ABA liga, 13. kolo

Božićno čudo u Krešinom domu, Zadar razbio Partizan!

Autor: Andrija Dešpoja, Paulo Sarić

24.12.2023. 16:44

Badnja večer u dvorani Krešimira Ćosića potvrdila se velikom feštom košarke u Zadru koja je završena s prigodnim hitom Mladena Grdovića „nije u šoldima sve“. A upravo potvrdu te teze mogle su uživo vidjeti krcate tribine Krešinog doma na koje se natiskalo osam tisuća raspjevanih gledatelja. Odigrali su uistinu odličnu utakmicu Zadrani kontra moćnog euroligaškog sastava i što je najvažnije, uspio uzeti veličanstvenu pobjedu. Da, za one koji ne vjeruju, momčad Željka Obradovića koja je trenutačno među četiri najbolja sastava „Starog kontinenta“ i koja vrijedi 20 milijuna eura, ostala je kratkih rukava na Višnjiku. Veliku pobjedu 84:68 (20:13, 27:21, 16:16, 19:18) izborili su Jusupovi junaci, i to potpuno zasluženo jer su vodili od prve do posljednje minute i očitali lekciju „Crno-bijeloj“ mašineriji. A junacima su ispali uistinu svi akteri u domaćim redovima, no koplje iznad ostalih bili su svakako Luka Božić i Dario Drežnjak koji su iskombinirali čak 51 poen svoje momčadi i imali uvijek pravo rješenje u najtežim situacijama.

Dario Drežnjak (KK Zadar)

Da je Zadar krenuo kako je i planirao potvrdio je Partizanov trener Željko Obradović koji je bio prisiljen pozvati prvu minutu odmora već nakon proteka minute i dvadeset sekundi utakmice. Jusupovi igrači su otvorili shodno najavama, izbjegavajući igru pet na pet i s namjerom da napadaju gosta na nepostavljenu obranu. Odličan posao u tom smislu je na samom uvodu odradio kapetan Marko Ramljak koji nakon dvaju efektnih kontranapada postavlja na 4:0, dok minutu i pol kasnije Drežnjak pogađa tricu, a Lakić dodaje dvicu, i na semaforu je zasvijetlilo vrlo optimističnih 11:4 za domaću momčad. Košarkaši Partizana dosta su se mučili u napadu, a mnogo su im u tome otežali i Zadrani koji su im stajali jako blizu, pa se osim PJ Doziera nitko od „Crno-bijelih“ nije razmahao u prvoj dionici. Na tricu Tristana Vukčevića za 13:11 odgovorili su Petar Vujačić i Lovro Mazalin za povratak na sedam viška (20:13), što je ponukalo krcati Krešin dom da velikim pljeskom pozdravi sve što su prikazali njihovi ljubimci u prvih deset minuta dvoboja.

Marko Ramljak (KK Zadar)

Imali su domaći navijači razloga za zadovoljstvo i na otvaranju druge četvrtine kada se prvim ubačajima Luke Božića Zadar našao na dvanaest plusa (27:15). Trudili su se gosti nekako pojaviti u utakmici, i na trenutak se činilo da će ih Vukčević sa svojih pet vezanih poena uspjeti razbuditi, no taj plan im je ubrzo pokvario raspucani Drežnjak novim dvjema tricama, čime se prednost Zadra popela i do nestvarnih 14 koševa (34:20). Za Obradovića kojem su se dobrano zarumenili obrazi bio je to znak za novi „time-out“ nakon kojeg je njegova momčad bitnije podigla agresivnost, ali nije to i uspjela naplatiti. Štoviše, reakcija igrača Zadra na očekivani snažan udar gostujuće momčadi je bila fenomenalna, i u obrani u napadu gdje je najveći obol dao Božić. Stoga se i prema odmoru otišlo s odličnim vijestima za raspjevani Višnjik, posebno nakon trice Arijana Lakića sa zvukom sirene koja je odredila da će se Jusupova momčad prema svlačionicama uputiti s 13 koševa viška (47:34) na svom kontu. Unatoč odličnoj igri Jusupovih igrača u prvom poluvremenu, jasno je bilo da se neće moći izbjeći konkretniji odgovor strašnog euroligaša, a što se tiče samog otvaranja nastavka do njega još nije došlo. Krivci za to su bili Božić i Drežnjak koji su anulirali trice LeDaya i Smailagića (52:40), ali osjetilo se da energija u redovima Zadra polako kopni i da se Partizan počeo približavati, ali u gostujućim redovima nisu računali na fenomenalnog Drežnjaka. Kevin Punter i Dozier spustili su zaostatak na šest minusa (52:46), imali su gosti i veliku pomoć arbitara, no sve je to poništio Drežnjak s dvjema ludim tricama i jednom još luđom dvicom, što je Zadrane ostavilo na 13 viška (63:50) pred završnu dionicu.

