Europsko prvenstvo

Raspad sistema usred Kölna: Hrvatska ostala bez šansi za polufinale

Autor: Alen Plahinek

22.01.2024. 17:05

Nevjerojatno potonuće poput Titanica Hrvatska je doživjela protiv Islanda. Završilo je 35:30 za jako dobre Islanđane. Odigrali smo loše, pa može se reći i jako loše.  Dobre vijesti stigle su iz Kölna prije početka same utakmice. Domagoj Duvnjak nakon dva propuštena susreta zbog temperature, konačno se vratio u sastav. Vidjelo se od samog početka kako je “Duvnjak efekt” uistinu nedostajao.

Crveni karton

Neobično prvo poluvrijeme smo odigrali. Obično smo bili na nekoj krajnosti u startu, ili savršeno ili kolaps. Ovog puta tvrd početak, no nakon devet minuta smo otišli na četiri razlike (9:5). Napadački je izgledalo jako dobro, obrambeno i ne tako, ali što je tu je. I onda naš glavni problem – igrač više. Ymir Gislason je “zalijepio” šamar Srni te dobio crveni karton, što je značilo i dvije minute igrača više. Kako to obično biva kod nas u tom periodu umjesto da se “odlijepimo”, Islanđani su zadržali rezultatski korak. Bio je to samo uvod u islandsku “buru” pomoću koje su okrenuli rezultat i poveli 12:13. Ponovno nas je na “životu” držao Kuzmanović koji je branio zicer za zicerom. Imali su Islanđani dva razlike u 24. minuti (13:15), no nakon toga proradio je prvenstvo Cindrić, a zatim je i obrana počela raditi svoje. Tri gola Cindrića, po jedan Srne i Jelinića uz konačno agresivnu obranu i standardno dobrog Kuzmanovića imali smo plus dva na predahu (18:16).

Bezidejnost

Katastrofalno je počelo drugo poluvrijeme u kojem su Islanđani u prvih sedam minuta napravili seriju 5:1 i poveli 19.21. Pozvao je izbornik Perkovac nakon toga time-out koji je kako-tako vratio nadu jer se Hrvatska vratila na izjednačenje. Držali smo se toga do 47. minute i nakon toga totalni raskol.

Kao da je netko puknuo prstima i Hrvatska je u potpunosti nestala s terena. Gustavsson je počeo braniti sve “živo i neživo”, što ulaze s krila, što zicere pivota. Nekoliko napada niti nije došlo do udarca uslijed tehničkih grešaka u napadu.  U obrani smo potpuno nestali, iako je ta obrana čak i počela funkcionirati u drugom dijelu. Šest pogodaka zaredom zabili su Islanđani i prelomili susret.

U napadu prvo ime bio je Marin Jelinić sa šest pogodaka. Kuzmanović je opet odradio svoj dio posla, obranio deset udaraca i ne može mu se ništa reći. Za sve gotovo sve ostale… Bit će vremena za analize i razmišljanja.