Subota, 20. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

8 C°

Fitness zamijenilo dvoransko penjanje na vertikalnoj stijeni

15.01.2017. 23:00
Fitness zamijenilo dvoransko penjanje na vertikalnoj stijeni


Samo su tri sporta na svijetu: sportsko penjanje, motociklističke trke i borba bikova, sve ostalo su samo igre; izjavio je svojedobno Ernest Hemingway, a citirao ga Hrvoje Grancarić na početku predavanja “Uvod u sportsko penjanje”, održanom u prostorijama Planinarskog društva Paklenica Zadar. Uz pomoć kolegice Jelene Mijić, također članice Planinarskog društva Paklenica Zadar, Grancarić je okupljene kratko upoznao sa sportskom disciplinom koja danas postaje sve popularnija u svijetu.
– Sportsko penjanje je penjanje na vertikalnoj stijeni uz pomoć samo snage vlastitog tijela, kratko je sažeo bit te discipline predavač, usredotočivši se u nastavku na povijest te sportske discipline svoja vlastita iskustva vezana za njegov početak, kao i povijest razvijanja sportskog penjanja u Hrvatskoj.
– Ono što je zanimljivo za naglasiti je popularnost ove sportske discipline danas u dvoranskim uvjetima gdje je postalo vrlo popularno umjesto na nekakav oblik fitnessa ići osvajati vertikalne stijene. Dakako mnogo je bolje u prirodi, polako s jednog brda na drugo, kao što sam i ja išao, napredujući od lakših do zahtjevnijih stijena. Taj me proces toliko oduševio jer je riječ prije svega o zdravoj disciplini i o boravku u prirodi, naglasio je Grancarić.
U nastavku predavanja Grancarić je pričao o prvim natjecanjima, svojevrsnom službenom početku afirmacije ovog sporta u svijetu koja su startala 1985. godine.
– Hrvatska je dobila svoje natjecanje u sportskom penjanju samo godinu dana nakon svjetskog natjecanja i to u Splitu, gdje Ivica Piljić organizira 1986. godine natjecanje “Marijan ’86”, dodao je Grancarić i prisjetio se i još jednog imena, Dragutina Brahma, prvog planinara koji je poginuo pokušavajući se popeti na najvišu hrvatsku stijenu Anića Kuk.
Okupljeni su imali prilike čuti i da se penjanja dijele po načinu penjanja, tipu stijene, uvjetima (suha, zaleđena površina, u ledu) te visini penjanja, a predavači su cijelo predavanje popratili i s nizom fotografija, dočaravši vrlo upečatljivo svu ljepotu ovog sporta, a ne igre, kako je to definirao Hemingway.