Subota, 20. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

8 C°

NOĆ ŠIŠMIŠA Zbog upotrebe pesticida, ali i svjetlosnog zagađenja, šišmišima ugrožen opstanak

01.09.2020. 12:03


Ovogodišnje aktivnosti vezane za obilježavanje Međunarodne noći šišmiša, proteklog su vikenda zbog trenutnih okolnosti uzrokovanih pandemijom koronavirusa održane online na društvenim mrežama You Tubea i Facebooka. O tom specifičnom obilježavanju Noći šišmiša razgovarali smo s Ivanom Adžić, stručnom suradnicom biologom-ekologom u Javnoj ustanovi Nacionalni park Paklenica.


Obilježavanje preselili online
– Zbog pandemije virusa SARS- CoV-2 i bolesti COVID-19, sve smo aktivnosti vezane za obilježavanje Međunarodne noći šišmiša preselili online te smo preko društvenih mreža You Tube kanala i Facebooka objavili edukativni video s prezentacijom o šišmišima, objasnila je Adžić, dodajući kako su tom prezentacijom pokušali objasniti i približiti životne navike šišmiša, ali i njihovu važnost u ekosustavu.
U sklopu online prezentacije kako je dalje objasnila Adžić, raspravljalo se i o borbi za opstanak šišmiša koji su u direktnoj ugrozi uslijed upotrebe pesticida, ali i uništavanjem staništa svjetlosnim zagađenjem.
– Upitali smo se u sklopu prezentacije »Što muči naše šišmiše’«, te smo predstavili njihovu borbu za opstanak. Također smo u sklopu online prezentacije osmislili i objavili nagradni kviz naziva »Postani i ostani prijatelj šišmiša«, ispričala je Adžić, objasnivši kako su svi sudionici dobili priliku sudjelovati i u nasumičnom izvlačenju za nagrade što je privukao veliki broj sudionika.
Obilježavanjem Noći šišmiša s kojom se ukazuje na njihovu nezamjenjivu ulogu u očuvanju prirodne ravnoteže, i koja se obilježava još od 1997. godine pod okriljem Sporazuma o zaštiti europskih populacija šišmiša – EUROBATS nastoji se upozoriti na ugroze koje šišmišima prijete kao posljedica različitih negativnih utjecaja ljudskih djelatnosti.


Nema šetnje ni slušanja šišmiša
– Međunarodna noć šišmiša obilježava se još od 1997. godine posljednjeg vikenda u kolovozu, te je Hrvatska članica Sporazuma o zaštiti europske populacije šišmiša od 2000. godine, dok Javna ustanova Nacionalni park Paklenica aktivno obilježava Međunarodnu noć šišmiša od 2015.godine, rekla je Adžić, objasnivši kako se inače u redovnim situacijama Međunarodna noć obilježava kroz interaktivne radionice, predavanja, šetnje ali i slušanje šišmiša pomoću bat detektora.
Ovom prigodom, Adžić je posebno istaknula kako su u NP Paklenica do danas zabilježene 24 vrste šišmiša, od čak ukupno 35 vrsta koje se nalaze na popisu za Hrvatsku, te da ova Javna ustanova tijekom posljednjih pet godina prenosi znanje o šišmišima, o njihovom načinu života, ali i o navikama i potrebama različitih vrsta šišmiša.
– Za područje Nacionalnog parka Paklenica u kojem su do danas zabilježene 24 vrste, čak četiri vrste šišmiša su ciljne NATURA 2000 vrste, a to znači da je Nacionalni park važno područje za očuvanje povoljnog stanja populacija tih vrsta koje su ugrožene na europskoj razini, zaključila je Adžić.