brojne braniteljske te civilne udruge proizašle iz Domovinskog rata, predstavnici vojske i policije, izaslanstvotvo Ministarstva branitelja na čelu s državnim tajnikom Darkom Nekićem i Zadarske županije na čelu sa županom Božidarom Longinom, predstavnici Grada Zadra te Općine Poličnik položili su vijence i svijeće podno spomen-obilježja u Suhovarama te centralnog križa pokraj župne crkve svetog Nikole u Poličniku, gdje je župnik don Damir Juričin služio svetu misu zadušnicu. I nakon trideset godina za pukovnika Marka Čulinu, zapovjednika 112. gardijske brigade sjećanja na taj dan ne blijede.
Udar na Jadransku magistralu
- U snažnom napadu prije trideset godina, uz Poličnik i Suhovare napadnut je i Zemunik s ciljem okupiranja prije potpisivanja Sarajevskog sporazuma, koje je bilo zakazano za 18 sati. Mislili su tu akciju okončati brzo i mirno, ali na našu sreću naišli su na tvrd orah. Uspješno smo se obranili, ali da su kojim slučajem uspjeli okupirati ovo područje, onda bi prostor od dijela Jadranske magistrale od Posedarja do Zadra pa sve do Benkovca bila pod njihovom kontrolom. Također, planirali su preko Visočana doprijeti i do grada Nina, što bi zasigurno bio veliki udarac za našu županiju. Nakon tog datuma, na našu sreću, više nije bilo gubitka teritorija na ovom području, slijedile su samo pobjede, kazao je pukovnik Marko Čulina i dodao kako su taj dan prvi put u napad uvedeni i oklopne snage.
- Pored vrlo efikasnog topništva, prvi put smo u napadu uveli i naše tenkiste. Ljudi tada nisu imali iskustva, to je bio jedan veliki rizik i za ljudstvo i za tehniku. Međutim, svi su uspješno obavili svoj dio posla, tako da nam 3. siječnja 1992. ostaje zapamćen kao dan važne i velike pobjede, istaknuo je pukovnik Čulina.
Povratak 99 posto stanovništva
Načelnik Općine Poličnik, Davor Lončar, koji je od 1991. do 1996. godine kao dragovoljac Domovinskog rata i sam sudjelovao u obrani domovine, navodi kako je hrvatske branitelje u borbi nosila snaga zajedništva, ljubavi i volje.
- Prije trideset godina neprijateljskoj vojsci je bilo bitno uništiti sve na ovom području, ali Bogu hvala na našim braniteljima, predsjedniku Tuđmanu i svima onima koji su bili tu u tom važnom trenutku pružanja otpora. Upravo smo im ovdje, pokraj crkve Gospe od Zdravlja u Suhovarama zadali prvi značajni poraz na ovom području. U trenutku borbe, po naoružanju i ljudstvu, neprijatelji su bili stotinu puta snažniji od nas, ali naše branitelje je nosila snaga zajedništva i ljubavi prema domovini, ističe načelnik Lončar i napominje kako danas, trideset godina nakon tog teškog i mučnog trenutka za stanovnike općine Poličnik, ovo područje živi, iz dana u dan se rađa sve više djece.
- Odmah iza VRO-a Oluja krenulo se u obnovu razrušenih kuća, kojih je bilo malo manje od tisuću. U kratkom roku, od 1996. do 2000. godine na područje općine Poličnik vratilo se 99 posto protjeranog stanovništva i od tad do danas, brojnim demografskim mjerama, koje su se danas pokazale i više nego uspješnim, povratili smo život u ovo područje. Poličnik danas živi punim plućima, poručio je općinski načelnik Davor Lončar.
Program je potom nastavljen svečanom svetom misom u čast poginulih branitelja i Dana obrane u crkvi sv. Nikole u Poličniku te izložbom fotografija 112. brigade Hrvatske vojske i druženjem u sportskoj dvorani u tome mjestu.
- Prijavite se ili registrirajte za slanje komentara
- 1839 čitanja
Komentari
love