Luka Božić (KK Zadar)

A uvod te posljednje arije prekrasne zadarske opere uoči Božića nije mogao biti bolji. Na krilima MVP-ja prednost se podigla i do najvećih 20 koševa (70:50). Višnjik se u tim trenucima doslovno raspametio, upaljena su svjetla na mobitelima, orila se pjesma i veliko slavlje je već započelo, iako je do kraja ostalo dugih osam i pol minuta. No, uz male očekivane probleme Jusupova momčad je uspjela ostati pribrana i odoljeti pokušajima Partizana da se nekako vrati u utakmicu. No, i u tom tko zna kojem pokušaju ispriječio se Drežnjak čija trica za 21 plusa (76:55), šest minuta prije kraja, je zakucala i „zadnji čavao u lijes“ miljenika beogradskih Grobara. Drežnjak s 25 i Božić s 26 ubačaja kojima je pridodao devet skokova i devet asistencija bili su detonatori veliko zadarskog slavlja, dok se u gostujućim redovima istaknuo Vukčević s 15 koševa.

KRAJ UTAKMICE

Zadar je pred krcatim Krešinim domom svladao Partizan rezultatom 84:68 i time napravio pravo predbožićno košarkaško čudo! Luka Božić i Dario Drežnjak su s 26, odnosno 25 poena bili najefikasniji u pobjedničkim redovima, no junaci trijumfa su svi koji su kročili na parket i danas obukli bijeli dres, naravno uključujući trenera Danijela Jusupa i čitav stručni stožer Zadra.

Na dobro vam došla Badnja večer i sretan Božić!

37:22 minuta

Partizan je ponovno smanjio zaostatak, ovoga puta tricom Tristana Vukčevića, no semafor i dalje pokazuje ugodnih plus 15 za branitelje prvaka Hrvatske (80:65). Zadar je na pragu velike pobjede, a trener Jusup je pozvao posljednju minutu odmora.

34:20 minuta

Drežnjak je pogodio tricu pod prekršajem za 76:55. S tribina se ori: “Igraj Zadre, volimo te mi”! Nažalost, nedugo potom se teško ozlijedio Alen Smailagić koji je s pljeskom ispraćen s parketa.

Tornado Zadar

31:32 minuta

Fantastični Drežnjak i izvrsni Božić su odveli svoju momčad na okruglih 20 poena prednosti (70:50). Partizanu su zatvoreni svi prilazi obruču. Nazire se veliko košarkaško čudi fantastičnih momaka s Višnjika koji igraju čvrsto, agresivno i zrelo.

Kraj treće četvrtine

Izgledalo je trenutak da se Partizan vraća u igru, no onda je raspoloženi Drežnjak uzeo loptu u svoje ruke, vezao nekoliko poena i odveo Zadar natrag na dvoznamenkastu prednost. U posljednjih deset minuta se ulazi s rezultatom 63:50.

27:05 minuta

Partizan je povezao nekoliko dobrih obrana te je nakratko smanjio na dva posjeda zaostatka, no onda je kapetan Marko Ramljak s linije slobodnih bacanja vratio svoju momčad na plus sedam (53:46), da bi potom i Drežnjak uz poljubac sreće pogodio za povratak na plus deset (56:46). Minuta odmora Partizan.

23:24 minuta

Trener Danijel Jusup nije zadovoljan obrambenom reakcijom svojih igrača na otvaranju nastavka te je pozvao minutu odmora. Semafor i dalje pokazuje dvoznamenkastih 52:42 za igrače aktualnog prvaka Hrvatske.

