Četvrtak, 28. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

Svetkovina berbe i Demetre

22.09.2011. 22:00
Svetkovina berbe i Demetre


Jesenska ravnodnevnica uvijek se obilježavala s posebnim veseljem jer je to doba godine kad zemaljskih plodova ima u izobilju. Kako navodi Selena Fox u “Krugu svetkovina”. Boginja se prikazuje u svom najljepšem majčinskom vidu, a Bog se pojavljuje kao Žitni kralj i Gospodar berbe


Danas 23. rujna u 11 sati i 10 minuta dolazi nam jesen; to je dan jesenske ravnodnevnice ili ekvinocija. Kao i svaki od početaka godišnjih doba i ovaj se dan od najranije povijesti do danas obilježavao i slavio kao svojevrsni blagdan. To je također dan kad Sunce ulazi u znak vage, čiji je lik prikazan na Tarot adutu “Usklađenost” i oboružan mačem. Mač i vaga također su ikonografski atributi arkanđela Mihaela čije je obilježavanje blisko ovome datumu i vjerojatno od njega i potječe.
Jesenska ravnodnevnica uvijek se obilježavala s posebnim veseljem jer je to doba godine kad zemaljskih plodova ima u izobilju. Kako navodi Selena Fox u “Krugu svetkovina”: Boginja se prikazuje u svom najljepšem majčinskom vidu, a Bog se pojavljuje kao Žitni kralj i Gospodar berbe. Pogodne boje su narančasta, tamno crvena, indigo i smeđa. Ovo je blagdan zahvalnosti.
U našim krajevima, kao i drugim dijelovima Sredozemlja, ovi su dani tradicionalno vezani uz svečanosti berbe grožđa. Tako je bilo još u antičkim vinogradarskim kulturama, osobito Grčkoj, a ovi su dani u godini bili posebno posvećeni Demetri. U sjevernijim krajevima se danas najradije rabe tikve i bundeve pri čemu se peteljke vežu i oblikuju tako da predstavljaju boga Žitnog kralja i Gospodara berbe. Keltima je ova svetkovina posljednja prije nove godine koju su obilježavali za Halloween, dok je Germanima predstavljala posljednju četvrtinu godine ili “vrijeme tame” koje će prestati s Yulom, odnosno zimskom kratkodnevnicom. U revolucionarnoj Francuskoj se od ekvinocija računao početak godine koje su se brojile s 1792. kao početnom, a svaki je mjesec imao točno po trideset dana.
Danas se jesenski ekvinocij također obilježava širom svijeta, a pogotovo u Japanu. Kod pripadnika zapadne civilizacije se posebno svetkuje među pripadnicama i pripadnicima Wicce, kao i Thelemitima.