21:40 minuta

Počelo je drugo poluvrijeme. Prvo je Luka Božić izvrsno probio Alena Smailagića, da bi potom Lach LeDay ubacio tricu za Partizan, a Dario Drežnjak poslao svog čuvara po porciju fritula i zabio za 52:37 Zadra.

Kraj prvog poluvremena

Sve ide kao u snu za domaći sastav! Zadar je na veliki odmor odnio velikih plus 13 (47:34), a posljednju tricu je s istekom napada zabio do sada neopjevani junak Arijan Lakić. Razlika u valorizaciji je plus 21 (57-36) u korist domaćeg sastava.

18:24 minuta

Zadar igra izvrsno! Obrana je čvrsta poput granita, a napad na krilima izvrsnog, na trenutke i nerealno dobrog, šuta za tri poena, te Darija Drežnjaka i Luke Božića, stvara velike probleme beogradskom sastavu. Minutu i pol prije odlaska na veliki odmor semafor pokazuje 42:31.

15:55 minuta

Zadar ima više skokova (12-9), više asistencija (9-6) te izvrstan postotak šuta za tri poena (71 posto). Rezultat je 38:25.

13:29 minuta

Tornado je na otvaranju druge dionice izvisio transparent kojim je izrazio protivljenje igranju utakmice na Badnji dan. Nedugo nakon je dvoranom odjeknula glasna eksplozija snažnog pirotehničkog sredstva. Dario Drežnjak je vezao dvije trice, Zadar vodi 34:20! Minuta odmora Partizan.

12:10 minuta

Zadar je nakon trice Luke Božića nakratko imao i do sad najviših plus 12 (27:15), no brzo je odgovorio Tristan Vukčević. Rezultat je 27:18.

Kraj prve četvrtine

Zadar na kraju prve četvrtine zahvaljujući čvrstoj obrani i efikasnoj igri u napadu vodi 20:13. Domaćini su većinu poena zabili iz reketa, a ubacili su i dvije od tri trice koje su uputili prema suparničkom obruču.

6:33 minuta

Nova minuta odmora, ovoga puta domaćeg trenera Danijela Jusupa. Partizan do poena dolazi zahvaljujući individualnoj kvaliteti Doziera, dok se Zadar uzda u prokušani recept – tranziciju i napadanje iz posta. Rezultat je 13:8.

Karlo Žganec (KK Zadar)

3:40 minuta

Raspoloženo su Zadrani krenuli u susret. Ramljaku su se pridružili Lakić i Drežnjak. Semafor nakon tri i pol minute pokazuje 11:4.

1:20 minuta

Zadar vodi 4:0 koševima kapetana Marka Ramljaka. Trener Obradović je odmah tražio minutu odmora.

Početak utakmice

Tribine su se gotovo popunile, spektakl je počeo. Sretno Zadre!

2 minuta prije početka utakmice

V.d. direktorica KK Zadar Vana Dundov uručila je prigodni poklon dobitniku državne nagrade za životno djelo Franjo Bučar prof. dr. sc. Slavku Trniniću.

5 minuta prije početka utakmice

Poznate su početne petorke. Zadar kreće s Karlom Žganecom, Darijom Drežnjakom, Lukom Božićem, Markom Ramljakom i Arijanom Lakićem, dok je gostujući strateg na parket od prve minute odlučio poslati Zacha LeDaya, Kevina Puntera, PJ Doziera, Bruna Cabocla i Alena Smailagića.

10 minuta prije početka utakmice

Tribine su sve popunjenije, a navijači pjevaju “Horto Magiko”. Uskoro počinje spektakl.

KK Zadar - KK Partizan

15 minuta prije početka utakmice

Trener gostujuće momčadi Željko Obradović je uz pljesak tribina ušao na teren. Zadrani su još jednom pokazali da znaju poštovati one koji poštuju njih.

20 minuta prije početka utakmice

Dobar dan čitatelji Zadarskog lista, dobrodošli na live praćenje susreta 13. kola ABA lige između Zadra i Partizana. Na tribinama je već oko pet tisuća gledatelja, a iz gledališta se čuju božićne pjesme. Nema sumnje da će Krešin dom biti krcat u velikom košarkaškom spektaklu.